Archidiecezja: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
Nie podano opisu zmian
Linia 1: Linia 1:
==Archidiecezja==
==Archidiecezja==
Jest to jednostka terytorialna wyższej administracji kościelnej na czele której stoi arcybiskup.   
Jest to jednostka terytorialna wyższej administracji kościelnej, na czele której stoi arcybiskup.   
Obecnie znane są 3 typy archidiecezji : archidiecezja stanowiąca  ośrodek metropolii , historyczna obecnie tytularna  nadawana arcybiskupom  tytularnym  i  rezydencjalna zależna bezpośrednio od stolicy apostolskiej – nie należąca  do metropolii  i posiadająca tytuł administracji bez podległych jej  sufraganii. Archidiecezje tego typu  tworzone były  jako ośrodki  planowanych  choć nie zawsze realizowanych metropolii, lub te były metropoliami, które z czasem utraciły sufraganie, ale zachowały tytuł archidiecezji. Czasami archidiecezja otrzymywały  tytuł  honorowo.  
Obecnie znane są 3 typy archidiecezji : archidiecezja stanowiąca  ośrodek metropolii, historyczna obecnie tytularna  nadawana arcybiskupom  tytularnym  i  rezydencjalna zależna bezpośrednio od stolicy apostolskiej – nie należąca  do metropolii  i posiadająca tytuł administracji bez podległych jej  sufraganii.  
Na mocy postanowień [[ Sobór Trydencki| Soboru Trydenckiego]]  i konstytucji ''Cum Nuper'' [[Pius XI|Piusa XI]]  z  (20 I 1858 r. )  
 
arcybiskupi rezydencjalni mają obowiązek uczestnictwa w synodach jednej z sąsiednich prowincji kościelnych i muszą ogłosić jego postanowienia za obowiązujące na terytorium własnej archidiecezji.
Archidiecezje tego typu  tworzone były  jako ośrodki  planowanych, choć nie zawsze realizowanych metropolii, lub też były metropoliami, które z czasem utraciły sufraganie, ale zachowały tytuł archidiecezji. Czasami archidiecezja otrzymywały  tytuł  honorowo.
Na mocy postanowień [[Sobór Trydencki| Soboru Trydenckiego]]  i konstytucji ''Cum Nuper'' [[Pius XI|Piusa XI]]  z  (20 I 1858 r.) arcybiskupi rezydencjalni mają obowiązek uczestnictwa w synodach jednej z sąsiednich prowincji kościelnych i muszą ogłosić jego postanowienia za obowiązujące na terytorium własnej archidiecezji.


==Bibliografia==
==Bibliografia==


H. Wojtyska, Archidiecezja(hasło) [w:] Encyklopedia katolicka, t. 1, pod red. F. Gryglewicza, s. 873-874.
H. Wojtyska, Archidiecezja (hasło), [w:] Encyklopedia katolicka, t. 1, pod red. F. Gryglewicza, s. 873-874.


[[Kategoria: Słownik historyczny]]
[[Kategoria: Słownik historyczny]]

Wersja z 14:54, 2 paź 2012

Archidiecezja

Jest to jednostka terytorialna wyższej administracji kościelnej, na czele której stoi arcybiskup. Obecnie znane są 3 typy archidiecezji : archidiecezja stanowiąca ośrodek metropolii, historyczna obecnie tytularna nadawana arcybiskupom tytularnym i rezydencjalna zależna bezpośrednio od stolicy apostolskiej – nie należąca do metropolii i posiadająca tytuł administracji bez podległych jej sufraganii.

Archidiecezje tego typu tworzone były jako ośrodki planowanych, choć nie zawsze realizowanych metropolii, lub też były metropoliami, które z czasem utraciły sufraganie, ale zachowały tytuł archidiecezji. Czasami archidiecezja otrzymywały tytuł honorowo.

Na mocy postanowień Soboru Trydenckiego i konstytucji Cum Nuper Piusa XI z (20 I 1858 r.) arcybiskupi rezydencjalni mają obowiązek uczestnictwa w synodach jednej z sąsiednich prowincji kościelnych i muszą ogłosić jego postanowienia za obowiązujące na terytorium własnej archidiecezji.

Bibliografia

H. Wojtyska, Archidiecezja (hasło), [w:] Encyklopedia katolicka, t. 1, pod red. F. Gryglewicza, s. 873-874.