Seminarium naukowe z teologii patrystycznej

Seminarium naukowe z teologii patrystycznej- ks. dr hab. Andrzej Uciecha

• Mateusz Jeremiasz Holona, Eustacjusz, biskup Sebasty, a początki życia monastycznego na Wschodzie 22 czerwca 2011.
  • Patrycja Maria Franecka, Millenaryzm w „De civitate Dei” św. Augustyna 22 czerwca 2011.
  • Edyta Sylwia Zaleska, Chrzest sakramentem jedności według św. Augustyna 22 czerwca 2011.
  • Marta Agata Kątny, Idea wzrostu u świętego Ireneusza z Lyonu 30 czerwca 2011.
  • Urszula Taran, Kobiety w świetle Konstytucji Apostolskich 7 lipca 2011.
  • Mateusz Jan Adamczyk, Kobieta w traktatach o małżeństwie i dziewictwie u św. Augustyna z Hippony 26 października 2011. (praca niedokończona, egzamin nie odbył się)
  • Adam Piotr Ciszewski, Status społeczny chrześcijan w Listach św. Cypriana z Kartaginy 24 listopada 2011.
  • Krzysztof Stanisław Młotek, „Adsuesceret Deum” w teologii św. Ireneusza z Lyonu 26 kwietnia 2012.
  • Łukasz Piotr Pasuto, Hieronim i św.Marcela w świetle listów 26 kwietnia 2012.
  • Dawid Maksymilian Sładek, Orygenes. O zmartwychwstaniu 26 kwietnia 2012.
  • Agnieszka Wróbel, Rozwód i drugie małżeństwo u Teodoreta z Cyru 24 września 2012.
  • Marzena Ewa Marut, Postać Chlodwiga jako chrześcijańskiego władcy w „Historii Franków” Grzegorza z Tours 23 października 2012.
  • Jakub Szymon, Problem herezji i bałwochwalstwa w Galicji VI wieku na podstawie pism Marcina z Bragi 24 kwietnia 2014.
  • Piotr Roszak, Walka z pogańskim kultem luperkaliów w liście „Przeciw Andromachowi” Gelazego I 13 listopada 2015.

Informacje

• Ukazał się 57 tom Vox Patrum, który nosi podtytuł: „Księga Jubileuszowa Księdza Profesora Wincentego Myszora”. Publikacja zawiera zbiór patrystycznych studiów i tłumaczeń przygotowany przez Ośrodek Badań nad Antykiem Chrześcijańskim (KUL), pod kierunkiem ks. Prof. Stanisława Longosza w Instytucie Historii Kościoła.
  • IV INTERDYSCYPLINARNa konferencja organizowana przez Katedrę Pedagogiki i Psychologii Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego w dn. 20.11.2015 r,
  • Sprawności moralne w wychowaniu: zaufanie – męstwo – długomyślność; ks. dr hab. Andrzej Uciecha wykład p.t. Wpływ „gawiedzi” w procesie wychowania według św. Jana Chryzostoma
  • konferencja międzynarodowa "Jan Kasjan – ojciec monastycyzmu zachodniego/europejskiego. W 50. rocznicę ogłoszenia dekretu „Perfecta caritatis”. 24 - 26 września 2015 r. Ośrodek Spotkań i Formacji im. św. Jadwigi Śląskiej w Brennej (ul. Leśników 38, 43-438 Brenna). Celem konferencji było twórcze włączenie się Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego do naukowej refleksji nad dziedzictwem Jana Kasjana (365-435), „inicjatora i myśliciela” w pierwszym okresie kształtowania się monastycyzmu zachodniego (ok. 339-435). Ten mistrz życia duchowego, asceta i mnich, uważany jest powszechnie za twórcę syntezy duchowości wschodniej i zachodniej, z której czerpały kolejne pokolenia wybitnych Europejczyków, jak Kasjodor, św. Benedykt z Nursji, św. Tomasz z Akwinu, św. Ignacy Loyola, św. Teresa z Avili. 50. rocznica ogłoszenia dekretu „Perfecta caritatis” Soboru Watykańskiego II stanowi okazję do pogłębionych badań źródeł duchowości Europy w kontekście współczesnych przemian kulturowych, społecznych wyzwań i ideologicznych zagrożeń.
  • Plany wydawnicze: StAC.SN 18 "Euzebiusz z Cezarei. Przeciwko Hieroklesowi", red. Adam Tondera (2016)