Parafia św. Jakuba Apostoła w Sośnicowicach

Z e-ncyklopedia

Sośnicowice, jako miejsce targowe zostały założone prawdopodobnie przez księcia Władysława Opolskiego (1246-1281). Do początku XVI wieku osada była własnością książęcą, potem zaś prywatną rodów rycerskich i szlacheckich Górnego Śląska. Sośnicowice posiadały prawa miejskie, które prawdopodobnie otrzymały przed 1317 rokiem.

Od XIII wieku w Sośnicowicach istniała parafia św. Jakuba Starszego. W latach 1555-1679 kościół parafialny znajdował się w rękach protestantów, których sprowadzili właściciele Sośnicowic - panowie Trach von Brzezie. W ręce katolików parafię przekazali kolejni z właścicieli - hrabiowie Praschma oraz von Hoditz.

Kościół został zbudowany z cegły, w 1679 roku natomiast pokryto go gontem. Posadzka została wykonana z cegieł. Nad głównymi drzwiami znajdował się chór dla muzyków z ośmiogłosowym pozytywem organowym. Kościół posiadał 4 poświęcone ołtarze. Ołtarze miały rzeźbienia barokowe - były malowane i pozłacane, ozdobione artystycznie namalowanymi obrazami. W głównym ołtarzu znajdowało się rzeźbione w drewnie i pomalowane tabernakulum. W kościele mieściły się drewniane chrzcielnica i ambona. Do dzisiaj zachowały się późnobarokowe ołtarze i kute drzwi stalowe oddzielające zakrystię od prezbiterium, dzieło sośnicowickich hutników, kowali i ślusarzy.

Kościół posiadał wieżę, w której znajdowały się 3 dzwony. Został tam także zamontowany zegar wybijający godziny. Cmentarz otoczony był murem, przy nim znajdowała się kostnica. Przed nekropolią stał krzyż. Do kościoła należały dwie kaplice z kryptami, w których dokonywano pochówków przedstawicieli rodu Trach. W 1780 roku kościół spłonął. Jego odbudową w latach 1786-1794 zajął się hrabia Scherr-Thoss-Chorinsky.

Bibliografia

R. Cop, Stosunki wyznaniowe w archiprezbiteracie gliwickim w XVII wieku, Katowice 2008, praca mgr mps w Bibliotece WTL UŚ w Katowicach ; [1]