Arcybractwo Campo Santo Teutonico

Z e-ncyklopedia

Zostało założone w 1454 roku przez niemieckich pracowników Kurii Rzymskiej i kupców dla opieki nad niemieckim cmentarzem położonym w pobliżu Bazyliki Świętego Piotra. Teren, na którym znajdowała się nekropolia od połowy XIV wieku pozostawał pod opieką niemieckiej kolonii w mieście. Społeczność niemiecka ok. 1450 roku została zrzeszona w Arcybractwie Campo Santo Teutonico (Bruderschaft der Schmerzhaften Mutter vom Campo Santo). Posiadało ono własne hospicjum i kaplicę.

W 1876 roku, dzięki ks. Antonowi de Waal, księża przy bractwie - z myślą o kształceniu wyłącznie duchownych niemieckich - utworzyli Kolegium kapłańskie zwane Campo Santo Teutonico. Liczy ono ok. 100 członków pochodzących z niemieckiego kręgu językowego. Wszyscy oni mieszkają w Rzymie i działają w strukturach Kościoła katolickiego. Członkiem arcybractwa był kard. Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI. Arcybractwo zyskało rozgłos w XIX wieku dzięki zaangażowaniu w naukę, a zwłaszcza w archeologię chrześcijańską i badania archiwaliów.

Bibliografia

E. Dawid, Camposanto, LThK (1931) Bd. 2, szpalta 724–725. Por. J. Myszor, Katolickie duchowieństwo na Śląsku 1742-1914, Katowice 2011.