Zatorski Stanisław: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
m (dr)
Linia 1: Linia 1:
==Zatorski Stanisław==
==Zatorski Stanisław==
Pochodził z Małopolski. Od 1598 roku piastował urząd proboszcza (parochus in Boyschowy) w [[Parafia Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Bojszowach |Bojszowach Starych]]. Podczas synodu dekanalnego, 8 kwietnia 1598 złożył deklarację przystąpienia do konwentu pastorów w Pszczynie. Jednak nie brał w nich udziału. Był przeciwnikiem protestantyzmu, czym niejednokrotnie naraził się Karolowi Promnitzowi, panu na Pszczynie. W 1598 roku, z przeprowadzonej wizytacji wynika, że obejmując stanowisko proboszcza starał się o formalną instytucję w kurii biskupiej w Krakowie. Ok. 1600 roku poróżnił się z ówczesnym pastorem z Bierunia, Grzegorzem Divitis, o jurysdykcję kościelną (kościół w Bieruniu był w rękach protestantów, wskutek czego bierunianie chodzili do kościoła w Bojszowach i Lędzinach). Ks. Zatorski był szanowany przez swoich parafian, szczególnie za śmiałą postawę katolicką w walce z protestantyzmem.
Pochodził z Małopolski. Od 1598 roku piastował urząd proboszcza (parochus in Boyschowy) w [[Parafia Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Bojszowach |Bojszowach Starych]]. Podczas synodu dekanalnego, 8 kwietnia 1598 złożył deklarację przystąpienia do konwentu pastorów w Pszczynie. Jednak nie brał w nich udziału. Był przeciwnikiem protestantyzmu, czym niejednokrotnie naraził się Karolowi Promnitzowi, panu na Pszczynie. W 1598 roku, z przeprowadzonej wizytacji wynika, że obejmując stanowisko proboszcza starał się o formalną instytucję w kurii biskupiej w Krakowie. Około 1600 roku poróżnił się z ówczesnym pastorem z Bierunia, Grzegorzem Divitis, o jurysdykcję kościelną (kościół w Bieruniu był w rękach protestantów, wskutek czego bierunianie chodzili do kościoła w Bojszowach i Lędzinach). Ks. Zatorski był szanowany przez swoich parafian, szczególnie za śmiałą postawę katolicką w walce z protestantyzmem.


==Bibliografia==
==Bibliografia==

Wersja z 16:22, 24 sie 2010

Zatorski Stanisław

Pochodził z Małopolski. Od 1598 roku piastował urząd proboszcza (parochus in Boyschowy) w Bojszowach Starych. Podczas synodu dekanalnego, 8 kwietnia 1598 złożył deklarację przystąpienia do konwentu pastorów w Pszczynie. Jednak nie brał w nich udziału. Był przeciwnikiem protestantyzmu, czym niejednokrotnie naraził się Karolowi Promnitzowi, panu na Pszczynie. W 1598 roku, z przeprowadzonej wizytacji wynika, że obejmując stanowisko proboszcza starał się o formalną instytucję w kurii biskupiej w Krakowie. Około 1600 roku poróżnił się z ówczesnym pastorem z Bierunia, Grzegorzem Divitis, o jurysdykcję kościelną (kościół w Bieruniu był w rękach protestantów, wskutek czego bierunianie chodzili do kościoła w Bojszowach i Lędzinach). Ks. Zatorski był szanowany przez swoich parafian, szczególnie za śmiałą postawę katolicką w walce z protestantyzmem.

Bibliografia

L. Musioł, Monografia historyczna. Bojszowy. Gmina i parafia, Bojszowy 1968; L. Musioł, Bieruń miasto kościół i parafia. Monografia historyczna, Bieruń 1999, s. 188-189.