Schultis Antoni: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
 
(Nie pokazano 5 wersji utworzonych przez 4 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
==Antoni Schultis (1869-1939), polityk, wojewoda śląski==
==Schultis Antoni (1869-1939), polityk, wojewoda śląski==
[[Plik:Schultis Antoni.jpg|left|thumb|150px]]
[[Plik:Schultis Antoni.jpg|left|thumb|150px]]
Urodził się 27 lutego 1869 we Lwowie. Był synem Wincentego i Antoniny z Blumów. W 1886 roku ukończył Gimnazjum im. Franciszka Józefa we Lwowie, po czym rozpoczął studia na Wydziale Prawa uniwersytetu lwowskiego. Wybrał kierunek stosunkowo trudny, ale pozwalający w przyszłości podjąć pracę w szeroko rozwiniętym aparacie administracyjnym monarchii austro-węgierskiej. W czasie nauki - od 1 października 1888 do końca września 1889 roku - odbył służbę wojskową w 80. pułku piechoty, uzyskując stopień podporucznika rezerwy. Dyplom uzyskał 1890 roku, zaś po zdaniu egzaminów państwowych rozpoczął pracę jako praktykant konceptowy. Początkowo został skierowany do miejscowości Przemyślany, gdzie podjął pracę w starostwie (1891-1892). W latach 1892-1897 pracował w Stanisławowie.
Urodził się 27 lutego 1869 we Lwowie w rodzinie Wincentego i Antoniny z Blumów. W 1886 roku ukończył Gimnazjum im. Franciszka Józefa we Lwowie, po czym rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu lwowskiego. Wybrał kierunek stosunkowo trudny, ale pozwalający w przyszłości podjąć pracę w szeroko rozwiniętym aparacie administracyjnym monarchii austro-węgierskiej. W czasie nauki - od 1 października 1888 do końca września 1889 roku - odbył służbę wojskową w 80. pułku piechoty, uzyskując stopień podporucznika rezerwy. Dyplom uzyskał w 1890 roku, zaś po zdaniu egzaminów państwowych rozpoczął pracę jako praktykant konceptowy. Początkowo został skierowany do miejscowości Przemyślany, gdzie podjął pracę w starostwie (1891-1892). W latach 1892-1897 pracował w Stanisławowie.


W 1893 roku zawarł małżeństwo ze Stanisławą Felicją z Bałłabanów. Miał z nią dwójkę dzieci: syna Stanisława (1893)- kapitana Wojska Polskiego, a w latach trzydziestych dzierżawcę ziemskiego - i córkę Marię (1896).
W 1893 roku zawarł małżeństwo ze Stanisławą Felicją z Bałłabanów. Miał z nią dwójkę dzieci: syna Stanisława (1893) - kapitana Wojska Polskiego, a w latach trzydziestych dzierżawcę ziemskiego - i córkę Marię (1896).


Kariera A.Schultisa uległa wyraźnemu przyspieszeniu dopiero po przeniesieniu do Lwowa w 1897 roku. Kolejno sprawował funkcje prowizorycznego koncepisty, koncepisty (w 1900 r.) i komisarza powiatowego (1902 r. ). W 1902 roku został oddelegowany do centrali Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Wiedniu, gdzie przebywał do 1904 roku. Po powrocie do Lwowa został sekretarzem namiestnictwa, a w 1907 roku awansował na starostę z przydziałem do służby w namiestnictwie. W tym okresie został bliskim współpracownikiem namiestnika Michała Bobrzyńskiego. W styczniu 1910 roku otrzymał tytuł radcy namiestnictwa i wkrótce został mianowany szefem Biura Prezydialnego Namiestnictwa oraz zastępcą członka komisji dyscyplinarnej przy namiestnictwie. Obie funkcje sprawował do 1916 roku. W międzyczasie awansował jeszcze na rzeczywistego radcę namiestnictwa (1911 r.) oraz radcę dworu (1915 r.).
Kariera A. Schultisa uległa wyraźnemu przyspieszeniu dopiero po przeniesieniu do Lwowa w 1897 roku. Kolejno sprawował funkcje prowizorycznego koncepisty (1900) i komisarza powiatowego (1902 ). W 1902 roku został oddelegowany do centrali Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Wiedniu, gdzie przebywał do 1904 roku. Po powrocie do Lwowa został sekretarzem namiestnictwa, a w 1907 roku awansował na starostę z przydziałem do służby w namiestnictwie. W tym okresie został bliskim współpracownikiem namiestnika Michała Bobrzyńskiego. W styczniu 1910 roku otrzymał tytuł radcy namiestnictwa i wkrótce został mianowany szefem Biura Prezydialnego Namiestnictwa oraz zastępcą członka komisji dyscyplinarnej przy namiestnictwie. Obie funkcje sprawował do 1916 roku. W międzyczasie awansował jeszcze na rzeczywistego radcę namiestnictwa (1911) oraz radcę dworu (1915).


Bezpośrednio po odzyskaniu niepodległości przez Polskę Antoni Schultis został oddelegowany do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Warszawie. Następnie powrócił do Lwowa, gdzie kontynuował pracę w namiestnictwie (późniejszym Urzędzie Wojewódzkim). Podczas plebiscytu na Górnym Śląsku pracował w dziale prawnym komisariatu w Bytomiu. Od 1921 roku był naczelnikiem wydziału w Urzędzie Wojewódzkim we Lwowie, często zastępując wojewodę lwowskiego.  
Bezpośrednio po odzyskaniu niepodległości przez Polskę Antoni Schultis został oddelegowany do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Warszawie. Następnie powrócił do Lwowa, gdzie kontynuował pracę w namiestnictwie (późniejszym Urzędzie Wojewódzkim). Podczas plebiscytu na Górnym Śląsku pracował w dziale prawnym komisariatu w Bytomiu. Od 1921 roku był naczelnikiem wydziału w Urzędzie Wojewódzkim we Lwowie, często zastępując wojewodę lwowskiego.  


W grudniu 1922 roku zmarł [[Rymer Józef|Józef Rymer]]. 1 lutego 1923 wakujące stanowisko wojewody śląskiego powierzono związanemu z chadecją A.Schultisowi.  
W grudniu 1922 roku zmarł [[Rymer Józef|Józef Rymer]]. 1 lutego 1923 wakujące stanowisko wojewody śląskiego powierzono związanemu z chadecją A.Schultisowi. Był on bardziej uległy wobec władz centralnych niż jego poprzednik. Liczył się z nastrojami społecznymi, dzięki czemu jego działalność miała jednak pewne symptomy samodzielności. Nie opierał się na jakieś konkretnej sile politycznej w województwie. To, obok niskich kwalifikacji zawodowych kadry urzędniczej w części górnośląskiej województwa, spowodowało, że wojewoda Antoni Schultis zaczął usuwać niewykwalifikowanych urzędników Górnoślązaków z zajmowanych stanowisk, przyjmując na ich miejsca siły fachowe z innych regionów Polski. Oczywiście, wywołało to ostrą krytykę ze strony czynników miejscowych, a zwłaszcza faworyzowanej dotychczas Narodowej Partii Robotniczej. Zarzucano mu nieznajomość stosunków śląskich i „austriackie metody rządzenia”. Podczas piastowania przez niego stanowiska wojewody rozpoczęto akcję zmiany stosunków własnościowych i narodowościowych. Takie działanie krytykowali posłowie niemieccy w Sejmie Śląskim. Na wniosek Antoniego Schultisa Sejm Śląski ograniczył możliwości nabywania przez obcokrajowców nieruchomości. Zredukowano też do minimum zatrudnianie obcych specjalistów.
Był on bardziej uległy wobec władz centralnych niż jego poprzednik. Liczył się z nastrojami społecznymi, dzięki czemu jego działalność miała jednak pewne symptomy samodzielności. Nie opierał się na jakieś konkretnej sile politycznej w województwie. To, obok niskich kwalifikacji zawodowych kadry urzędniczej w części górnośląskiej województwa, spowodowało, że wojewoda Antoni Schultis zaczął usuwać niewykwalifikowanych urzędników Górnoślązaków z zajmowanych stanowisk, przyjmując na ich miejsca siły fachowe z innych regionów Polski. Oczywiście, wywołało to ostrą krytykę ze strony czynników miejscowych, a zwłaszcza faworyzowanej dotychczas Narodowej Partii Robotniczej. Zarzucano mu nieznajomość stosunków śląskich i „austriackie metody rządzenia”. Podczas piastowania przez niego stanowiska wojewody rozpoczęto akcję zmiany stosunków własnościowych i narodowościowych. Takie działanie krytykowali posłowie niemieccy w Sejmie Śląskim. Na wniosek Antoniego Schultisa Sejm Śląski ograniczył możliwości nabywania przez obcokrajowców nieruchomości. Zredukowano też do minimum zatrudnianie obcych specjalistów.


Wzrost inflacji i szalejąca drożyzna 9 października 1923 doprowadziły do wielkiego  strajku robotniczego. Już w pierwszym dniu robotnicy otrzymali obietnicę podwyżki o 130 %. Ta jednak okazała się niewystarczająca i dlatego wbrew przywódcom związkowym, protest kontynuowano. W czasie strajku, w którym brali udział robotnicy różnych gałęzi przemysłu, odbywały się liczne zebrania i manifestacje. Największe rozmiary przybrały one w Katowicach. Władze zastosowały wobec strajkujących ostre represje, które dotknęły głównie komunistów. 17 października socjaliści zgłosili w Sejmie wniosek w sprawie wypadków strajkowych, jakie zaszły na Górnym Śląsku w ciągu ostatniego tygodnia. Debata merytoryczna toczyła się do 26 października, a zabrało w niej głos również 5 posłów niemieckich. Antoni Schultis, ponieważ nie był w stanie opanować powstałej sytuacji został skierowany na bezterminowy urlop. Przekazał wówczas kierownictwo Urzędu Wojewódzkiego przysłanemu z Warszawy Tadeuszowi Konckiemu, urzędnikowi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.  
Wzrost inflacji i szalejąca drożyzna 9 października 1923 doprowadziły do wielkiego  strajku robotniczego. Już w pierwszym dniu robotnicy otrzymali obietnicę podwyżki o 130 %. Ta jednak okazała się niewystarczająca i dlatego wbrew przywódcom związkowym, protest kontynuowano. W czasie strajku, w którym brali udział robotnicy różnych gałęzi przemysłu, odbywały się liczne zebrania i manifestacje. Największe rozmiary przybrały one w Katowicach. Władze zastosowały wobec strajkujących ostre represje, które dotknęły głównie komunistów. 17 października socjaliści zgłosili w Sejmie wniosek w sprawie wypadków strajkowych, jakie zaszły na Górnym Śląsku w ciągu ostatniego tygodnia. Debata merytoryczna toczyła się do 26 października, a zabrało w niej głos również 5 posłów niemieckich. Antoni Schultis, ponieważ nie był w stanie opanować powstałej sytuacji został skierowany na bezterminowy urlop. Przekazał wówczas kierownictwo Urzędu Wojewódzkiego przysłanemu z Warszawy [[Koncki Tadeusz|Tadeuszowi Konckiemu]], urzędnikowi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.  


Po przeniesieniu w 1925 roku w stan spoczynku Antoni Schultis powrócił do Lwowa, gdzie mieszkał już do śmierci. W latach 1926-1933 był członkiem Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli przy Kuratorium Lwowskim. Zmarł 17 lipca 1939 we Lwowie i został pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim. Był kawalerem kilku odznaczeń austriackich, m.in. Medalu Jubileuszowego oraz Krzyża Jubileuszowego.
Po przeniesieniu w 1925 roku w stan spoczynku Antoni Schultis powrócił do Lwowa, gdzie mieszkał już do śmierci. W latach 1926-1933 był członkiem Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli przy Kuratorium Lwowskim.  
 
Zmarł 17 lipca 1939 we Lwowie i został pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim. Był kawalerem kilku odznaczeń austriackich, m.in. Medalu Jubileuszowego oraz Krzyża Jubileuszowego.


==Bibliografia==
==Bibliografia==
H. Rechowicz, Sejm Śląski 1922-1939, Katowice 1971, s.104-106; Województwo Śląskie (1922-1939), pod. red. F. Serafina, Katowice 1996, s.35-36, 43, 62, 135; B. Snoch, Górnośląski Leksykon Biograficzny, Katowice 2004; K. Stepan, Antoni Schultis, PSB, t. XXXVI (1995), s. 24; M. W. Wanatowicz, Historia społeczno-polityczna Górnego Śląska i Śląska Cieszyńskiego w latach 1918-1945, Katowice, 1994, s. 47-48; praca zal. Michał Konstanty.
H. Rechowicz, Sejm Śląski 1922-1939, Katowice 1971, s. 104-106; Województwo Śląskie (1922-1939), pod. red. F. Serafina, Katowice 1996, s. 35-36, 43, 62, 135; B. Snoch, Górnośląski Leksykon Biograficzny, Katowice 2004; K. Stepan, Antoni Schultis, PSB, t. XXXVI, s. 24; M. W. Wanatowicz, Historia społeczno-polityczna Górnego Śląska i Śląska Cieszyńskiego w latach 1918-1945, Katowice, 1994, s. 47-48.


{{Noty biograficzne}}
[[Kategoria:Biografie - S]]
[[Kategoria:Biografie - S]]
[[Kategoria:Politycy]]
[[Kategoria:Politycy]]

Aktualna wersja na dzień 22:11, 10 lut 2017

Schultis Antoni (1869-1939), polityk, wojewoda śląski

Schultis Antoni.jpg

Urodził się 27 lutego 1869 we Lwowie w rodzinie Wincentego i Antoniny z Blumów. W 1886 roku ukończył Gimnazjum im. Franciszka Józefa we Lwowie, po czym rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu lwowskiego. Wybrał kierunek stosunkowo trudny, ale pozwalający w przyszłości podjąć pracę w szeroko rozwiniętym aparacie administracyjnym monarchii austro-węgierskiej. W czasie nauki - od 1 października 1888 do końca września 1889 roku - odbył służbę wojskową w 80. pułku piechoty, uzyskując stopień podporucznika rezerwy. Dyplom uzyskał w 1890 roku, zaś po zdaniu egzaminów państwowych rozpoczął pracę jako praktykant konceptowy. Początkowo został skierowany do miejscowości Przemyślany, gdzie podjął pracę w starostwie (1891-1892). W latach 1892-1897 pracował w Stanisławowie.

W 1893 roku zawarł małżeństwo ze Stanisławą Felicją z Bałłabanów. Miał z nią dwójkę dzieci: syna Stanisława (1893) - kapitana Wojska Polskiego, a w latach trzydziestych dzierżawcę ziemskiego - i córkę Marię (1896).

Kariera A. Schultisa uległa wyraźnemu przyspieszeniu dopiero po przeniesieniu do Lwowa w 1897 roku. Kolejno sprawował funkcje prowizorycznego koncepisty (1900) i komisarza powiatowego (1902 ). W 1902 roku został oddelegowany do centrali Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Wiedniu, gdzie przebywał do 1904 roku. Po powrocie do Lwowa został sekretarzem namiestnictwa, a w 1907 roku awansował na starostę z przydziałem do służby w namiestnictwie. W tym okresie został bliskim współpracownikiem namiestnika Michała Bobrzyńskiego. W styczniu 1910 roku otrzymał tytuł radcy namiestnictwa i wkrótce został mianowany szefem Biura Prezydialnego Namiestnictwa oraz zastępcą członka komisji dyscyplinarnej przy namiestnictwie. Obie funkcje sprawował do 1916 roku. W międzyczasie awansował jeszcze na rzeczywistego radcę namiestnictwa (1911) oraz radcę dworu (1915).

Bezpośrednio po odzyskaniu niepodległości przez Polskę Antoni Schultis został oddelegowany do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Warszawie. Następnie powrócił do Lwowa, gdzie kontynuował pracę w namiestnictwie (późniejszym Urzędzie Wojewódzkim). Podczas plebiscytu na Górnym Śląsku pracował w dziale prawnym komisariatu w Bytomiu. Od 1921 roku był naczelnikiem wydziału w Urzędzie Wojewódzkim we Lwowie, często zastępując wojewodę lwowskiego.

W grudniu 1922 roku zmarł Józef Rymer. 1 lutego 1923 wakujące stanowisko wojewody śląskiego powierzono związanemu z chadecją A.Schultisowi. Był on bardziej uległy wobec władz centralnych niż jego poprzednik. Liczył się z nastrojami społecznymi, dzięki czemu jego działalność miała jednak pewne symptomy samodzielności. Nie opierał się na jakieś konkretnej sile politycznej w województwie. To, obok niskich kwalifikacji zawodowych kadry urzędniczej w części górnośląskiej województwa, spowodowało, że wojewoda Antoni Schultis zaczął usuwać niewykwalifikowanych urzędników Górnoślązaków z zajmowanych stanowisk, przyjmując na ich miejsca siły fachowe z innych regionów Polski. Oczywiście, wywołało to ostrą krytykę ze strony czynników miejscowych, a zwłaszcza faworyzowanej dotychczas Narodowej Partii Robotniczej. Zarzucano mu nieznajomość stosunków śląskich i „austriackie metody rządzenia”. Podczas piastowania przez niego stanowiska wojewody rozpoczęto akcję zmiany stosunków własnościowych i narodowościowych. Takie działanie krytykowali posłowie niemieccy w Sejmie Śląskim. Na wniosek Antoniego Schultisa Sejm Śląski ograniczył możliwości nabywania przez obcokrajowców nieruchomości. Zredukowano też do minimum zatrudnianie obcych specjalistów.

Wzrost inflacji i szalejąca drożyzna 9 października 1923 doprowadziły do wielkiego strajku robotniczego. Już w pierwszym dniu robotnicy otrzymali obietnicę podwyżki o 130 %. Ta jednak okazała się niewystarczająca i dlatego wbrew przywódcom związkowym, protest kontynuowano. W czasie strajku, w którym brali udział robotnicy różnych gałęzi przemysłu, odbywały się liczne zebrania i manifestacje. Największe rozmiary przybrały one w Katowicach. Władze zastosowały wobec strajkujących ostre represje, które dotknęły głównie komunistów. 17 października socjaliści zgłosili w Sejmie wniosek w sprawie wypadków strajkowych, jakie zaszły na Górnym Śląsku w ciągu ostatniego tygodnia. Debata merytoryczna toczyła się do 26 października, a zabrało w niej głos również 5 posłów niemieckich. Antoni Schultis, ponieważ nie był w stanie opanować powstałej sytuacji został skierowany na bezterminowy urlop. Przekazał wówczas kierownictwo Urzędu Wojewódzkiego przysłanemu z Warszawy Tadeuszowi Konckiemu, urzędnikowi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Po przeniesieniu w 1925 roku w stan spoczynku Antoni Schultis powrócił do Lwowa, gdzie mieszkał już do śmierci. W latach 1926-1933 był członkiem Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli przy Kuratorium Lwowskim.

Zmarł 17 lipca 1939 we Lwowie i został pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim. Był kawalerem kilku odznaczeń austriackich, m.in. Medalu Jubileuszowego oraz Krzyża Jubileuszowego.

Bibliografia

H. Rechowicz, Sejm Śląski 1922-1939, Katowice 1971, s. 104-106; Województwo Śląskie (1922-1939), pod. red. F. Serafina, Katowice 1996, s. 35-36, 43, 62, 135; B. Snoch, Górnośląski Leksykon Biograficzny, Katowice 2004; K. Stepan, Antoni Schultis, PSB, t. XXXVI, s. 24; M. W. Wanatowicz, Historia społeczno-polityczna Górnego Śląska i Śląska Cieszyńskiego w latach 1918-1945, Katowice, 1994, s. 47-48.