Polski Komisariat Plebiscytowy: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(nowe)
 
Linia 1: Linia 1:
==Polski Komisariat Plebiscytowy==
==Polski Komisariat Plebiscytowy==
Powstał w Bytomiu i miał kluczowe znaczenie w organizacji ruchu  polskiego na Górnym Śląsku. Na jego czele stanął wybitny działacz narodowy Wojciech Korfanty. Z inicjatywy Polskiego Komitetu Plebiscytowego założono w 1920 roku Klub Sportowy „Polonia”,  a także powołano Związek Towarzystw Sportowych Okręgu Górnośląskiego na czele którego stanął Edmund Grabianowski. Z jego inicjatywy zaczął  ukazywać się tygodnik „Sportowiec” będący równocześnie organem Polskiego Towarzystwa Komisariatu Plebiscytowego.
Powstał w Bytomiu i miał kluczowe znaczenie w organizacji ruchu  polskiego na Górnym Śląsku. Na jego czele stanął wybitny działacz narodowy [[Korfanty Wojciech|Wojciech Korfanty]]. Z inicjatywy Polskiego Komitetu Plebiscytowego założono w 1920 roku Klub Sportowy „Polonia”,  a także powołano Związek Towarzystw Sportowych Okręgu Górnośląskiego na czele którego stanął Edmund Grabianowski. Z jego inicjatywy zaczął  ukazywać się tygodnik „Sportowiec” będący równocześnie organem Polskiego Towarzystwa Komisariatu Plebiscytowego.


==Bibliografia==
==Bibliografia==
J. Drabina, Historia Bytomia 1254-2000, Bytom 2000, s. 183-184 .
J. Drabina, Historia Bytomia 1254-2000, Bytom 2000, s. 183-184 .

Wersja z 21:35, 12 lis 2013

Polski Komisariat Plebiscytowy

Powstał w Bytomiu i miał kluczowe znaczenie w organizacji ruchu polskiego na Górnym Śląsku. Na jego czele stanął wybitny działacz narodowy Wojciech Korfanty. Z inicjatywy Polskiego Komitetu Plebiscytowego założono w 1920 roku Klub Sportowy „Polonia”, a także powołano Związek Towarzystw Sportowych Okręgu Górnośląskiego na czele którego stanął Edmund Grabianowski. Z jego inicjatywy zaczął ukazywać się tygodnik „Sportowiec” będący równocześnie organem Polskiego Towarzystwa Komisariatu Plebiscytowego.

Bibliografia

J. Drabina, Historia Bytomia 1254-2000, Bytom 2000, s. 183-184 .