Pośpiech Józef: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(nowe, uzupełnić zapis bibliograficzny)
 
(dr)
 
(Nie pokazano 10 wersji utworzonych przez 4 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
==Ks. Józef Pośpiech (1915-)==
==Pośpiech Józef (1915-2021)==
urodził się 24 grudnia 1915 w Chorzowie. Po ukończeniu szkoły średniej wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego i ukończył studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 czerwca 1939. Jako wikariusz pracował w następujących parafiach diecezji katowickiej: św. Antoniego z Padwy w Chorzowie, św. Pawła w Rudzie Śląskiej - Nowym Bytomiu oraz św. Wojciecha w Mikołowie.
[[Plik:Pospiech Jozef.jpg|left|150px|thumb]]
Urodził się 24 grudnia 1915 w Królewskiej Hucie (Chorzów) w rodzinie budowniczego Jana i Marii z domu Majnusz. W latach 1922-1926 uczęszczał do szkoły powszechnej w Królewskiej Hucie. Potem przez 8 lat uczył się w Państwowym Gimnazjum Klasycznym w tymże mieście. Należał do [[Sodalicja Mariańska|Sodalicji Mariańskiej]]. Po ukończeniu szkoły średniej w 1934 roku wstąpił do [[Śląskie Seminarium Duchowne|Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie]] i ukończył studia na [[Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego|Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego]]. Święcenia kapłańskie przyjął 25 czerwca 1939 z rąk [[Adamski Stanisław|bpa S. Adamskiego]]. Jego kolegą rocznikowym był [[Macha Jan|ks. Jan Macha (późniejszy błogosławiony)]]. Jako wikariusz pracował w następujących parafiach [[Archidiecezja Katowicka|diecezji katowickiej]]: [[Parafia św. Antoniego z Padwy w Chorzowie|św. Antoniego z Padwy w Chorzowie]], [[Parafia św. Pawła w Nowym Bytomiu|św. Pawła w Nowym Bytomiu]] oraz [[Parafia św. Wojciecha w Mikołowie|św. Wojciecha w Mikołowie]].


Aresztowany przez Gestapo w 1941 roku został powołany do wojska niemieckiego i jako sanitariusz podjął pracę w różnych szpitalach wojskowych na terenie Niemiec. W 1945 roku krótko przebywał w niewoli amerykańskiej we Friedensthal. Ze względów zdrowotnych, za radą lekarza, udał się do Szwajcarii, gdzie przebywa do obecnej chwili.
W 1941 roku został aresztowany przez [[Gestapo]] i powołany do wojska niemieckiego. Jako sanitariusz podjął pracę w różnych szpitalach wojskowych na terenie Niemiec. W 1945 roku krótko przebywał w niewoli amerykańskiej we Friedensthal. Ze względów zdrowotnych, za radą lekarza, udał się do Szwajcarii.


Od 1953 roku udzielał się duszpastersko w Szwajcarii, najpierw jako wikariusz w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Arosa (kanton Graubünden). W l. 1954-1963 pracował w parafii Chrystusa Króla w Kloten, a później w parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Leukerbad. Jednocześnie we wrześniu 1963 roku został mianowany proboszczem parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Inden, w diecezji Sion (Sitten), gdzie pracował do 1971 roku. Z powodu choroby serca musiał zrezygnować z duszpasterstwa parafialnego, ale nadal posługiwał jako kapelan szpitala i Sióstr Urszulanek w Brig. Od 1975 roku  pomaga jako spowiednik i kierownik duchowy w rekolekcjach we Flüeli-Ranft. W 1984 roku przeszedł na emeryturę. Od kilku lat mieszka przy klasztorze Św. Urszuli w Brig, gdzie służy jako ojciec duchowny i spowiednik.
Od 1953 roku udzielał się duszpastersko w Szwajcarii, najpierw jako wikariusz w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Arosa (kanton Graubünden). W latach 1954-1963 pracował w parafii Chrystusa Króla w Kloten, a później w parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Leukerbad. Jednocześnie we wrześniu 1963 roku został mianowany proboszczem parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Inden, w diecezji Sion (Sitten), gdzie pracował do 1971 roku. Z powodu choroby serca musiał zrezygnować z duszpasterstwa parafialnego, ale nadal posługiwał jako kapelan szpitala i Sióstr Urszulanek w Brig. Od 1975 roku  pomagał jako spowiednik i kierownik duchowy w rekolekcjach we Flüeli-Ranft. W 1984 roku przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Naters. Od 1997 pełnił funkcję ojca duchownego dwóch domów starców.


Uhonorowany godnością kapelana Jego Świątobliwości.
Uhonorowany w 2014 roku godnością kapelana Jego Świątobliwości.
 
Ostatnie lata życia spędził pod opieką Sióstr Opatrzności Bożej w Domu św. Pawła w Visp. Zmarł 22 października 2021 w Visp. Pogrzeb odbył się 26 października 2021 w Brig w Szwajcarii. Spoczął na cmentarzu w Inden.


==Bibliografia==
==Bibliografia==
Informacje Kurii Archidiecezjalnej w Katowicach.
Informacje Kurii Archidiecezjalnej w Katowicach; [https://katowice.gosc.pl/doc_pr/7179975.Archidiecezja-Zmarl-ks-Jozef-Pospiech] (dostęp: 23.10.2021)


{{Noty biograficzne}}
{{Noty biograficzne}}
[[Kategoria:Biografie - P]]
[[Kategoria:Biografie - P]]
[[Kategoria:Duchowni urodzeni w Chorzowie]]
[[Kategoria:Wojskowi]]
[[Kategoria:Wojskowi]]
[[Kategoria:Duchowni w wojsku niemieckim]]

Aktualna wersja na dzień 21:08, 26 paź 2021

Pośpiech Józef (1915-2021)

Pospiech Jozef.jpg

Urodził się 24 grudnia 1915 w Królewskiej Hucie (Chorzów) w rodzinie budowniczego Jana i Marii z domu Majnusz. W latach 1922-1926 uczęszczał do szkoły powszechnej w Królewskiej Hucie. Potem przez 8 lat uczył się w Państwowym Gimnazjum Klasycznym w tymże mieście. Należał do Sodalicji Mariańskiej. Po ukończeniu szkoły średniej w 1934 roku wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie i ukończył studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia kapłańskie przyjął 25 czerwca 1939 z rąk bpa S. Adamskiego. Jego kolegą rocznikowym był ks. Jan Macha (późniejszy błogosławiony). Jako wikariusz pracował w następujących parafiach diecezji katowickiej: św. Antoniego z Padwy w Chorzowie, św. Pawła w Nowym Bytomiu oraz św. Wojciecha w Mikołowie.

W 1941 roku został aresztowany przez Gestapo i powołany do wojska niemieckiego. Jako sanitariusz podjął pracę w różnych szpitalach wojskowych na terenie Niemiec. W 1945 roku krótko przebywał w niewoli amerykańskiej we Friedensthal. Ze względów zdrowotnych, za radą lekarza, udał się do Szwajcarii.

Od 1953 roku udzielał się duszpastersko w Szwajcarii, najpierw jako wikariusz w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Arosa (kanton Graubünden). W latach 1954-1963 pracował w parafii Chrystusa Króla w Kloten, a później w parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Leukerbad. Jednocześnie we wrześniu 1963 roku został mianowany proboszczem parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Inden, w diecezji Sion (Sitten), gdzie pracował do 1971 roku. Z powodu choroby serca musiał zrezygnować z duszpasterstwa parafialnego, ale nadal posługiwał jako kapelan szpitala i Sióstr Urszulanek w Brig. Od 1975 roku pomagał jako spowiednik i kierownik duchowy w rekolekcjach we Flüeli-Ranft. W 1984 roku przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Naters. Od 1997 pełnił funkcję ojca duchownego dwóch domów starców.

Uhonorowany w 2014 roku godnością kapelana Jego Świątobliwości.

Ostatnie lata życia spędził pod opieką Sióstr Opatrzności Bożej w Domu św. Pawła w Visp. Zmarł 22 października 2021 w Visp. Pogrzeb odbył się 26 października 2021 w Brig w Szwajcarii. Spoczął na cmentarzu w Inden.

Bibliografia

Informacje Kurii Archidiecezjalnej w Katowicach; [1] (dostęp: 23.10.2021)