Pluszczyk Ignacy: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
Nie podano opisu zmian
(dr)
 
(Nie pokazano 8 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
== Pluszczyk Ignacy OMI (1913-1993) ==
== Pluszczyk Ignacy OMI (1913-1993) ==
Był piekarzaninem, którego życiowym wyborem była służba Bogu i ludziom potrzebującym w Zgromadzenia Księży Oblatów Maryi Niepokalanej. Święcenia kapłańskie przyjął w 1938 roku w Bazylice piekarskiej. Jego życie było dość niezwykłe. Jako młody kapłan - misjonarz w latach trzydziestych minionego wieku trafił do Afryki Południowej i na Cejlon. Potem, po wybuchu wojny został kapelanem wojskowym w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Wraz z żołnierzami trafił do oflagu w Austrii, gdzie przetrwał całą wojnę w ekstremalnych warunkach, żyjąc z dnia na dzień, na granicy życia i śmierci. Jedna z anegdot jaką opowiadają sobie Ojcowie Oblaci o ks. Ignacym mówi o tym jak to po wyzwoleniu, gdy został wraz z innymi oficerami ewakuowany do Francji zgłosił się do biskupa, a ten był wielce zdziwiony faktem, że ksiądz Pluszczyk żyje. Ksiądz Ignacy, nie tracąc przyrodzonego mu poczucia humoru miał powiedzieć, że teraz wreszcie rozumie dlaczego nawet Czerwony Krzyż nie przesyłał mu paczek, skoro o jego istnieniu zwątpili nawet jego przełożeni. Mimo ciężkich przeżyć obozowych ks. Ignacy po kilku dniach zgłosił chęć służenia społeczności wiernych we Francji. Jego krótki pobyt w parafii o górniczym rodowodzie wspominano we Francji ciepło. Mimo to poprosił przełożonych o umożliwienie mu posługi kapłańskiej w Polsce. W kraju spędził ostatnie lata życia służąc wiernym posługą kapłańską. Mieszkając w katowickim domu zakonnym, często odwiedzał rodzinne Piekary Śląskie. Zmarł 27 kwietnia 1993 w Poznaniu.
Pochodził z Piekar. Święcenia kapłańskie przyjął w 1938 roku w [[Parafia Imienia Najświętszej Maryi Panny i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich|bazylice piekarskiej]]. Jako młody kapłan - misjonarz w latach trzydziestych minionego wieku został posłany do Afryki Południowej i na Cejlon. Potem, po wybuchu wojny został kapelanem wojskowym w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Był kapelanem w 1 Dywizji Grenadierów. Wraz z żołnierzami trafił do oflagu w Austrii, gdzie przetrwał całą wojnę w ekstremalnych warunkach. Po zakończeniu wojny pracował w duszpasterstwie francuskim. W kraju spędził ostatnie lata życia służąc wiernym posługą kapłańską. Mieszkając w [[Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Koszutce|katowickim domu zakonnym]], często odwiedzał rodzinne Piekary Śląskie. Został odznaczony Croix de Guerre. Zmarł 27 kwietnia 1993 w Poznaniu.


== Bibliografia ==
== Bibliografia ==
http://www.koszutka.pl/gazetka/18-19-245.pdf
A. Z. Judyccy, Oblaci polscy we Francji, Belgii i Luksemburgu, Warszawa-Tarnów 2006, s. 15; [http://www.koszutka.pl/gazetka/18-19-245.pdf]


{{Noty biograficzne}}
{{Noty biograficzne}}
[[Kategoria:Biografie - P]]
[[Kategoria:Biografie - P|Pluszczyk Ignacy]]
[[Kategoria:Zakonnicy]]
[[Kategoria:Oblaci]]
[[Kategoria:Misjonarze]]
[[Kategoria:Wojskowi]]
[[Kategoria:Wojskowi]]
[[Kategoria:Zakonnicy]]
[[Kategoria:Duchowni w wojsku polskim]]
[[Kategoria:Duchowni w wojsku polskim]]
[[Kategoria:Oblaci]]

Aktualna wersja na dzień 21:07, 29 kwi 2020

Pluszczyk Ignacy OMI (1913-1993)

Pochodził z Piekar. Święcenia kapłańskie przyjął w 1938 roku w bazylice piekarskiej. Jako młody kapłan - misjonarz w latach trzydziestych minionego wieku został posłany do Afryki Południowej i na Cejlon. Potem, po wybuchu wojny został kapelanem wojskowym w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Był kapelanem w 1 Dywizji Grenadierów. Wraz z żołnierzami trafił do oflagu w Austrii, gdzie przetrwał całą wojnę w ekstremalnych warunkach. Po zakończeniu wojny pracował w duszpasterstwie francuskim. W kraju spędził ostatnie lata życia służąc wiernym posługą kapłańską. Mieszkając w katowickim domu zakonnym, często odwiedzał rodzinne Piekary Śląskie. Został odznaczony Croix de Guerre. Zmarł 27 kwietnia 1993 w Poznaniu.

Bibliografia

A. Z. Judyccy, Oblaci polscy we Francji, Belgii i Luksemburgu, Warszawa-Tarnów 2006, s. 15; [1]