Parafia Matki Bożej Królowej Pokoju w Tarnowskich Górach: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
Nie podano opisu zmian
(dr)
 
(Nie pokazano 23 wersji utworzonych przez 6 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
== Kościół ==
[[Plik:TG Konwikt1.jpg|right|thumb]]
Historia jedynego jak do tej pory kościoła Matki Bożej Królowej Pokoju w diecezji gliwickiej sięga końca XIX wieku (1890). Najpierw był dom który należał do nadleśnictwa tarnogórskiego. Następnie budynek ten nabyły władze Tarnowskich Gór przeznaczając go po I wojnie światowej na sierociniec powiatowy. W latach dwudziestych XX stulecia wymagał on już gruntownego remontu na co władze miejskie nie posiadały funduszów.
Historia jedynego jak do tej pory kościoła pw. Matki Bożej Królowej Pokoju w [[Diecezja Gliwicka|diecezji gliwickiej]] sięga końca XIX wieku, czyli 1890 roku. Najpierw był dom, który należał do nadleśnictwa tarnogórskiego. Następnie budynek ten nabyły władze Tarnowskich Gór, przeznaczając go po I wojnie światowej na sierociniec powiatowy. W latach dwudziestych XX stulecia wymagał on już gruntownego remontu, na co administracja miejska nie posiadała funduszów.


Pierwszym dyrektorem Państwowego Gimnazjum Liceum Męskiego w Tarnowskich Górach został w 1922 roku [[Siara Aleksy|ks. dr Aleksy Siara]]. Pragnął on, aby przy jego szkole znajdował się także internat. Uzasadniał to tym, że kierowany przez niego zakład mógł spełniać wszystkie swoje funkcje dydaktyczno – wychowawcze tylko wtedy, gdy otrzyma pomieszczenia mieszkalne dla najbardziej potrzebujących uczniów. Swoim zamiarem podzielił się z ówczesnym proboszczem tarnogórskim ks. Michałem Lewkiem. Ten zaś po uzyskaniu zgody swoich przełożonych zawarł z władzami Urzędu Powiatowego w Tarnowskich Górach odpowiedni kontrakt prawny. Na jego mocy przyjęto najpierw w dzierżawę dom przy ul. Powstańców, gdzie do niedawna mieścił się wspomniany wyżej sierociniec.  
Pierwszym dyrektorem Państwowego Gimnazjum i Liceum Męskiego w Tarnowskich Górach został w 1922 roku [[Siara Aleksy|ks. dr Aleksy Siara]]. Pragnął on, aby przy jego szkole znajdował się także internat. Uzasadniał to tym, że kierowany przez niego zakład będzie mógł spełniać wszystkie swoje funkcje dydaktyczno – wychowawcze tylko wtedy, gdy otrzyma pomieszczenia mieszkalne dla najbardziej potrzebujących uczniów. Swoim pomysłem podzielił się z ówczesnym proboszczem tarnogórskim [[Lewek Michał|ks. Michałem Lewkiem]]. Ten zaś po uzyskaniu zgody przełożonych zawarł z władzami Urzędu Powiatowego w Tarnowskich Górach odpowiedni kontrakt prawny. Na jego mocy przejęto najpierw w dzierżawę dom przy ul. Powstańców, gdzie do niedawna mieścił się wspomniany wyżej sierociniec.
 
3 stycznia 1926 [[Kapica Jan|ks. Jan Kapica]] w towarzystwie ks. Michała Lewka i innych kapłanów, w imieniu prezbiterium śląskiego przekazał konwikt, jako darowiznę pod nazwą '' Bursa im. Ks. Biskupa Dra Hlonda. Fundacja Duchowieństwa Śląskiego''. Stąd [[Konwikt Biskupi w Tarnowskich Górach|tarnogórski konwikt]] nazywano odtąd biskupim. Konwikt został otwarty w roku szkolnym 1923/1924. Znajdowała się w nim duża kaplica, z której korzystali nie tylko alumni seminaryjni, ale i mieszkający w pobliżu wierni. Taka sytuacja stała się zalążkiem powstania przyszłej  parafii w Tarnowskich Górach. W związku z tym  [[Jastrzębski Franciszek|ks. dr Franciszek Jastrzębski]] otrzymał od władz duchownych misję utworzenia samodzielnej jednostki kościelnej. 15 września 1964 wytyczono granice nowo powstałej [[Lokalia|lokalii]], czyli samodzielnej jednostki duszpasterskiej wydzielonej z [[Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach|parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach]]. Do rangi [[Parafia|parafii]] została ona podniesiona 12 kwietnia 1978. [[Frysz Jan|Ks. Jan Frysz]] po dokonaniu ostatecznych przygotowań rozpoczął budowę nowego kościoła. Kościół pw. Matki Bożej Królowej Pokoju został poświęcony przez bpa gliwickiego [[Wieczorek Jan|Jana Wieczorka]] 27 listopada 1999. Dawny kościół po wielu przeróbkach został dostosowany do innych celów. W piwnicach gmachu powstały nowe pomieszczenia dla różnych grup parafialnych.


3 stycznia 1926  ks.  Jan Kapica w towarzystwie ks.  Michała Lewka i innych kapłanów w imieniu prezbiterium śląskiego przekazał konwikt jako dar pod nazwą „Bursa im. Ks. Biskupa Dra Hlonda. Fundacja Duchowieństwa Śląskiego”. Stąd tarnogórski konwikt nazywano odtąd biskupim. Konwikt został otwarty w roku szkolnym 1923/1924.  W konwikcie znajdowała się duża kaplica,  z której korzystali nie tylko alumni seminaryjni, ale i mieszkający w pobliżu wierni. Taka sytuacja stała się zalążkiem powstania przyszłej nowej parafii w Tarnowskich Górach. W tym celu ks. dr Franciszek Jastrzębski otrzymał od władz duchownych misję utworzenia samodzielnej jednostki kościelnej (parafii). Dnia 15 września 1964 wytyczono granice nowo powstałej lokali czyli samodzielnej jednostki duszpasterskiej wydzielonej z parafii świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach. Do rangi parafii filia ta została podniesiona 12 kwietnia 1978 roku. Ks.  Jan Frysz po dokonaniu ostatecznych przygotowań rozpoczął budowę nowego kościoła. Nowy kościół pw. Matki Bożej Królowej Pokoju został uroczyście poświęcony 27 listopada 1999 przez bpa  Jana Wieczorka. Dawny kościół po wielu przeróbkach został dostosowany do innych celów. W piwnicach gmachu powstały nowe pomieszczenia dla różnych grup parafialnych.
== Proboszczowie ==
== Proboszczowie ==
*[[Jastrzębski Franciszek|Ks. Franciszek Jastrzębski]] (1978 1987)
*[[Jastrzębski Franciszek|ks. Franciszek Jastrzębski]] (1978-1987)
*[[Widera Ignacy|Ks. Ignacy Widera]] (1987 1991)
*[[Widera Ignacy|ks. Ignacy Widera]] (1987-1991)
*[[Frysz Jan|Ks. Jan Frysz]] (24.08.1991 – 30.11.1991) administrator, (01.12.1991 – nadal) proboszcz
*[[Frysz Jan|ks. Jan Frysz]] administrator (1991), proboszcz (1991-2021)
*[[Przybyła Tomasz|ks. Tomasz Przybyła]] proboszcz (2021-nadal)


== Bibliografia ==
== Bibliografia ==
http://www.kuria.gliwice.pl/kuria/index.php?akcja=parafia&ID=108 [31.08.2011]; http://konwikt.pl/ [31.08.2011]; Ks. Herbert Jeziorski, Kościoły i parafie rzymskokatolickie na ziemi tarnogórskiej, Tarnowskie Góry 2006, s. 91 96.
źródło: [http://www.kuria.gliwice.pl/kuria/index.php?akcja=parafia&ID=108] [31.08.2011]; [http://konwikt.pl/] [31.08.2011]; Ks. Herbert Jeziorski, Kościoły i parafie rzymskokatolickie na ziemi tarnogórskiej, Tarnowskie Góry 2006, s. 91-96; [http://gliwice.gosc.pl/doc_pr/7108511.Zmiany-personalne-wsrod-duchowienstwa] [20.09.2021]
 
{{Kościoły i parafie diecezji gliwickiej}}
[[Kategoria:Kościoły i parafie diecezji gliwickiej - T|Tarnowskie Góry]]
[[Kategoria:Dekanat Tarnowskie Góry|T]]
[[Kategoria:Tarnowskie Góry]]

Aktualna wersja na dzień 00:43, 21 wrz 2021

TG Konwikt1.jpg

Historia jedynego jak do tej pory kościoła pw. Matki Bożej Królowej Pokoju w diecezji gliwickiej sięga końca XIX wieku, czyli 1890 roku. Najpierw był dom, który należał do nadleśnictwa tarnogórskiego. Następnie budynek ten nabyły władze Tarnowskich Gór, przeznaczając go po I wojnie światowej na sierociniec powiatowy. W latach dwudziestych XX stulecia wymagał on już gruntownego remontu, na co administracja miejska nie posiadała funduszów.

Pierwszym dyrektorem Państwowego Gimnazjum i Liceum Męskiego w Tarnowskich Górach został w 1922 roku ks. dr Aleksy Siara. Pragnął on, aby przy jego szkole znajdował się także internat. Uzasadniał to tym, że kierowany przez niego zakład będzie mógł spełniać wszystkie swoje funkcje dydaktyczno – wychowawcze tylko wtedy, gdy otrzyma pomieszczenia mieszkalne dla najbardziej potrzebujących uczniów. Swoim pomysłem podzielił się z ówczesnym proboszczem tarnogórskim ks. Michałem Lewkiem. Ten zaś po uzyskaniu zgody przełożonych zawarł z władzami Urzędu Powiatowego w Tarnowskich Górach odpowiedni kontrakt prawny. Na jego mocy przejęto najpierw w dzierżawę dom przy ul. Powstańców, gdzie do niedawna mieścił się wspomniany wyżej sierociniec.

3 stycznia 1926 ks. Jan Kapica w towarzystwie ks. Michała Lewka i innych kapłanów, w imieniu prezbiterium śląskiego przekazał konwikt, jako darowiznę pod nazwą Bursa im. Ks. Biskupa Dra Hlonda. Fundacja Duchowieństwa Śląskiego. Stąd tarnogórski konwikt nazywano odtąd biskupim. Konwikt został otwarty w roku szkolnym 1923/1924. Znajdowała się w nim duża kaplica, z której korzystali nie tylko alumni seminaryjni, ale i mieszkający w pobliżu wierni. Taka sytuacja stała się zalążkiem powstania przyszłej parafii w Tarnowskich Górach. W związku z tym ks. dr Franciszek Jastrzębski otrzymał od władz duchownych misję utworzenia samodzielnej jednostki kościelnej. 15 września 1964 wytyczono granice nowo powstałej lokalii, czyli samodzielnej jednostki duszpasterskiej wydzielonej z parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach. Do rangi parafii została ona podniesiona 12 kwietnia 1978. Ks. Jan Frysz po dokonaniu ostatecznych przygotowań rozpoczął budowę nowego kościoła. Kościół pw. Matki Bożej Królowej Pokoju został poświęcony przez bpa gliwickiego Jana Wieczorka 27 listopada 1999. Dawny kościół po wielu przeróbkach został dostosowany do innych celów. W piwnicach gmachu powstały nowe pomieszczenia dla różnych grup parafialnych.

Proboszczowie

Bibliografia

źródło: [1] [31.08.2011]; [2] [31.08.2011]; Ks. Herbert Jeziorski, Kościoły i parafie rzymskokatolickie na ziemi tarnogórskiej, Tarnowskie Góry 2006, s. 91-96; [3] [20.09.2021]