Nowak Marian: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
Nie podano opisu zmian
 
(uzupełnienie - kategoria)
 
(Nie pokazano 3 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
== Nowak Marian (1900-1979) ==
== Nowak Marian (1900-1979) ==
Urodził się 8 wrześńia 1900 w Poznaniu. Był synem urzędnika kolejowego Wojciecha i Petroneli z d. Golasińska. Do szkoły ludowej i gimnazjum uczęszczał w Cottbus, gdzie przeprowadził się razem z rodzicami. W 1919 roku zdał egzamin dojrzałości. Po maturze przez dwa lata studiował na Uniwersytecie Poznańskim. W 1924 roku wstąpił do [[Śląskie Seminarium Duchowne|Śląskiego Seminarium Duchownego]] w Krakowie i rozpoczął studia na [[Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego|Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego]]. Święcenia kapłańskie przyjął 22 czerwca 1930 w bazylice OO. Franciszkanów w Krakowie z rąk sufragana krakowskiego bpa S. Rosponda.  
Urodził się 8 września 1900 w Poznaniu w rodzinie urzędnika kolejowego Wojciecha i Petroneli z d. Golasińska. Do szkoły ludowej i gimnazjum uczęszczał w Cottbus, gdzie przeprowadził się razem z rodzicami. W 1919 roku zdał egzamin dojrzałości. Po maturze przez dwa lata studiował na Uniwersytecie Poznańskim. W 1924 roku wstąpił do [[Śląskie Seminarium Duchowne|Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie]] i rozpoczął studia na [[Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego|Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego]]. Święcenia kapłańskie przyjął 22 czerwca 1930 w bazylice OO. Franciszkanów w Krakowie z rąk sufragana krakowskiego bpa S. Rosponda.  


Po święceniach był na zastępstwie duszpasterskim w [[Parafia św. Józefa w Rudzie Śląskiej|parafii św. Józefa w Rudzie]]. Następnie jako wikariusz pracował w parafiach: [[Parafia św. Michała Archanioła w Orzegowie|św. Michała Archanioła w Orzegowie]], Wniebowzięcia NMP w Wodzisławiu Śląskim, [[Parafia św. Wawrzyńca i św. Antoniego w Wirku|św. Wawrzyńca w Wirku-Nowej Wsi]], św. Antoniego w Dąbrówce Małej i Nawiedzenia NMP w Orzeszu. W między czasie był także katechetą w Prywatnym Gimnazjum Mniejszościowym w Rybniku. W 1940 roku został mianowany administratorem w parafii Chrystusa Króla w Świerklańcu. Po zakończeniu II wojnie światowej został przez polskie władze komunistyczne wysiedlony do Niemiec. Administrował tam parafią w Huingsen. Po przejściu na emeryturę zamieszkał w Menden na terenie diecezji Paderborn. Zmarł 25 sierpnia 1979 w Menden i tam został pochowany.  
Po święceniach był na zastępstwie duszpasterskim w [[Parafia św. Józefa w Rudzie Śląskiej|parafii św. Józefa w Rudzie]]. Następnie jako wikariusz pracował w parafiach: [[Parafia św. Michała Archanioła w Orzegowie|św. Michała Archanioła w Orzegowie]], [[Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śląskim|Wniebowzięcia NMP w Wodzisławiu Śląskim]], [[Parafia św. Wawrzyńca i św. Antoniego w Wirku|św. Wawrzyńca w Wirku-Nowej Wsi]], [[Parafia św. Antoniego z Padwy w Dąbrówce Małej|św. Antoniego w Dąbrówce Małej]] i [[Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Orzeszu|Nawiedzenia NMP w Orzeszu]]. Był także katechetą w Prywatnym Gimnazjum Mniejszościowym w Rybniku. W 1940 roku został mianowany administratorem w [[Parafia Chrystusa Króla w Świerklańcu|parafii Chrystusa Króla w Świerklańcu]]. Po zakończeniu II wojnie światowej został przez polskie władze komunistyczne wysiedlony do Niemiec. Administrował tam parafią w Huingsen. Po przejściu na emeryturę zamieszkał w Menden na terenie diecezji Paderborn. Zmarł 25 sierpnia 1979 w Menden i tam został pochowany.  


== Bibliografia ==
== Bibliografia ==
AAKat, Akta personalne ks. Mariana Nowaka; Schematyzm 1955-1981; Nekrolog, WD 1979, nr 12, s. 272; H. Olszar, Nowak Marian (hasło), Leksykon duchowieństwa represjonowanego, t. 1, s. 201,202; Olszar, Duchowieństwo, s. 294; Myszor, Historia diecezji, s. 491, 493.
AAKat, Akta personalne ks. Mariana Nowaka; Schematyzm 1955-1981; Nekrolog, WD 1979, nr 12, s. 272; H. Olszar, Nowak Marian (hasło), [w:] Leksykon duchowieństwa represjonowanego, t. 1, s. 201,202; Olszar, Duchowieństwo, s. 294; Myszor, Historia diecezji, s. 491, 493.


{{Noty biograficzne}}
{{Noty biograficzne}}
[[Kategoria:Biografie - N]]
[[Kategoria:Biografie - N]]
[[Kategoria:Represjonowani]]

Aktualna wersja na dzień 23:04, 25 cze 2018

Nowak Marian (1900-1979)

Urodził się 8 września 1900 w Poznaniu w rodzinie urzędnika kolejowego Wojciecha i Petroneli z d. Golasińska. Do szkoły ludowej i gimnazjum uczęszczał w Cottbus, gdzie przeprowadził się razem z rodzicami. W 1919 roku zdał egzamin dojrzałości. Po maturze przez dwa lata studiował na Uniwersytecie Poznańskim. W 1924 roku wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie i rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia kapłańskie przyjął 22 czerwca 1930 w bazylice OO. Franciszkanów w Krakowie z rąk sufragana krakowskiego bpa S. Rosponda.

Po święceniach był na zastępstwie duszpasterskim w parafii św. Józefa w Rudzie. Następnie jako wikariusz pracował w parafiach: św. Michała Archanioła w Orzegowie, Wniebowzięcia NMP w Wodzisławiu Śląskim, św. Wawrzyńca w Wirku-Nowej Wsi, św. Antoniego w Dąbrówce Małej i Nawiedzenia NMP w Orzeszu. Był także katechetą w Prywatnym Gimnazjum Mniejszościowym w Rybniku. W 1940 roku został mianowany administratorem w parafii Chrystusa Króla w Świerklańcu. Po zakończeniu II wojnie światowej został przez polskie władze komunistyczne wysiedlony do Niemiec. Administrował tam parafią w Huingsen. Po przejściu na emeryturę zamieszkał w Menden na terenie diecezji Paderborn. Zmarł 25 sierpnia 1979 w Menden i tam został pochowany.

Bibliografia

AAKat, Akta personalne ks. Mariana Nowaka; Schematyzm 1955-1981; Nekrolog, WD 1979, nr 12, s. 272; H. Olszar, Nowak Marian (hasło), [w:] Leksykon duchowieństwa represjonowanego, t. 1, s. 201,202; Olszar, Duchowieństwo, s. 294; Myszor, Historia diecezji, s. 491, 493.