Naczelna Rada Ludowa na Górnym Śląsku

Z e-ncyklopedia
Wersja z dnia 13:41, 5 lut 2022 autorstwa Mira (dyskusja | edycje) (dr)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Józef Rymer

Powstała 30 lipca 1921 w Katowicach i liczyła 12 członków. Naczelna Rada Ludowa Górnego Śląska zawierała także rozbudowany aparat administracyjno-urzędowy podzielony na wydziały. Od rozwiązania Polskiego Komisariatu Plebiscytowego siedzibą jej był hotel "Lomnitz" w Bytomiu. Głównym zadaniem NRL na Górnym Śląsku było unormowanie stosunków politycznych, społecznych, gospodarczych i ludnościowych, które się wytworzyły z powodu likwidacji III powstania. Broniła ona interesów polskich na forum Ligi Narodów i Rady (Konferencji) Ambasadorów; przygotowywała materiały, świadczące o polskości Górnego Śląska, dla polskiej służby dyplomatycznej, potrzebne podczas obrad genewskich dotyczących ustalenia obszaru plebiscytowego. Po tym jak decyzja o podziale obszaru plebiscytowego została ogłoszona, Naczelna Rada Ludowa na Górnym Śląsku przeniosła się do lokalu w Katowickim hotelu "Deutsches Haus".

Po likwidacji Naczelnej Władzy na Górnym Śląsku i III powstania stanowiła na terenie Śląska przedstawicielstwo polskiego obozu narodowego wobec MK, władz niemieckich oraz rządu RP. Kierował nią Wydział Wykonawczy w skład którego wchodzili: Józef Rymer (przewodniczący), Wilhelm Bobek i Karl Ogorek (zastępcy przewodniczącego), i Józef Grzegorzek (sekretarz).

Jej wydziały przekształciły się 14 czerwca 1922 w Województwo Śląskie, a następnie w Urząd Wojewódzki Śląski. Swą działalność Naczelna Rada Ludowa Górnego Śląska zakończyła z chwilą utworzenia Tymczasowej Śląskiej Rady Wojewódzkiej (której to była pierwowzorem).

Bibliografia

K. Szaraniec, Ks. [Ksiądz] Stanisław Adamski, Katowice 1991.