Lewandowicz Florian
Lewandowicz Florian OFM (1912-1997), imię zakonne Julian, malarz
Urodził się 26 kwietnia 1912 w Koźminie Wielkopolskim. W niepodległej już Polsce, po ukończeniu seminarium nauczycielskiego, uczył dzieci w wiejskiej szkole. Jednak praca pedagoga nie była jego powołaniem. W 1933 roku wstąpił do nowicjatu Zakonu Braci Mniejszych Franciszkanów w Wieluniu i przyjął zakonne imię Julian. W 1937 roku został wyświęcony na kapłana.
Przełożeni krakowskiego klasztoru, gdzie trafił po święceniach, szybko odkryli artystyczny talent młodego zakonnika i skierowali go w 1938 roku na studia w Akademii Sztuk Pięknych. Niestety studia przerwała wojna, ale dokończył je po okupacji. Jednym z jego mistrzów był Zbigniew Pronaszko. Wybitny artysta wszedł właśnie w okres koloryzmu - kierunku, który w kompozycji malarskiej akcentował znaczenie koloru. Pod jego wpływem o. Julian przejął założenia koloryzmu do swojej twórczości. Obrazy religijne to tylko część jego bogatej twórczości. Lubił portretować ludzi oraz malować pejzaże gór, Helu czy ruch uliczny Sopotu. Malował wszystko oprócz aktów. Wypowiadał się w różnych technikach: olejnej, akwarelowej, gwaszu, pastelu i rysunku. Uprawiał głównie malarstwo sztalugowe, ale nie stronił od sztuki ściennej. Jest autorem polichromii Kaplicy Loretańskiej w kościele franciszkanów w Poznaniu i w słynnej Kalwarii Pakoskiej k. Inowrocławia. Malował też polichromię w kaplicy renesansowej klasztoru franciszkanów w Opolu. Zapamiętano go z tego, że kochał malować; nawet msze św. odprawiał w takim tempie, żeby jak najprędzej wrócić do sztalugi i pędzla.
W Poznaniu o. Julian przeżył ostatnie 26 lat swojego życia. W jego zakonnej celi wszędzie porozwieszane były obrazy. Obok celi miał pracownię. Gdy na przełomie lat 50. i 60. XX wieku był gwardianem w Pakości na Pałukach, w całym klasztorze zabrakło ponoć kościelnych obrusów; płótna nie można było wtedy dostać, więc o. Julian wykorzystywał do malowania obrusy. W latach 60. XX wieku miał dwie indywidualne wystawy swoich prac. Wystawiał pod świeckim imieniem Florian. Większość prac o. Juliana znajduje się w poznańskim klasztorze. Jego prace mają także franciszkanie w Panewnikach, Pakości, Wejherowie i Wronkach. Wiele dzieł posiadają prywatni kolekcjonerzy w Polsce, innych krajach Europy i obu Ameryk. Obrazów o. Juliana nie ma tylko w zbiorach państwowych, gdyż jako zakonnik wyłączony był z ministerialnych zakupów.
O. Julian zmarł w Poznaniu 1 stycznia 1997.
Bibliografia
[1] (dostęp: 1.01.2016); W. Piechota, Ojciec Julian Florian Lewandowicz - malarz franciszkański, "Szkoła Seraficka. Seria Nowa", 1 (2008), s. 300-304.
|