Koloch Antoni: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(→‎Bibliografia: noty, dr)
(dr)
 
(Nie pokazano 1 pośredniej wersji utworzonej przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
==Koloch Antoni (1906-1945), rzeźbiarz, malarz==
==Koloch Antoni (1906-1945), rzeźbiarz, malarz==


Urodził się 2 maja 1906 w Tarnowie Opolskim w rodzinie Piotra, dróżnika kolejowego i Józefy z d. Psiuk. W 1910 roku  wraz z całą rodziną zamieszkał w Goczałkowicach gdzie ukończył  również  w 1920 roku szkołę podstawową. W latach 1920-1923 rozpoczął praktykę rzemiosła artystycznego  u rzemieślnika-rzeźbiarza Franciszka Folka z  Pawłowic. Następnie  przez 4 lata kontynuował praktykę jako  czeladnik u  artysty rzeźbiarza sztuki kościelnej Pawła Kaizera z Rybnika.
Urodził się 2 maja 1906 w Tarnowie Opolskim w rodzinie Piotra, dróżnika kolejowego, i Józefy z d. Psiuk. W 1910 roku  wraz z całą rodziną zamieszkał w Goczałkowicach gdzie ukończył  również  w 1920 roku szkołę podstawową. W latach 1920-1923 rozpoczął praktykę rzemiosła artystycznego  u rzemieślnika-rzeźbiarza Franciszka Folka z  Pawłowic. Następnie  przez 4 lata kontynuował praktykę jako  czeladnik u  artysty rzeźbiarza sztuki kościelnej Pawła Kaizera z Rybnika.


W latach 1924-1928 studiował na Akademii Sztuk Pięknych  w Krakowie. Jako pracę dyplomową wykonał  medalion Józefa Piłsudskiego. Swój warsztat rzeźbiarski otworzył początkowo  w Cieszynie, a później w Goczałkowicach. Większość jego prac miała charakter religijny, choć wykonywał również rzeźby o tematyce myśliwskiej. Głównie specjalizował się w rzeźbieniu ołtarzy, ambon, chrzcielnic, stacji drogi krzyżowej. Jego autorstwa jest ołtarz w kaplicy Domu Prowincjalnego ss. salwatorianek  w Goczałkowicach Zdroju. Odbiorcami jego prac były osoby  prywatne, a także instytucje państwowe. Oprócz rzeźb malował także obrazy. Jego prace zostały wystawione w Pszczynie  w 1941 roku na wystawie „Młodzi Artyści Prascy na Pszczyńskiej Ziemi” która zorganizowana została  przez niemieckie górnośląskie Stowarzyszenie Artystów  i Wyższą Szkołę Sztuk Pięknych w Pradze. Wcielony do armii niemieckiej w czasie II wojny światowej, zginął 7 maja 1945  na terenie Czechosłowacji. Pochowany został w Velichowie.
W latach 1924-1928 studiował na Akademii Sztuk Pięknych  w Krakowie. Jako pracę dyplomową wykonał  medalion Józefa Piłsudskiego. Swój warsztat rzeźbiarski otworzył początkowo  w Cieszynie, a później w Goczałkowicach. Większość jego prac miała charakter religijny, choć wykonywał również rzeźby o tematyce myśliwskiej. Głównie specjalizował się w rzeźbieniu ołtarzy, ambon, chrzcielnic, stacji [[Droga Krzyżowa|Drogi Krzyżowej]]. Jego autorstwa jest ołtarz w kaplicy Domu Prowincjalnego [[Salwatorianki - Goczałkowice-Zdrój|sióstr salwatorianek  w Goczałkowicach Zdroju]]. Odbiorcami jego prac były osoby  prywatne, a także instytucje państwowe. Oprócz rzeźb malował także obrazy. Jego prace zostały wystawione w Pszczynie  w 1941 roku na wystawie '' Młodzi Artyści Prascy na Pszczyńskiej Ziemi'', która zorganizowana została  przez niemieckie górnośląskie Stowarzyszenie Artystów  i Wyższą Szkołę Sztuk Pięknych w Pradze. Wcielony do armii niemieckiej w czasie II wojny światowej, zginął 7 maja 1945  na terenie Czechosłowacji. Pochowany został w Velichowie.


==Bibliografia==
==Bibliografia==
Linia 9: Linia 9:


{{Noty biograficzne}}
{{Noty biograficzne}}
[[Kategoria: Biografie - K]]
[[Kategoria:Biografie - K]]
[[Kategoria:Rzeźbiarze]]
[[Kategoria:Rzeźbiarze]]

Aktualna wersja na dzień 18:52, 20 paź 2020

Koloch Antoni (1906-1945), rzeźbiarz, malarz

Urodził się 2 maja 1906 w Tarnowie Opolskim w rodzinie Piotra, dróżnika kolejowego, i Józefy z d. Psiuk. W 1910 roku wraz z całą rodziną zamieszkał w Goczałkowicach gdzie ukończył również w 1920 roku szkołę podstawową. W latach 1920-1923 rozpoczął praktykę rzemiosła artystycznego u rzemieślnika-rzeźbiarza Franciszka Folka z Pawłowic. Następnie przez 4 lata kontynuował praktykę jako czeladnik u artysty rzeźbiarza sztuki kościelnej Pawła Kaizera z Rybnika.

W latach 1924-1928 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jako pracę dyplomową wykonał medalion Józefa Piłsudskiego. Swój warsztat rzeźbiarski otworzył początkowo w Cieszynie, a później w Goczałkowicach. Większość jego prac miała charakter religijny, choć wykonywał również rzeźby o tematyce myśliwskiej. Głównie specjalizował się w rzeźbieniu ołtarzy, ambon, chrzcielnic, stacji Drogi Krzyżowej. Jego autorstwa jest ołtarz w kaplicy Domu Prowincjalnego sióstr salwatorianek w Goczałkowicach Zdroju. Odbiorcami jego prac były osoby prywatne, a także instytucje państwowe. Oprócz rzeźb malował także obrazy. Jego prace zostały wystawione w Pszczynie w 1941 roku na wystawie Młodzi Artyści Prascy na Pszczyńskiej Ziemi, która zorganizowana została przez niemieckie górnośląskie Stowarzyszenie Artystów i Wyższą Szkołę Sztuk Pięknych w Pradze. Wcielony do armii niemieckiej w czasie II wojny światowej, zginął 7 maja 1945 na terenie Czechosłowacji. Pochowany został w Velichowie.

Bibliografia

W. Korzeniowska, Koloch Antoni (1906-1945), (hasło), [w:] Słownik biograficzny Ziemi Pszczyńskiej, s. 125.