Kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Jaworzynce: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(N)
 
(dr)
Linia 1: Linia 1:
Zamysł budowy kościoła w Jaworzynce pojawił się w okresie międzywojennym. W 1931 roku - według wizytacji kanonicznej [[Adamski Stanisław|bpa Stanisława Adamskiego]] - planowano budowę kościoła filialnego. W marcu 1947 roku utworzono Komitet Budowy Kościoła, a fundamenty rozpoczęto kopać 22 września 1947. Ówczesny proboszcz [[Grim Emanuel|ks. Emanuel Grim]], w asyście wikarego [[Raszka Alojzy|ks. Alojzego Raszki]], [[Tobola Franciszek|ks. Franciszka Toboli]] i [[Michałek Jan|ks. prof. Jana Michałka]], dokonał poświęcenia kamienia węgielnego. Kościół stoi w centrum Jaworzynki, jest murowany, z wolnostojącą dzwonnicą. Projekt wykonał Józef Raszka, prace techniczne prowadził Paweł Haratyk, a budowała go miejscowa ludność. 29 czerwca 1950 został poświęcony przez [[Handzlik Jan|ks. dziekana Handzlika]] z Jabłonkowa. W 1957 roku ustanowiono tu samodzielne duszpasterstwo, a parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła została erygowana 15 czerwca 1958. W ołtarzu głównym znajduje się obraz świętych Apostołów [[Św. Piotr Apostoł|Piotra]] i [[Św. Paweł Apostoł|Pawła]], miejscowego artysty [[Wałach Jan|Jana Wałacha]]. Jego autorstwa są także: malowane stacje [[Droga Krzyżowa|Drogi Krzyżowej]], obraz Najświętszego Seca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny oraz rzeźbiony krucyfiks. Ołtarz główny wykonał Józef Bocek z Mlaskawki. W [[prezbiterium]] znajduje się dostawny ołtarz posoborowy, drewniany, bogato rzeźbiony (ofiara Abrahama i Ostatnia Wieczerza) przez Jana Bojko z Jaworzynki. Ołtarz Maryjny i ambona są dłuta artysty Józefa Bocka z Mlaskawki. Organy zostały zbudowane w listopadzie 1973 roku przez Zakład Organowy Włodzimierza Truszczyńskiego. Na terenie parafii znajduje się kaplica pw. Królowej Pokoju w przysiółku Zapasieki z 1988 roku.
Zamysł budowy kościoła w Jaworzynce pojawił się w okresie międzywojennym. W 1931 roku - według wizytacji kanonicznej [[Adamski Stanisław|bpa Stanisława Adamskiego]] - planowano budowę kościoła filialnego. W marcu 1947 roku utworzono Komitet Budowy Kościoła, a fundamenty rozpoczęto kopać 22 września 1947. Ówczesny proboszcz [[Grim Emanuel|ks. Emanuel Grim]], w asyście wikarego [[Raszka Alojzy|ks. Alojzego Raszki]], [[Tobola Franciszek|ks. Franciszka Toboli]] i [[Michałek Jan|ks. prof. Jana Michałka]], dokonał poświęcenia kamienia węgielnego. Kościół stoi w centrum Jaworzynki, jest murowany, z wolnostojącą dzwonnicą. Projekt wykonał Józef Raszka, prace techniczne prowadził Paweł Haratyk, a budowała go miejscowa ludność. 29 czerwca 1950 został poświęcony przez [[Hanzlik Józef|ks. dziekana Józefa Hanzlika]] z Jabłonkowa. W 1957 roku ustanowiono tu samodzielne duszpasterstwo, a parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła została erygowana 15 czerwca 1958. W ołtarzu głównym znajduje się obraz świętych Apostołów [[Św. Piotr Apostoł|Piotra]] i [[Św. Paweł Apostoł|Pawła]], miejscowego artysty [[Wałach Jan|Jana Wałacha]]. Jego autorstwa są także: malowane stacje [[Droga Krzyżowa|Drogi Krzyżowej]], obraz Najświętszego Seca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny oraz rzeźbiony krucyfiks. Ołtarz główny wykonał Józef Bocek z Mlaskawki. W [[prezbiterium]] znajduje się dostawny ołtarz posoborowy, drewniany, bogato rzeźbiony (ofiara Abrahama i Ostatnia Wieczerza) przez Jana Bojko z Jaworzynki. Ołtarz Maryjny i ambona są dłuta artysty Józefa Bocka z Mlaskawki. Organy zostały zbudowane w listopadzie 1973 roku przez Zakład Organowy Włodzimierza Truszczyńskiego. Na terenie parafii znajduje się kaplica pw. Królowej Pokoju w przysiółku Zapasieki z 1988 roku.


Do 1992 roku parafia należała do [[Archidiecezja Katowicka|diecezji katowickiej]].  
Do 1992 roku parafia należała do [[Archidiecezja Katowicka|diecezji katowickiej]].  

Wersja z 22:14, 14 kwi 2024

Zamysł budowy kościoła w Jaworzynce pojawił się w okresie międzywojennym. W 1931 roku - według wizytacji kanonicznej bpa Stanisława Adamskiego - planowano budowę kościoła filialnego. W marcu 1947 roku utworzono Komitet Budowy Kościoła, a fundamenty rozpoczęto kopać 22 września 1947. Ówczesny proboszcz ks. Emanuel Grim, w asyście wikarego ks. Alojzego Raszki, ks. Franciszka Toboli i ks. prof. Jana Michałka, dokonał poświęcenia kamienia węgielnego. Kościół stoi w centrum Jaworzynki, jest murowany, z wolnostojącą dzwonnicą. Projekt wykonał Józef Raszka, prace techniczne prowadził Paweł Haratyk, a budowała go miejscowa ludność. 29 czerwca 1950 został poświęcony przez ks. dziekana Józefa Hanzlika z Jabłonkowa. W 1957 roku ustanowiono tu samodzielne duszpasterstwo, a parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła została erygowana 15 czerwca 1958. W ołtarzu głównym znajduje się obraz świętych Apostołów Piotra i Pawła, miejscowego artysty Jana Wałacha. Jego autorstwa są także: malowane stacje Drogi Krzyżowej, obraz Najświętszego Seca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny oraz rzeźbiony krucyfiks. Ołtarz główny wykonał Józef Bocek z Mlaskawki. W prezbiterium znajduje się dostawny ołtarz posoborowy, drewniany, bogato rzeźbiony (ofiara Abrahama i Ostatnia Wieczerza) przez Jana Bojko z Jaworzynki. Ołtarz Maryjny i ambona są dłuta artysty Józefa Bocka z Mlaskawki. Organy zostały zbudowane w listopadzie 1973 roku przez Zakład Organowy Włodzimierza Truszczyńskiego. Na terenie parafii znajduje się kaplica pw. Królowej Pokoju w przysiółku Zapasieki z 1988 roku.

Do 1992 roku parafia należała do diecezji katowickiej.

Bibliografia

Panorama Parafii Katolickich Ziemi Cieszyńskiej, dodatek do gazety "Głos Ziemi Cieszyńskiej", nr 44 i 45, listopad 2005