Kapliczka pw. św. Floriana i św. Barbary w Niewiadomiu: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
(dr)
Linia 1: Linia 1:
==Kapliczka św. Floriana i św. Barbary w Niewiadomiu==  
==Kapliczka św. Floriana i św. Barbary w Niewiadomiu==  


W 1770roku  kapliczka świętego Floriana znajdowała się na południu rzeki Nacyna w Niewiadomiu na dawnych ziemiach folwarku. Jest to jedyna kapliczka zaznaczona na mapie Massenbacha. Aktualnie na tym miejscu znajdują się samochody ciężarowe z surowcami kopalnianymi. Kapliczka świętego Floriana była opuszczona, aż do  1900 roku . Opiekę nad kapliczką sprawowali strażacy. Zbudowana była z piaskowcowa.  Miała  180cm wysokości i 90 cm szerokości. Ogrodzona była drewnianym płotem. Wewnątrz kapliczki znajdowała się wyrzeźbiona figura świętego Floriana  o  wysokości około 60cm. Miejscowa ludność nazwała  kapliczkę „Floriankiem”. Po 56 latach przeniesiono kapliczkę kilka metrów na zachód i wtopiono ją w pobocze nowo budowanej niegdyś ulicy Dworcowej, dziś ulica Sportowa. W latach 1960 – 1978 kapliczka świętego Floriana uległa dewastacji .  Po dwóch latach odnowiono kapliczkę,  i umieszczono  w jej wnętrzu figurkę świetej Barbary. Wysokość rzeźby wynosiła 50cm. Wykonana została przez ludowego artystę, który przyjechał na Śląsk z Nowego Sącza, Marka Wilusza. Od tej pory kapliczka jest pod wezwaniem św. Barbary „Barbórka”. Opiekę nad kaplicą wtenczas sprawowała zamieszkała w Niewiadomiu młodzież. Dopiero 20 lat później, a więc 10 czerwca 2000  za zgodą konserwatora zabytków przy Urzędzie Miasta w Rybniku ustawiono kapliczkę na rogu ulicy Sportowej i Morcinka (dawna posesja pani Anny Maćkowiak, gdzie sprawowane były Msze Święte przed wzniesieniem kościoła pod wezwaniem Bożego Ciała i św. Barbary). Jej przeniesienie w całości było niemożliwe. Dlatego też figurkę świętej Barbary odnowiono i postawiono na piaskowcu z rozebranej kapliczki świętego Floriana i świętej Barbary. Kratę metalową wykuł w swoim warsztacie i ofiarował Antoni Kurzyński. Kapliczkę poświęcił były proboszcz parafii Bożego Ciała i Św. Barbary ks. [[Gawełczyk Andrzej| Andrzej Gawełczyk]], obecnie rezydent przy parafii bł. Karoliny w Tychach. Od tego czasu, aż po dziś dzień, opiekę nad kapliczką przejęli działkowicze osiedla „Ogródków Barbara”.
W 1770roku  kapliczka świętego Floriana znajdowała się na południu rzeki Nacyna w Niewiadomiu na dawnych ziemiach folwarku. Jest to jedyna kapliczka zaznaczona na mapie Massenbacha. Aktualnie na tym miejscu znajdują się samochody ciężarowe z surowcami kopalnianymi. Kapliczka świętego Floriana była opuszczona, aż do  1900 roku . Opiekę nad kapliczką sprawowali strażacy. Zbudowana była z piaskowcowa.  Miała  180cm wysokości i 90 cm szerokości. Ogrodzona była drewnianym płotem. Wewnątrz kapliczki znajdowała się wyrzeźbiona figura świętego Floriana  o  wysokości około 60cm. Miejscowa ludność nazwała  kapliczkę „Floriankiem”. Po 56 latach przeniesiono kapliczkę kilka metrów na zachód i wtopiono ją w pobocze nowo budowanej niegdyś ulicy Dworcowej, dziś ulica Sportowa. W latach 1960 – 1978 kapliczka świętego Floriana uległa dewastacji .  Po dwóch latach odnowiono kapliczkę,  i umieszczono  w jej wnętrzu figurkę świetej Barbary. Wysokość rzeźby wynosiła 50cm. Wykonana została przez ludowego artystę Marka Wilusza, który przyjechał na Śląsk z Nowego Sącza. Od tej pory kapliczka nosi wezwanie [[św. Barbara |św. Barbary ]] „Barbórka”. Opiekę nad kaplicą sprawowała zamieszkała w Niewiadomiu młodzież. Dnia 10 czerwca 2000  za zgodą konserwatora zabytków przy Urzędzie Miasta w Rybniku ustawiono kapliczkę na rogu ulicy Sportowej i Morcinka (dawna posesja pani Anny Maćkowiak, gdzie sprawowane były Msze Święte przed wzniesieniem kościoła pod wezwaniem Bożego Ciała i św. Barbary). Jej przeniesienie w całości było niemożliwe. Dlatego też figurkę świętej Barbary odnowiono i postawiono na piaskowcu z rozebranej kapliczki świętego Floriana i świętej Barbary. Kratę metalową wykuł w swoim warsztacie i ofiarował Antoni Kurzyński. Kapliczkę poświęcił były proboszcz parafii Bożego Ciała i Św. Barbary ks. [[Gawełczyk Andrzej| Andrzej Gawełczyk]], obecnie rezydent przy parafii bł. Karoliny w Tychach. Od tego czasu, aż po dziś dzień, opiekę nad kapliczką przejęli działkowicze osiedla „Ogródków Barbara”.


Co roku przy kaplicy świętej Barbary znajduje się trzecia stacja procesji przy obchodzie Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Nad pięknem i wystrojem kaplicy podczas uroczystości czuwają mieszkający w okolicznych blokach mieszkańcy.  
Co roku przy kaplicy świętej Barbary przygotowywany jest trzeci ołtarz w  Uroczystość  Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Nad pięknem i wystrojem kaplicy podczas uroczystości czuwają mieszkający w okolicznych blokach mieszkańcy.  


To wszystko co wiadomo na temat historii powstania i losów kapliczki świętej Barbary, niegdyś świętego Floriana. Jedyne rzeczy, które przetrwały to mapy z czasów lat 70-tych.
To wszystko co wiadomo na temat historii powstania i losów kapliczki świętej Barbary, niegdyś świętego Floriana. Jedyne rzeczy, które przetrwały to mapy z czasów lat 70-tych.

Wersja z 20:55, 23 maj 2013

Kapliczka św. Floriana i św. Barbary w Niewiadomiu

W 1770roku kapliczka świętego Floriana znajdowała się na południu rzeki Nacyna w Niewiadomiu na dawnych ziemiach folwarku. Jest to jedyna kapliczka zaznaczona na mapie Massenbacha. Aktualnie na tym miejscu znajdują się samochody ciężarowe z surowcami kopalnianymi. Kapliczka świętego Floriana była opuszczona, aż do 1900 roku . Opiekę nad kapliczką sprawowali strażacy. Zbudowana była z piaskowcowa. Miała 180cm wysokości i 90 cm szerokości. Ogrodzona była drewnianym płotem. Wewnątrz kapliczki znajdowała się wyrzeźbiona figura świętego Floriana o wysokości około 60cm. Miejscowa ludność nazwała kapliczkę „Floriankiem”. Po 56 latach przeniesiono kapliczkę kilka metrów na zachód i wtopiono ją w pobocze nowo budowanej niegdyś ulicy Dworcowej, dziś ulica Sportowa. W latach 1960 – 1978 kapliczka świętego Floriana uległa dewastacji . Po dwóch latach odnowiono kapliczkę, i umieszczono w jej wnętrzu figurkę świetej Barbary. Wysokość rzeźby wynosiła 50cm. Wykonana została przez ludowego artystę Marka Wilusza, który przyjechał na Śląsk z Nowego Sącza. Od tej pory kapliczka nosi wezwanie św. Barbary „Barbórka”. Opiekę nad kaplicą sprawowała zamieszkała w Niewiadomiu młodzież. Dnia 10 czerwca 2000 za zgodą konserwatora zabytków przy Urzędzie Miasta w Rybniku ustawiono kapliczkę na rogu ulicy Sportowej i Morcinka (dawna posesja pani Anny Maćkowiak, gdzie sprawowane były Msze Święte przed wzniesieniem kościoła pod wezwaniem Bożego Ciała i św. Barbary). Jej przeniesienie w całości było niemożliwe. Dlatego też figurkę świętej Barbary odnowiono i postawiono na piaskowcu z rozebranej kapliczki świętego Floriana i świętej Barbary. Kratę metalową wykuł w swoim warsztacie i ofiarował Antoni Kurzyński. Kapliczkę poświęcił były proboszcz parafii Bożego Ciała i Św. Barbary ks. Andrzej Gawełczyk, obecnie rezydent przy parafii bł. Karoliny w Tychach. Od tego czasu, aż po dziś dzień, opiekę nad kapliczką przejęli działkowicze osiedla „Ogródków Barbara”.

Co roku przy kaplicy świętej Barbary przygotowywany jest trzeci ołtarz w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Nad pięknem i wystrojem kaplicy podczas uroczystości czuwają mieszkający w okolicznych blokach mieszkańcy.

To wszystko co wiadomo na temat historii powstania i losów kapliczki świętej Barbary, niegdyś świętego Floriana. Jedyne rzeczy, które przetrwały to mapy z czasów lat 70-tych.