Grupy Modlitwy Ojca Pio: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
Nie podano opisu zmian
(Brak różnic)

Wersja z 18:46, 23 wrz 2009

Pio2.jpg

O. Pio z Pietrolciny (Francesco Forgione) żyjący w latach (1887-1968) uważał, że modlitwa jest najważniejszym apostolatem, jaki można wypełniać w Kościele. Dlatego, gdy w 1942 roku Pius XII wezwał cały Kościół do ożywienia chrześcijaństwa przez modlitwę, kapucyn zaczął tworzyć Grupy Modlitwy, które dziś istnieją na całym świecie i szerzą kult Świętego z Pietrelciny.

Pierwsze Grupy Modlitwy o. Pio powstały około 1947 roku, a w 1949 roku powstał statut, który uregulował ich działalność. Od początku Grupy Modlitwy były związane z Domem Ulgi w Cierpieniu – dziełem o. Pio w San Giovanni Rotondo. Z czasem zaczęły grupy modlitewne powstawać w różnych parafiach Włoch, a także poza ich granicami. Dziś działają w wielu parafiach, zakonach, klasztorach i szpitalach na całym świecie. Grupy Modlitwy o. Pio działają obecnie w 34 krajach świata i skupiają ok. pół miliona osób. W Polsce aktualnie istnieje 71 Grup Modlitwy Ojca Pio - w tym m in. w Świerklanach i Żorach (parafia Miłosierdzia Bożego)

Do najstarszych w Polsce Grupa Modlitwy o. Pio powstała w październiku 1983 roku przy krakowskim klasztorze ojców kapucynów. Krakowska grupa została 1 sierpnia 1990 agregowana do Międzynarodowego Stowarzyszenia Grup Modlitwy w San Giovanni Rotondo.

W archidiecezji katowickiej pierwsza grupa powstała w Świerklanach. Impulsem do jej powstania było przekazanie parafii relikwii o. Pio. Grupa zrzesza nie tylko czcicieli Ojca Pio pochodzących z rodzimej parafii, ale włączają się do niej wierni z innych okolicznych parafii. W każdy wtorek odbywają się spotkania. Pierwsze w miesiącu ma charakter biblijny, na drugiej odmawia się różaniec, uczestniczy we Mszy św. w intencji czcicieli św. o. Pio oraz adoruje się Najświętszy Sakrament. W ramach trzeciego – członkowie grupy słuchają konferencji nt. duchowości o. Pio, natomiast w ostatni wtorek miesiąca prowadzone są dyskusje na temat bieżących spraw. Grupa angażuje się w działalność charytatywną w parafii.

W połowie 1990 roku, z inicjatywy osób z różnych miast w Polsce na czele z Ireną Piotrowicz ze Szczecina, powstał Komitet Założycielski Towarzystwa Charytatywnego im. Ojca Pio. Towarzystwo zostało zarejestrowane sądownie 4 września 1991. Pierwszą siedzibą stowarzyszenia była Warszawa, ale z czasem centrum działalności Towarzystwa stały się Czechowice-Dziedzice. Tam duchowe kierownictwo nad Towarzystwem objął o.Wiesław Krupiński SJ, jezuita pracujący wówczas w Domu Rekolekcyjnym w Czechowicach-Dziedzicach. W trakcie pierwszego roku istnienia Towarzystwa powstały koła regionalne w Czechowicach-Dziedzicach, Warszawie, Szczecinie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi i Katowicach.

Bibliografia

ww.swierklany.katowice.opoka.org.pl