Górek Robert: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(nowe)
 
(uzup.)
Linia 1: Linia 1:
==Robert Górek (1849-)==
==Robert Górek (1849- po 1904))==
 
Urodził się 1 grudnia 1849 w Piechocicach (pow. niemodliński). W ósmym roku życia przeprowadził się z rodzicami do Pelplina, gdyż jego ojciec otrzymał posadę rządcy w Maciejewie. Przez pewien czas uczyła się w szkole dla chłopców założonej przez [[Sedlag Anastazy|bpa  A. Sedlaga]] w Pelplinie, jednak gimnazjum ukończył w Chojnicach zdając egzamin maturalny.  W 1870 roku wstąpił do seminarium duchownego w Pelplinie, gdzie 12 lipca 1874 przyjął święcenia kapłańskie. W wyniku tzw. ustaw majowych (czas Kulturkampfu) nie mógł zostać ustanowiony oficjalnie duszpasterzem zatem przeniósł się do Bawarii do diecezji augsburskiej. Przez siedem lat był wikarym w  Pfaffenhausen, a następnie w Babenhausen.  Przechodząc na wikarego w Biberbach został, na własną prośbę, ekskardynowany z diecezji chełmińskiej i przyjęty w poczet duchowieństwa augsburskiego. Tam też w 1883 roku został proboszczem pracując do 1904 roku. Następnie przeniósł się do parafii w Zusmarshausen koło Augsburga, gdzie zmarł.


Urodził się 1 grudnia 1849 w Piechocicach (pow. niemodliński). Edukację rozpoczął w Pelplinie, gimnazjum ukończył w Chojnicach. Święcenia kapłańskie otrzymał  w Pelplinie 12 lipca 1874. W czasie Kulturkampfu został przyjęty do diecezji augsburskiej. Był  czynny w duszpasterstwie w Pfaffenhausen i Babenhausen; w  1883 roku został proboszczem w Biberbach.
==Bibliografia==
==Bibliografia==
A. Mańkowski, Księża Ślązacy w diecezji chełmińskiej, Pelplin 1932.
A. Mańkowski, Księża Ślązacy w diecezji chełmińskiej, Pelplin 1932.

Wersja z 15:23, 25 sie 2013

Robert Górek (1849- po 1904))

Urodził się 1 grudnia 1849 w Piechocicach (pow. niemodliński). W ósmym roku życia przeprowadził się z rodzicami do Pelplina, gdyż jego ojciec otrzymał posadę rządcy w Maciejewie. Przez pewien czas uczyła się w szkole dla chłopców założonej przez bpa A. Sedlaga w Pelplinie, jednak gimnazjum ukończył w Chojnicach zdając egzamin maturalny. W 1870 roku wstąpił do seminarium duchownego w Pelplinie, gdzie 12 lipca 1874 przyjął święcenia kapłańskie. W wyniku tzw. ustaw majowych (czas Kulturkampfu) nie mógł zostać ustanowiony oficjalnie duszpasterzem zatem przeniósł się do Bawarii do diecezji augsburskiej. Przez siedem lat był wikarym w Pfaffenhausen, a następnie w Babenhausen. Przechodząc na wikarego w Biberbach został, na własną prośbę, ekskardynowany z diecezji chełmińskiej i przyjęty w poczet duchowieństwa augsburskiego. Tam też w 1883 roku został proboszczem pracując do 1904 roku. Następnie przeniósł się do parafii w Zusmarshausen koło Augsburga, gdzie zmarł.

Bibliografia

A. Mańkowski, Księża Ślązacy w diecezji chełmińskiej, Pelplin 1932.