Felbiger Jan Ignacy: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(Utworzył nową stronę „== Jan Ignacy Felbiger == Urodził się w Głogowie 6 stycznia 1724. Ojciec, Ignacy Antoni był urzędnikiem finansowym Królewskiej Kamery Skarbowej i poczmistrzem …”)
 
(dr)
 
(Nie pokazano 10 wersji utworzonych przez 4 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
== Jan  Ignacy Felbiger ==
== Felbiger Jan  Ignacy OSA (1724-1778), reformator szkolnictwa, metodyk nauczania ==
[[Plik:Felbiger2.jpg|left|150px|thumb]]
Urodził się w Głogowie  6 stycznia 1724. Ojciec, Ignacy Antoni był urzędnikiem finansowym Królewskiej Kamery Skarbowej i poczmistrzem cesarskim w Głogowie. Po ukończeniu kolegium jezuickiego rozpoczął studia we Wrocławiu na Akademii Leopoldyńskiej. W 1747 roku wstąpił do zakonu augustianów  i przyjął święcenia kapłańskie, a w 1758  roku został opatem tego zakonu. Swoją działalność reformatorską i  pedagogiczną  rozpoczął od zreformowania szkół elementarnych, które podlegały klasztorowi. Nawiązał kontakt ze znanym berlińskim pedagogiem Johannem J. Heckerem i posyłał do prowadzonego przez niego seminarium nauczycielskiego młodych nauczycieli ze szkół klasztornych. Wprowadzał również do tych szkół reformy, polegające na podzieleniu ich na klasy i organizowaniu nauki zbiorowej. Starał się również ograniczać pamięciowe opanowywanie materiału na rzecz metody rozumowej i stopniowania trudności. Był zwolennikiem zaniechania kar cielesnych. Rozpoczął wydawanie podręczników szkolnych, w tym również w języku polskim.


Urodził się w Głogowie  6 stycznia 1724. Ojciec, Ignacy Antoni był urzędnikiem finansowym Królewskiej Kamery Skarbowej i poczmistrzem cesarskim w Głogowie. Po ukończeniu kolegium jezuickiego rozpoczął studia we Wrocławiu na Akademii Leopoldińskiej. W 1947 roku wstąpił do zakonu augustianów  i przyjął święcenia reguły, a w 1958 został opatem tego zakonu. Swoja działalność reformatorską i  pedagogiczną  rozpoczął od zreformowania szkół elementarnych, które podlegały klasztorowi. Nawiązał kontakt ze znanym berlińskim pedagogiem Johannem J. Heckerem i posyłał do prowadzonego przez niego seminarium nauczycielskiego młodych nauczycieli ze szkół klasztornych. Wprowadzał również do tych szkół reformy, polegające na podzieleniu ich na klasy i organizowaniu nauki zbiorowej. Starał się również ograniczać pamięciowe opanowywanie materiału na rzecz metody rozumowej i stopniowania trudności. Był zwolennikiem zaniechania kar cielesnych. Rozpoczął wydawanie podręczników szkolnych, w tym również w języku polskim.
W 1764 roku opracował instrukcję dla szkół wiejskich i proboszczów, a 3 listopada 1765 generalny regulamin szkolny dla szkół katolickich (Königlich- preussisches General Land-Schul-Reglement für die Römisch-Katholischen in Städten und  Dörfern des souverainen Herzogthums Schlesien und  der Grafschaft  Glatz), które zostały zatwierdzone przez [[Fryderyk II Hohenzollern|Fryderyka II]] i obowiązywały na całym Śląsku pruskim. Powierzono mu nadzór nad wszystkimi szkołami archidiakonatu głogowskiego, a później Śląska. Był inicjatorem opodatkowania proboszczów na rzecz szkolnictwa, systematycznego kształcenia nauczycieli i rozkładania kosztów prowadzenia szkoły na wszystkich mieszkańców gminy.
W 1764 roku opracował on instrukcję dla szkół wiejskich i proboszczów, a 3 listopada 1765 generalny regulamin szkolny dla szkół katolickich (Königlich- preussisches General Land-Schul-Reglement fur die Römisch-Katholischen in Städten und  Dörfern des souverainen Herzogthums Schlesien und  der Grafschaft  Glatz) które zostały zatwierdzone przez Fryderyka II i obowiązywały na całym Śląsku pruskim. Powierzono mu nadzór nad wszystkimi szkołami archidiakonatu głogowskiego, a później Śląska. Był inicjatorem opodatkowania proboszczów na rzecz szkolnictwa, systematycznego kształcenia nauczycieli i rozkładania kosztów prowadzenia szkoły na wszystkich mieszkańców gminy.
 
W trosce o pozom zawodowy nauczycieli i odpowiednią pomoc pedagogiczną i metodyczną opat żagański przygotował i wydał w 1768 roku  Przymioty, wiadomości i postępowanie dobrych nauczycieli. Było to pierwsze w Prusach i na Śląsku dzieło pedagogiczne napisane dla nauczycieli szkół ludowych.
W trosce o poziom zawodowy nauczycieli i odpowiednią pomoc pedagogiczną i metodyczną opat żagański przygotował i wydał w 1768 roku  ''Przymioty, wiadomości i postępowanie dobrych nauczycieli''. Było to pierwsze w Prusach i na Śląsku dzieło pedagogiczne napisane dla nauczycieli szkół ludowych.
1774 roku  Felbiger na zaproszenie cesarzowej Marii Teresy przeniósł się do Wiednia, gdzie został powołany na urząd generalnego dyrektora szkolnictwa austriackiego. 1774 przygotował i wydał rozporządzenie regulujące system szkolny w Austrii. Był to Powszechny regulamin szkolny, który wprowadzał nowy system oświatowy. W 1775 wydał swoje fundamentalne dzieło Księga metod (Methodenbuch), zawarł w niej swoje  przemyślenia odnośnie nauczania. Mianowany na dyrektora generalnego szkolnictwa zwykłego (elementarnego) i proboszcza Bratysławy w 1778 roku złożył godność opata. Zmarł w Bratysławie 17 maja 1778.
W 1774 roku  Felbiger na zaproszenie cesarzowej Marii Teresy przeniósł się do Wiednia, gdzie został powołany na urząd generalnego dyrektora szkolnictwa austriackiego. W tym samym roku przygotował i wydał rozporządzenie regulujące system szkolny w Austrii. Był to Powszechny regulamin szkolny, który wprowadzał nowy system oświatowy. W 1775 roku wydał swoje fundamentalne dzieło ''Księgę metod (Methodenbuch)'', w której zawarł swoje  przemyślenia odnośnie nauczania. Mianowany na dyrektora generalnego szkolnictwa zwykłego (elementarnego) i proboszcza Bratysławy w 1778 roku złożył godność opata. Zmarł w Bratysławie 17 maja 1778.
.


==Bibliografia==
==Bibliografia==
B. Burda, Jan Ignacy Felbiger- osiemnastowieczny reformator szkolnictwa elementarnego  na Śląsku i jego wpływ na szkołę ludową w monarchii austriackiej, [w:] W 40-lecie powstania Uniwersytetu Śląskiego - szkolnictwo i nauka na Górnym Śląsku, red. nauk. Antoni Barciak Katowice 2009, s. 270-291.
B. Burda, Jan Ignacy Felbiger - osiemnastowieczny reformator szkolnictwa elementarnego  na Śląsku i jego wpływ na szkołę ludową w monarchii austriackiej, [w:] W 40-lecie powstania Uniwersytetu Śląskiego - szkolnictwo i nauka na Górnym Śląsku, red. nauk. Antoni Barciak Katowice 2009, s. 270-291.
 
{{Noty biograficzne}}
[[Kategoria:Biografie - F]]
[[Kategoria:Zakonnicy]]

Aktualna wersja na dzień 22:58, 19 sie 2017

Felbiger Jan Ignacy OSA (1724-1778), reformator szkolnictwa, metodyk nauczania

Felbiger2.jpg

Urodził się w Głogowie 6 stycznia 1724. Ojciec, Ignacy Antoni był urzędnikiem finansowym Królewskiej Kamery Skarbowej i poczmistrzem cesarskim w Głogowie. Po ukończeniu kolegium jezuickiego rozpoczął studia we Wrocławiu na Akademii Leopoldyńskiej. W 1747 roku wstąpił do zakonu augustianów i przyjął święcenia kapłańskie, a w 1758 roku został opatem tego zakonu. Swoją działalność reformatorską i pedagogiczną rozpoczął od zreformowania szkół elementarnych, które podlegały klasztorowi. Nawiązał kontakt ze znanym berlińskim pedagogiem Johannem J. Heckerem i posyłał do prowadzonego przez niego seminarium nauczycielskiego młodych nauczycieli ze szkół klasztornych. Wprowadzał również do tych szkół reformy, polegające na podzieleniu ich na klasy i organizowaniu nauki zbiorowej. Starał się również ograniczać pamięciowe opanowywanie materiału na rzecz metody rozumowej i stopniowania trudności. Był zwolennikiem zaniechania kar cielesnych. Rozpoczął wydawanie podręczników szkolnych, w tym również w języku polskim.

W 1764 roku opracował instrukcję dla szkół wiejskich i proboszczów, a 3 listopada 1765 generalny regulamin szkolny dla szkół katolickich (Königlich- preussisches General Land-Schul-Reglement für die Römisch-Katholischen in Städten und Dörfern des souverainen Herzogthums Schlesien und der Grafschaft Glatz), które zostały zatwierdzone przez Fryderyka II i obowiązywały na całym Śląsku pruskim. Powierzono mu nadzór nad wszystkimi szkołami archidiakonatu głogowskiego, a później Śląska. Był inicjatorem opodatkowania proboszczów na rzecz szkolnictwa, systematycznego kształcenia nauczycieli i rozkładania kosztów prowadzenia szkoły na wszystkich mieszkańców gminy.

W trosce o poziom zawodowy nauczycieli i odpowiednią pomoc pedagogiczną i metodyczną opat żagański przygotował i wydał w 1768 roku Przymioty, wiadomości i postępowanie dobrych nauczycieli. Było to pierwsze w Prusach i na Śląsku dzieło pedagogiczne napisane dla nauczycieli szkół ludowych. W 1774 roku Felbiger na zaproszenie cesarzowej Marii Teresy przeniósł się do Wiednia, gdzie został powołany na urząd generalnego dyrektora szkolnictwa austriackiego. W tym samym roku przygotował i wydał rozporządzenie regulujące system szkolny w Austrii. Był to Powszechny regulamin szkolny, który wprowadzał nowy system oświatowy. W 1775 roku wydał swoje fundamentalne dzieło Księgę metod (Methodenbuch), w której zawarł swoje przemyślenia odnośnie nauczania. Mianowany na dyrektora generalnego szkolnictwa zwykłego (elementarnego) i proboszcza Bratysławy w 1778 roku złożył godność opata. Zmarł w Bratysławie 17 maja 1778.

Bibliografia

B. Burda, Jan Ignacy Felbiger - osiemnastowieczny reformator szkolnictwa elementarnego na Śląsku i jego wpływ na szkołę ludową w monarchii austriackiej, [w:] W 40-lecie powstania Uniwersytetu Śląskiego - szkolnictwo i nauka na Górnym Śląsku, red. nauk. Antoni Barciak Katowice 2009, s. 270-291.