Dziwoki Julia: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
Nie podano opisu zmian
(dr)
 
(Nie pokazano 7 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
==Dziwoki Julia (1969-), archiwista==
==Dziwoki Julia (1969-), archiwista==
[[Plik:Dziwoki Julia2.jpg|left|150px]]
[[Plik:Dziwoki Julia2.jpg|left|150px|thumb]]
Urodziła się  14 lipca  1969  w Rybniku. Studiowała na Wydziale Historii Kościoła PAT w Krakowie (1988-1993). Tytuł magistra historii Kościoła (1993) uzyskała na podstawie pracy: Akcja Katolicka w diecezji katowickiej w latach 1925-1939, napisanej pod kierunkiem ks. prof. dr hab. Jana Związka. Następnie podjęła studia podyplomowe w zakresie informatyki archiwalnej pod kierunkiem prof. Bohdana Ryszewskiego (1995-1996) na Uniwersytecie M. Kopernika w Toruniu. Studia ukończyła pisząc pracę dyplomową nt: Kancelaria bp. Juliusza Bieńka - baza danych.
Urodziła się  14 lipca  1969  w Rybniku. Studiowała na Wydziale Historii Kościoła PAT w Krakowie (1988-1993). Tytuł magistra historii Kościoła (1993) uzyskała na podstawie pracy: '' Akcja Katolicka w diecezji katowickiej w latach 1925-1939'', napisanej pod kierunkiem ks. prof. dr hab. Jana Związka. Następnie podjęła studia podyplomowe w zakresie informatyki archiwalnej pod kierunkiem prof. Bohdana Ryszewskiego (1995-1996) na Uniwersytecie M. Kopernika w Toruniu. Studia ukończyła pisząc pracę dyplomową nt: '' Kancelaria [[Bieniek Juliusz|bp. Juliusza Bieńka]] - baza danych''.


Tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie historii (1999) otrzymała na podstawie pracy Kościół katolicki wobec szkolnictwa w województwie śląskim w latach 1922-1939 napisanej pod kierunkiem ks. prof. dr hab. [[ Myszor Jerzy| Jerzego Myszora]]  na Wydziale Kościelnych Nauk Społecznych i Historycznych Uniwersytetu im Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W latach 1993 2008 pracowała jako archiwista w Archiwum Archidiecezjalnym w Katowicach. Od 2003 roku jest adiunktem w Akademii Jana Długosza w Częstochowie Zakład Metodologii Historii i Archiwistyki.  
Stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie historii (1999) otrzymała na podstawie pracy '' Kościół katolicki wobec szkolnictwa w województwie śląskim w latach 1922-1939 '' napisanej pod kierunkiem [[Myszor Jerzy|ks. prof. dra hab. Jerzego Myszora]]  na Wydziale Kościelnych Nauk Społecznych i Historycznych Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W latach 1993-2008 pracowała jako archiwista w [[Archiwum Archidiecezjalne w Katowicach|Archiwum Archidiecezjalnym w Katowicach]]. Od 2003 roku jest adiunktem w Akademii Jana Długosza w Częstochowie w Zakładzie Metodologii Historii i Archiwistyki.  


Jest członkiem Międzynarodowej Rady Archiwalnej - sekcji archiwów kościelnych, w zarządach Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddziału w Katowicach oraz Stowarzyszenia Archiwistów Kościelnych, członkiem Stowarzyszenia Archiwistów Polskich Oddziału przy Archiwum UJ oraz członkiem Komisji Historycznej Polskiej Akademii Nauk - Oddział w Katowicach. Zajmuje się informatyką archiwalną, a szczególnie tworzeniem baz danych do obsługi archiwów (autorka relacyjnej bazy danych do obsługi archiwum Papieskiej Akademii Teologicznej i współautorka relacyjnej bazy danych do obsługi archiwum "PRACOWNIA"),  teorią i metodyką archiwalną, historią najnowszą Górnego Śląska oraz dziejami stowarzyszeń kościelnych na Śląsku. Opublikowała ponad 30 artykułów naukowych i 1 monografię: Kościół katolicki wobec szkolnictwa w województwie śląskim w latach 1922-1993, Kielce 2002.
Jest członkiem Międzynarodowej Rady Archiwalnej - sekcji archiwów kościelnych, w zarządach Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddziału w Katowicach oraz Stowarzyszenia Archiwistów Kościelnych, członkiem Stowarzyszenia Archiwistów Polskich Oddziału przy Archiwum UJ oraz członkiem Komisji Historycznej Polskiej Akademii Nauk - Oddział w Katowicach. Zajmuje się informatyką archiwalną, a szczególnie tworzeniem baz danych do obsługi archiwów (autorka relacyjnej bazy danych do obsługi archiwum Papieskiej Akademii Teologicznej i współautorka relacyjnej bazy danych do obsługi archiwum "PRACOWNIA"),  teorią i metodyką archiwalną, historią najnowszą Górnego Śląska oraz dziejami stowarzyszeń kościelnych na Śląsku. Opublikowała ponad 30 artykułów naukowych i 1 monografię: '' Kościół katolicki wobec szkolnictwa w województwie śląskim w latach 1922-1993'', Kielce 2002.


==Patrz:==
[[Dziwoki Julia - bibliografia|Dorobek naukowy]]
==Bibliografia==
==Bibliografia==
 
Opracowanie własne, JM
[[Kategoria:Biografie - D|Dziwoki Julia]]
{{Noty biograficzne}}
[[Kategoria:Biografie - D]]
[[Kategoria:Naukowcy]]
[[Kategoria:Naukowcy]]
[[Kategoria: Bibliografia podmiotowa]]
[[Kategoria:Historia]]
[[Kategoria:Historia]]

Aktualna wersja na dzień 21:39, 28 lut 2021

Dziwoki Julia (1969-), archiwista

Dziwoki Julia2.jpg

Urodziła się 14 lipca 1969 w Rybniku. Studiowała na Wydziale Historii Kościoła PAT w Krakowie (1988-1993). Tytuł magistra historii Kościoła (1993) uzyskała na podstawie pracy: Akcja Katolicka w diecezji katowickiej w latach 1925-1939, napisanej pod kierunkiem ks. prof. dr hab. Jana Związka. Następnie podjęła studia podyplomowe w zakresie informatyki archiwalnej pod kierunkiem prof. Bohdana Ryszewskiego (1995-1996) na Uniwersytecie M. Kopernika w Toruniu. Studia ukończyła pisząc pracę dyplomową nt: Kancelaria bp. Juliusza Bieńka - baza danych.

Stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie historii (1999) otrzymała na podstawie pracy Kościół katolicki wobec szkolnictwa w województwie śląskim w latach 1922-1939 napisanej pod kierunkiem ks. prof. dra hab. Jerzego Myszora na Wydziale Kościelnych Nauk Społecznych i Historycznych Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W latach 1993-2008 pracowała jako archiwista w Archiwum Archidiecezjalnym w Katowicach. Od 2003 roku jest adiunktem w Akademii Jana Długosza w Częstochowie w Zakładzie Metodologii Historii i Archiwistyki.

Jest członkiem Międzynarodowej Rady Archiwalnej - sekcji archiwów kościelnych, w zarządach Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddziału w Katowicach oraz Stowarzyszenia Archiwistów Kościelnych, członkiem Stowarzyszenia Archiwistów Polskich Oddziału przy Archiwum UJ oraz członkiem Komisji Historycznej Polskiej Akademii Nauk - Oddział w Katowicach. Zajmuje się informatyką archiwalną, a szczególnie tworzeniem baz danych do obsługi archiwów (autorka relacyjnej bazy danych do obsługi archiwum Papieskiej Akademii Teologicznej i współautorka relacyjnej bazy danych do obsługi archiwum "PRACOWNIA"), teorią i metodyką archiwalną, historią najnowszą Górnego Śląska oraz dziejami stowarzyszeń kościelnych na Śląsku. Opublikowała ponad 30 artykułów naukowych i 1 monografię: Kościół katolicki wobec szkolnictwa w województwie śląskim w latach 1922-1993, Kielce 2002.

Patrz:

Dorobek naukowy

Bibliografia

Opracowanie własne, JM