Dzieło Miłosierdzia w Lublińcu: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(Utworzył nową stronę „==Dzieło Miłosierdzia== stowarzyszenie pobożnościowe zawiązane w parafii pw. św. Mikołaja w Lublińcu w 1936 roku. Nie wiadomo kto był założycielem lub przy…”)
 
(dr)
 
(Nie pokazano 8 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
==Dzieło Miłosierdzia==
Stowarzyszenie  pobożnościowe zawiązane w [[Parafia św. Mikołaja w Lublińcu|parafii św. Mikołaja w Lublińcu]] w 1936 roku. W 1938 roku jego członkowie zamierzali zwrócić się do '' […] władz duchownych o przywileje i odpusty dla członków Dzieła'', co może świadczyć pośrednio o chęci jego zatwierdzenia. Jak wiele bractw i stowarzyszeń kościelnych w [[Archidiecezja Katowicka|diecezji katowickiej]] doby międzywojnia istniał w nim podział narodowościowy (niem. nazwa:  Liebeswerk), niemniej współpraca polskich i niemieckich zelatorów przebiegała zgodnie, o czym mogą świadczyć kwartalne sprawozdania publikowane w '' Tygodniku Parafii Lublinieckiej''.


stowarzyszenie  pobożnościowe zawiązane w parafii pw. św. Mikołaja w Lublińcu w 1936 roku. Nie wiadomo kto był założycielem lub przynajmniej inicjatorem jego powstania oraz czy wzorowano się na podobnych zrzeszeniach. W 1938 roku zamierzano zwrócić się do „[…] władz duchownych o przywileje i odpusty dla członków Dzieła”, co może świadczyć pośrednio o chęci jego zatwierdzenia. Jak wiele bractw i stowarzyszeń kościelnych w diecezji katowickiej doby międzywojnia istniał w nim podział narodowościowy (niem. Liebeswerk), niemniej współpraca polskich i niemieckich zelatorów przebiegała zgodnie o czym mogą świadczyć kwartalne sprawozdania publikowane w „Tygodniku Parafii Lublinieckiej”.
Celem '' Dzieła Miłosierdzia '' było składanie intencji mszalnych we wszelakich potrzebach Kościoła i [[Parafia|parafii]], np. za zmarłych, dusze w czyśćcu cierpiące, chorych i biednych, o nawrócenie, kapłanów, Kościół prześladowany w niektórych krajach, ale także o dobre żniwa, ochronę przed  gradobiciem itp. Intencja była zapisywana w języku grupy, która ją składała. Fundusze w wysokości 10 gr były zbierane wśród członków '' Dzieła '' oraz wszystkich parafian chcących w ten sposób przysłużyć się potrzebom Kościoła. Jak podkreśla [[Wojciech Konrad|ks. Konrad Wojciech]] w pierwszym roku działalności 1936/1937 zdołano odprawić 44 Msze św., by w kolejnym okresie 1937/1938 (do końca czerwca 1938 roku) prawie potroić tę liczbę przez zamówienie 112 intencji.  
 
Celem Dzieła Miłosierdzia było składanie intencji mszalnych we wszelakich potrzebach Kościoła i parafii, np. za zmarłych, dusze w czyśćcu cierpiące, chorych i biednych, o nawrócenie, kapłanów, Kościół prześladowany w niektórych krajach, ale także o dobre żniwa, ochronę przed  gradobiciem itp. Intencja była zapisywana w języku grupy, która ją składała. Fundusze w wysokości 10 gr były zbierane wśród członków Dzieła oraz wszystkich parafian chcących w ten sposób przysłużyć się potrzebom Kościoła. Jak podkreśla [[Wojciech Konrad|ks. Konrad Wojciech]] w pierwszym roku działalności 1936/37 zdołano odprawić 44 Msze św., by w kolejnym okresie 1937/38 (do końca czerwca) prawie potroić tę liczbę przez zamówienie 112 intencji.  


==Bibliografia==
==Bibliografia==
Linia 9: Linia 7:


[[Kategoria:Stowarzyszenia kościelne]]
[[Kategoria:Stowarzyszenia kościelne]]
[[Kategoria:Caritas]]
[[Kategoria:Lubliniec]]

Aktualna wersja na dzień 23:09, 9 cze 2022

Stowarzyszenie pobożnościowe zawiązane w parafii św. Mikołaja w Lublińcu w 1936 roku. W 1938 roku jego członkowie zamierzali zwrócić się do […] władz duchownych o przywileje i odpusty dla członków Dzieła, co może świadczyć pośrednio o chęci jego zatwierdzenia. Jak wiele bractw i stowarzyszeń kościelnych w diecezji katowickiej doby międzywojnia istniał w nim podział narodowościowy (niem. nazwa: Liebeswerk), niemniej współpraca polskich i niemieckich zelatorów przebiegała zgodnie, o czym mogą świadczyć kwartalne sprawozdania publikowane w Tygodniku Parafii Lublinieckiej.

Celem Dzieła Miłosierdzia było składanie intencji mszalnych we wszelakich potrzebach Kościoła i parafii, np. za zmarłych, dusze w czyśćcu cierpiące, chorych i biednych, o nawrócenie, kapłanów, Kościół prześladowany w niektórych krajach, ale także o dobre żniwa, ochronę przed gradobiciem itp. Intencja była zapisywana w języku grupy, która ją składała. Fundusze w wysokości 10 gr były zbierane wśród członków Dzieła oraz wszystkich parafian chcących w ten sposób przysłużyć się potrzebom Kościoła. Jak podkreśla ks. Konrad Wojciech w pierwszym roku działalności 1936/1937 zdołano odprawić 44 Msze św., by w kolejnym okresie 1937/1938 (do końca czerwca 1938 roku) prawie potroić tę liczbę przez zamówienie 112 intencji.

Bibliografia

„Tygodnik Parafii Lublinieckiej”, nr 37, 18 X 1936; tamże, nr 10, 6 III 1938; tamże, nr 31, 31 VII 1938 .