Cmentarz - Chełm Śląski

Z e-ncyklopedia
Wersja z dnia 20:38, 4 kwi 2024 autorstwa Mira (dyskusja | edycje) (dr)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Chelm5.jpg
kwatera duchownych
grób rodziny von Arco
grób poległych żołnierzy polskich we wrześniu 1939 roku

Cmentarz w Chełmie odnotowany jest już w 1619 roku, ale księgę zmarłych zaprowadzono później, prawdopodobnie dopiero w 1808 roku. W 1720 roku wizytujący parafię zapisał w protokole, że obok kościoła znajdowało się specjalne pomieszczenie zwane ossarium, gdzie składowano czaszki i piszczele z przekopanych grobów. Na jego ślad natrafiono w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia.

Pod kryptą pierwotnego kościoła, czyli obecnie pod kaplicą Matki Boskiej znajduje się krypta grobowa. Pochowany tam został proboszcz chełmski Franciszek Śmietański, zaś w dniu 8 marca 1770 spoczęła tam, Josepha Opolska pochodząca ze szlacheckiej rodziny de Noss. Wszystko wskazuje na to, że w podziemiach kościoła zachowała się opisana w źródłach krypta grobowa. W krypcie tej pochowani zostali członkowie rodziny von Arco w latach 1807–1848. Na cmentarzu, poza kilkoma grobami (grób rodziny von Arco), nie ma już praktycznie żadnych starych nagrobków. Właściwie większość grobów po upływie kilkudziesięciu lat zanika. Albo rodziny nie dbają o przedłużenie miejsca na cmentarzu, albo grób ulega zapomnieniu i po upływie 25 lat na starym miejscu pochowany jest kolejny zmarły, niekoniecznie będący członkiem rodziny.

W czasie epidemii cholery, jaka zapanowała w Chełmie w 1831 roku, na wydzielonym cmentarzu na tzw. Smutnej Górze powstał cmentarz dla ofiar epidemii.

Groby

  1. ks. Piotr Sopora
  2. ks. Franciszek Wadas
  3. ks. Paweł Winkler
  4. ks. Paweł Jochemczyk
  5. Grób rodziny von Arco
  6. ks. prof. Wincenty Myszor, dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego
  7. ks. Alojzy Binda
  8. Mogiła wojenna powstańców śląskich: Jana Buzdygana, Franciszka Mańkuta, Marii Piątek, Jana Turka - poległych 20 sierpnia 1919.
  9. ks. Franciszek Radwański
  10. ks. Eugeniusz Górecki

Bibliografia

Monografia gminy i parafii Chełm Śląski, Chełm Śląski 2004.