Alojzjanie - Zaborze: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
(dr)
 
Linia 1: Linia 1:
[[Alojzjanie|Towarzystwo św. Alojzego]] przy parafii św. Franciszka w Zaborzu (obecnie dzielnica Zabrza) zostało założone 3 grudnia 1893 przez pierwszego tamtejszego proboszcza ks. Teofila Schöneicha. Jak inne oddziały alojzjańskie również ten zaangażował się zwłaszcza w tworzenie teatru amatorskiego. Jednak aktywność jego członków na tym polu była największa w pierwszym roku działalności. Wystawiono kilka spektakli jak również goszczono w Zaborzu inne amatorskie teatry alojzjańskie. W 1896 roku oddział Towarzystwa liczył 80 członków na czele z wikarym ks. Konradem Cieślikiem (Czieschlik) jako prezesem, Adolfem Małdrzykiem zastępcą, sekretarzem A. Szczepanikiem oraz skarbnikiem A. Donnerstagiem. Po sierpniu 1897 roku oddział uległ rozwiązaniu.     
[[Alojzjanie|Towarzystwo św. Alojzego]] przy parafii św. Franciszka w Zaborzu (obecnie dzielnica Zabrza) zostało założone 3 grudnia 1893 przez pierwszego tamtejszego proboszcza ks. Teofila Schöneicha. Jak inne oddziały alojzjańskie również ten zaangażował się zwłaszcza w tworzenie teatru amatorskiego. Jednak aktywność jego członków na tym polu była największa w pierwszym roku działalności. Wystawiono kilka spektakli, jak również goszczono w Zaborzu inne amatorskie teatry alojzjańskie. W 1896 roku oddział Towarzystwa liczył 80 członków na czele z wikarym ks. Konradem Cieślikiem (Czieschlik) jako prezesem, Adolfem Małdrzykiem zastępcą, sekretarzem A. Szczepanikiem oraz skarbnikiem A. Donnerstagiem. Po sierpniu 1897 roku oddział uległ rozwiązaniu.     


==Bibliografia==
==Bibliografia==

Aktualna wersja na dzień 01:39, 4 wrz 2021

Towarzystwo św. Alojzego przy parafii św. Franciszka w Zaborzu (obecnie dzielnica Zabrza) zostało założone 3 grudnia 1893 przez pierwszego tamtejszego proboszcza ks. Teofila Schöneicha. Jak inne oddziały alojzjańskie również ten zaangażował się zwłaszcza w tworzenie teatru amatorskiego. Jednak aktywność jego członków na tym polu była największa w pierwszym roku działalności. Wystawiono kilka spektakli, jak również goszczono w Zaborzu inne amatorskie teatry alojzjańskie. W 1896 roku oddział Towarzystwa liczył 80 członków na czele z wikarym ks. Konradem Cieślikiem (Czieschlik) jako prezesem, Adolfem Małdrzykiem zastępcą, sekretarzem A. Szczepanikiem oraz skarbnikiem A. Donnerstagiem. Po sierpniu 1897 roku oddział uległ rozwiązaniu.

Bibliografia

Książka pamiątkowa wydana z powodu 25-letniego istnienia Towarzystwa św. Alojzego w Bytomiu, Bytom 1896, s. 54; C. Mykita-Glensk, Teatr amatorski górnośląskich Towarzystw Alojzjańskich, SSHT 1985, t. 18, s. 91 i nn; Schematismus 1896, s. 20.