Żnińska Joanna: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
Nie podano opisu zmian
(sprawdzone)
Linia 1: Linia 1:
==Żnińska Joanna==
==Żnińska Joanna (1871-1949)==
Urodziła się 5 lutego 1871 w Wąbrzeźnie na Pomorzu. W 1896 roku pracowała jako księgowa w Banku Ludowym w Bytomiu. Należała  do TŚ  „Jedność”, a w zarządzie chóru pełniła funkcję skarbniczki . Dnia  3 kwietnia 1913 wybrana została na sekretarza Związku  Śląskich Kół Śpiewaczych. Była pierwszym redaktorem [[Śpiewak Śląski|„Śpiewaka Śląskiego”]] organu ZŚKŚ . W latach 1920-1921 zredagowała i przygotowała do druku 20 numerów. Z ramienia ZŚKŚ  i redakcji „Śpiewaka Śląskiego” zainicjowała współpracę z Wielkopolskim Związkiem Śpiewaczym. W okresie plebiscytu Na Górnym Śląsku współdziałała z Polskim Komisariatem Plebiscytowym w Bytomiu. Wchodziła również skład Towarzystwa Oświatowego „Iskra” w Bytomiu. W okresie I wojny światowej organizowała akcje dobroczynne pod szyldem, Komitetu Niesienia Pomocy Królestwu Polskiemu. Działała również w Towarzystwie Czytelń Ludowych na miasto i   powiat bytomski. Później w wyniku narastających represji wobec działaczy polskich, przerwała prace i  przeniosła  się  do Katowic. Zmarła 14 lutego 1949. Była pierwszym honorowym członkiem ZŚKŚ. Odznaczona została Medalem Niepodległości.
Urodziła się 5 lutego 1871 w Wąbrzeźnie na Pomorzu. W 1896 roku pracowała jako księgowa w Banku Ludowym w Bytomiu. Należała  do TŚ  „Jedność”, a w zarządzie chóru pełniła funkcję skarbniczki. Dnia  3 kwietnia 1913 wybrana została na sekretarza Związku  Śląskich Kół Śpiewaczych. Była pierwszym redaktorem [[Śpiewak Śląski|„Śpiewaka Śląskiego”]] organu ZŚKŚ. W latach 1920-1921 zredagowała i przygotowała do druku 20 numerów. Z ramienia ZŚKŚ  i redakcji „Śpiewaka Śląskiego” zainicjowała współpracę z Wielkopolskim Związkiem Śpiewaczym. W okresie plebiscytu na Górnym Śląsku współdziałała z Polskim Komisariatem Plebiscytowym w Bytomiu. Była również członkiem Towarzystwa Oświatowego „Iskra” w Bytomiu. W okresie I wojny światowej organizowała akcje dobroczynne pod szyldem, Komitetu Niesienia Pomocy Królestwu Polskiemu. Działała również w Towarzystwie Czytelń Ludowych na miasto i powiat bytomski. Później w wyniku narastających represji wobec działaczy polskich, przerwała prace i  przeniosła  się  do Katowic. Zmarła 14 lutego 1949. Była pierwszym honorowym członkiem ZŚKŚ. Odznaczona została Medalem Niepodległości.
 
==Bibliografia==
==Bibliografia==
R. Hanke, Śląsk śpiewa, Katowice 1991, s. 240-241.
R. Hanke, Śląsk śpiewa, Katowice 1991, s. 240-241.
[[Kategoria:Muzyka]]
[[Kategoria:Muzyka]]
[[Kategoria:Biografie - Ż]]
[[Kategoria:Biografie - Ż]]

Wersja z 19:06, 17 lis 2010

Żnińska Joanna (1871-1949)

Urodziła się 5 lutego 1871 w Wąbrzeźnie na Pomorzu. W 1896 roku pracowała jako księgowa w Banku Ludowym w Bytomiu. Należała do TŚ „Jedność”, a w zarządzie chóru pełniła funkcję skarbniczki. Dnia 3 kwietnia 1913 wybrana została na sekretarza Związku Śląskich Kół Śpiewaczych. Była pierwszym redaktorem „Śpiewaka Śląskiego” organu ZŚKŚ. W latach 1920-1921 zredagowała i przygotowała do druku 20 numerów. Z ramienia ZŚKŚ i redakcji „Śpiewaka Śląskiego” zainicjowała współpracę z Wielkopolskim Związkiem Śpiewaczym. W okresie plebiscytu na Górnym Śląsku współdziałała z Polskim Komisariatem Plebiscytowym w Bytomiu. Była również członkiem Towarzystwa Oświatowego „Iskra” w Bytomiu. W okresie I wojny światowej organizowała akcje dobroczynne pod szyldem, Komitetu Niesienia Pomocy Królestwu Polskiemu. Działała również w Towarzystwie Czytelń Ludowych na miasto i powiat bytomski. Później w wyniku narastających represji wobec działaczy polskich, przerwała prace i przeniosła się do Katowic. Zmarła 14 lutego 1949. Była pierwszym honorowym członkiem ZŚKŚ. Odznaczona została Medalem Niepodległości.

Bibliografia

R. Hanke, Śląsk śpiewa, Katowice 1991, s. 240-241.