Św. Michał Archanioł

Z e-ncyklopedia

Św. Michał Archanioł

Św. Michał Archanioł

Święty Michał Archanioł należy do aniołów zajmujących w hierarchi bytów z Gabrielem i Rafałem najwyższe miejsce przed Bogiem. Herbarskie mika'el znaczy "któż jak nie Bóg". Święty Michał nosi rózne przydomki: Ksiażę Aniołów, Anioł Sprawiedliwości, Strażnik Raju, Obrońca Kościoła Chrystusowego, Książę Dusz, Powiernik Boga. Kullt św. Michała jest bardzo żywy w kościele o czym świadczą liczne sanktuaria zarówno w Europie Wschodniej jak i Zachodniej. Już w III wieku istniało we Frygi (Azja Mała ) słynne Sanktuarium z cudownym źródłem zwanym Michaelion związanym z legedą o cudownym ocaleniu kościoła i kapłana Archipa.Podobne sanktuarium było także w Chone o nazwie Michelion (Azja Mała).W Konstatynopolu w VI wieku ku czci św, Michała powstało aż 10 kościołów. Sanktuaria miał św. Michał także w w Acroinos Nicopolis i w Gordium Eudokias w Galacji w Egipcie,Neapolu,Francji na wyspie St. Michael i na Kanale la Mansche. Ku czci św, Michała wystawiono wiele kościołów. Nie ma na świecie ważniejszej światyni katolickiej z czasów średniowiecza bez ołtarza lub wizerunki św,. Michała. Papież Leon XIII ułożył osobną modlitwę ku czci św. Michała, którą wszyscy kapłani byli zobowiazani odmawiać po Mszach świętych "cichych". Św. Michał jest patronem Austrii i Niemiec, patronuje również żołnierzom, aptekarzom, krawcom, malarzom, szklarzom, tokarzom, pisarzom, kupcom, konstruktorom wag, bankowcom, radiomechaniokom. Ponadto chroni przed piorunami, patron dobrej śmierci, dusz czyściowych, cmentarzy,wzywany przez konających.

W ikonografii przedstawiony jest jako anioł wzbroi ryceskiej, w hełmie, z mieczem, z kopią, z tarczą z wagą, przeszywający kopią smoka, walczacy z Lucyferem.

29 września jako dzień Wspomnienia św. Michała obchodzone jest od V wieku, kiedy to papież Leon I poświęcił tego dnia kościół św. Michała w Rzymie.

Również w Polsce średniowiecznej kult św. Michała był bardzo żywy o czym świadczy fakt wystawienia ponad 309 kościołów pod jego wezwaniem. Silne odbicie popularności św. Michała w naszej ojczyźnie uwidoczniło sie także w literaturze pięknej i w ponad 47 przysłowiach ludowych.


Bibliografia

W.Zaleski, Święci na każdy dzień, wyd. 4, Warszawa 2008, s. 856-859; V.Schauber, H.M. Schindler, Ilustrowany Leksykon świętych, Kielce 2003, s. 504-505; B. Modzewska, M.Straszewicz, Michał Anioł (haslo) [w:] Encyklopedia katolicka, t. 12, Lublin 2008, kol.805-807.