Św. Melchior Grodziecki

Z e-ncyklopedia

Dokładna data urodzenia nie jest znana - urodził się pomiędzy 1582 a 1584 rokiem w Cieszynie. Pochodził z polskiego, szlacheckiego rodu herbu Radwan, osiadłego we wsi Grodziec, położonej między Biała a Cieszynem. Dziadek Błogosławionego był kasztelanem cieszyńskim, po nim godność tę miał zaś stryj. Drugi z kolei stryj był biskupem w Ołomuńcu, a trzeci dziekanem kolegiaty w Brnie. Studia średnie podjął w kolegium jezuickim w Wiedniu, gdzie w 1602 roku został przyjęty do Sodalicji Mariańskiej. W 1603 roku po ukończeniu szkoły średniej wstąpił do nowicjatu jezuitów w Brnie. Tam spotkał św. Stefana Pongracza, późniejszego męczennika. W 1605 roku złożył śluby zakonne. Zakon jezuitów wysłał św. Melchiora na praktykę nauczycielską do Brna (1605-1606), potem do Kłodzka (1606-1607), a następnie na rok do seminarium nauczycielskiego do Budziejowic. W 1608 roku wrócił do Kłodzka, by dokształcić się w muzyce. Po studiach filozoficznych i teologicznych otrzymał święcenia kapłańskie w 1614 roku w Pradze. Tutaj też spędził pierwsze lata kapłańskie.

Po wybuchu wojny 30-letniej (1618-1648) św. Melchior udał się na Węgry, do Koszyc, w charakterze kapelana wojsk czeskich i polskich. W sierpniu 1619 Gabor Bethlen, książę Siedmiogrodu, wkroczył do Węgier wraz z Jerzym Rakoczym, magnatem węgierskim. W tym czasie św. Melchior ukrywał się na zamku wraz z późniejszymi świętymi: Markiem Kriżem i Stefanem Pongraczem. Wojska Gabora i Rakoczego wdarły się na zamek, aresztowano św. Melchiora i jego towarzyszy i zaraz wydano na nich wyrok śmierci. Gdy zamordowano kanonika Kriża, rozpoczęto torturowanie jezuitów, by zmusić ich do odstępstwa od wiary. Gdy to nie pomogło, dobito męczenników, odcinając ich głowy toporem. Taki wyrok wywołał oburzenie nawet wśród ludności protestanckiej. Gdy Gabor poniósł klęskę od lisowczyków, zgodził się na wydanie ciał kapłanów. Pochowano je w okolicy Koszyc, ale w 1636 roku przeniesiono je do Trnawy, gdzie obecnie spoczywają w kościele sióstr urszulanek.

15 stycznia 1905 św. Pius X uroczyście wpisał Melchiora i jego towarzyszy do katalogu błogosławionych. 2 lipca 1995 w Koszycach na Słowacji Jan Paweł II ogłosił ich świętymi.

  • Wspomnienie liturgiczne - 7 września

Bibliografia

W. Zaleski, Święci na każdy dzień, Warszawa 1998, s. 525-526; Z. Zwoźniak, Śląscy kandydaci na ołtarze, "Z tej ziemi". Śląski kalendarz katolicki na rok 1988, Katowice 1988, s. 153-155.