Salwatorianki - Goczałkowice-Zdrój

Z e-ncyklopedia
Wersja z dnia 14:07, 26 maj 2022 autorstwa Jemy (dyskusja | edycje) (korekta)

Siostry salwatorianki w Goczałkowicach wywodzą się z zakonu z Tivoli, położonego niedaleko Rzymu. Pierwsze cztery siostry przybyły do Polski w 1929 r., a na miejsce swego doraźnego pobytu wybrały Trzebinię. Od samego początku siostry nosiły się z zamiarem utworzenia wspólnoty zakonnej na ziemi ojczystej. Ich wybór za pośrednictwem Gertrudy Zbolały padł na Goczałkowice, gdzie do nabycia był dawny hotel pożydowski ,,Stara Poczta. Pomimo fatalnego stanu został on nabyty przez zgromadzenie w dniu 25 lipca 1935 r., a w niespełna pięć miesięcy później, 15 grudnia 1935 r. poświęcony. Jako ciekawostkę warto dodać, że kaplica pod wezwaniem Matki Bożej Zbawiciela nowo powstałego klasztoru została urządzona w dawnej sali restauracyjnej hotelu. Autorem obrazu w ołtarzu głównym został miejscowy artysta, malarz i rzeźbiarz Antoni Koloch.

Z chwilą osiedlenia się w Goczałkowicach salwatorianki zainicjowały różne prace na rzecz społeczeństwa. Zakon stanowi ważny ośrodek życia religijnego i społecznego. Wiele miejsca w życiu zgromadzenia zajmuje opieka nad chorymi.

W Goczałkowicach – Zdroju przy ul. Uzdrowiskowej 38 znajduje się Dom Prowincjalny Sióstr Salwatorianek. Tu rozpoczynają swoją zakonną formację, tu odbywają się obłóczyny i składają śluby zakonne. Siostry uczą religii w przedszkolu, szkole podstawowej i w gimnazjum. Prowadzą Klubik Dziecięcy ,,Cherubinek” dla dzieci do 3 roku życia. Pracują z młodzieżą w ramach referatu powołaniowego oraz w sekretariacie Domu Rekolekcyjnego oo. Jezuitów w Czechowicach – Dziedzicach. Prowadzą grupy działające przy parafii w Goczałkowicach, Grupę Misyjną, dbają o czystość bielizny kościelnej, a także zajmują się osobami chorymi i samotnymi na terenie parafii. Pracują w zakrystii szpitalnej i uzdrowiskowej. Do ich apostolatu należy także działalność grupy Świeckich Salwatorianów, praca organistki, opieka nad starszymi i chorymi siostrami, apostolstwo modlitwy i cierpienia.

Bibliografia

Patrz: [1]