Radio Archidiecezji Katowickiej

Z e-ncyklopedia
Radioem.jpg
ks. Edward Nalepa
ks. Jarosław Międzybrodzki
ks. Michał Anderko

Wcześnie w diecezji katowickiej zainteresowano się możliwościami, jakie dawało radio. Biskup Stanisław Adamski, jako przewodniczący Komisji Audycji Religijnych Polskiego Radia w Warszawie, szybko zdał sobie sprawę z siły mediów, w tym najnowszego i coraz powszechniejszego, jakim było radio. Wspierał ks. Michała Rękasa, który niósł pomoc duchową obłożnie chorym przy pomocy słowa płynącego z radia. Ordynariusz zachęcał proboszczów do instalowania odbiorników radiowych w kościołach oraz gromadzenia parafian, aby wspólnie mogli wysłuchać jego kazań i nauk rekolekcyjnych.

Po upadku PRL stało się możliwe utworzenie w diecezji katolickiej rozgłośni radiowej. Historia Radia archidiecezji katowickiej sięga 15 lipca 1994, kiedy to uchwałą Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji udzielono koncesji na rozpowszechnianie programu radiofonicznego pod nazwą Radio Maryja-Katowice. Siedzibą radia stały się Łaziska Górne. Po kilku miesiącach Archidiecezja Katowicka wystąpiła do KRRiT o dokonanie zmiany nazwy programu na Radio Archidiecezji Katowickiej, a w listopadzie 1996 roku przyjęło nazwę Radio Arka.

W marcu 1999 roku radio podjęło próbę nadawania programu w sieci Radia Plus, jednak wiosną 2002 roku rozpoczęło w pełni samodzielną emisję programu przyjmując nazwę Radio eM. Zaowocowało to zasadniczymi zmianami programowymi. Na stałe zagościły w ramówce programy ewangelizacyjne, programy historyczne, popularnonaukowe, poradnikowe oraz autorskie. Radiowe adaptacje z kręgu literatury chrześcijańskiej to stały element anteny. Radio eM podejmuje się także trudu produkcji słuchowisk, nierzadko z udziałem uznanych aktorów. Powszechna stała się reguła współuczestniczenia Radia eM w najważniejszych religijnych i kulturalnych wydarzeniach regionu. Wraz ze zmianami programowymi nastąpiło przeniesienie siedziby radia do Katowic, na ulicę Wita Stwosza 16 oraz zwiększenie zasięgu nadawania radia. Radio eM zyskało swych słuchaczy nie tylko w regionie przemysłowym Górnego Śląska, ale także na Opolszczyźnie, w Małopolsce i Podbeskidziu. Do lutego 2004 roku działaniami radia kierował ks. Joachim Oleś. Następnie Prezesem radia został ks. Edward Nalepa. W latach 2007-2013 rozgłośnią eM kierował ks. dr Jarosław Międzybrodzki.

W 2022 roku rozgłośnia Radia eM została uhonorowana wyróżnieniem w XVII edycji Konkursu Dziennikarskiego Silesia Press 2022 za 20-lecie działalności w uznaniu za profesjonalizm w przekazywaniu informacji społeczno-religijnych, ekonomicznych i kulturalnych w nowej formie.

Redaktorzy naczelni

Bibliografia

Ksiądz biskup Stanisław Adamski. Działalność duszpasterska i społeczna diecezji katowickiej. Materiały posesyjne, s. 35; K. Panuś, Zarys historii kaznodziejstwa w Kościele katolickim, cz. 2, Kaznodziejstwo w Polsce od oświecenia do XX wieku, Kraków 2001, s. 336-337; WD 1933 nr 1, s. 6; WD 1931, nr 3, s. 50; Radio Archidiecezji Katowickiej. Informacja, WD 1997, nr 8, s. 0c; Gość Niedzielny, 16 października 2022, nr 41/1591, (Archidiecezja katowicka), s. II


Cd. Muzeum Archidiecezjalne w Katowicach | Powrót do spisu treści