Parafia św. Antoniego z Padwy w Zgoniu: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
(dr)
 
Linia 2: Linia 2:
[[Plik:Zgon antoni3.jpg|right|thumb]]
[[Plik:Zgon antoni3.jpg|right|thumb]]


Zgoń leży na ziemi pszczyńskiej w dekanacie Orzesze. Do 1870 roku  mieszkańcy na nabożeństwa chodzili do parafii w Woszczycach, mieszkańcy musieli pokonać nawet 10 km. Już wcześniej pisali prośby do biskupa, pomocny był proboszcz Woszczyc Andrzej Zając, które w 1934 roku  zostały przyjęte i kuria katowicka odłączyła Zgoń od Woszczyc. W 1922 roku  mieszkańcy postawili już obszerną kaplicę, a w 1935 roku  gmina utworzyła komitet budowy kościoła. W 1937  roku  postawiono ze zbiórek pieniężnych bez całego wyposażenia i poświęcono kościół. Pierwszym stałym księdzem był Leon Szkatuła, duszpasterzujący w latach 1943-1945. W czasie II wojny światowej kościół ucierpiał, dlatego tuż po zakończeniu wojny zaczęto go odnawiać. W 1948 roku [[Adamski Stanisław|bp Stanisław Adamski]] podpisał dekret ustanawiający tu parafię. Pierwszym proboszczem został ks. Jerzy Raszka, który sprowadził do Zgonia malarza [[Bunsch Adam|Adama Bunscha]]. Wykonał on freski o tematyce biblijnej, natomiast znany rzeźbiarz z Istebnej [[Wałach Jan| Jan Wałach]] zrobił boczne ołtarze przedstawiające Matkę Bożą Częstochowską i Najświętsze Serce Pana Jezusa. W głównym ołtarzu znajduje się stara figura świętego Antoniego, który w lewej ręce trzyma lilię a na prawej ręce siedzi Dzieciątko Jezus, które w lewej rączce trzyma złotą kulę a prawą błogosławi. W 1957 roku  Zgoń stała się samodzielną [[Parafia|parafią]].
Zgoń leży na ziemi pszczyńskiej w dekanacie Orzesze. Do 1870 roku  mieszkańcy na nabożeństwa chodzili do [[Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Woszczycach|parafii w Woszczycach]], mieszkańcy musieli pokonać nawet 10 km. Już wcześniej pisali prośby do biskupa (pomocny był proboszcz Woszczyc [[Zając Andrzej|ks. Andrzej Zając]]), które w 1934 roku  zostały przyjęte i kuria katowicka odłączyła Zgoń od Woszczyc. W 1922 roku  mieszkańcy postawili już obszerną kaplicę, a w 1935 roku  gmina utworzyła komitet budowy kościoła. W 1937  roku  postawiono ze zbiórek pieniężnych bez całego wyposażenia i poświęcono kościół. Pierwszym stałym księdzem był Leon Szkatuła, duszpasterzujący w latach 1943-1945. W czasie II wojny światowej kościół ucierpiał, dlatego tuż po zakończeniu wojny zaczęto go odnawiać. W 1948 roku [[Adamski Stanisław|bp Stanisław Adamski]] podpisał dekret ustanawiający tu parafię. Pierwszym proboszczem został ks. Jerzy Raszka, który sprowadził do Zgonia malarza [[Bunsch Adam|Adama Bunscha]]. Wykonał on freski o tematyce biblijnej, natomiast znany rzeźbiarz z Istebnej [[Wałach Jan| Jan Wałach]] zrobił boczne ołtarze przedstawiające Matkę Bożą Częstochowską i Najświętsze Serce Pana Jezusa. W głównym ołtarzu znajduje się stara figura [[Św. Antoni Padewski|świętego Antoniego]], który w lewej ręce trzyma lilię, a na jego prawej ręce siedzi Dzieciątko Jezus trzymające w lewej rączce złotą kulę a prawą błogosławi. W 1957 roku  Zgoń stała się samodzielną [[Parafia|parafią]].
==Kapliczki i krzyże przydrożne==
==Kapliczki i krzyże przydrożne==
*[[Kapliczki i krzyże przydrożne w Zgoniu]]
*[[Kapliczki i krzyże przydrożne w Zgoniu]]

Aktualna wersja na dzień 23:16, 14 cze 2022

Zgon antoni2.jpg
Zgon antoni3.jpg

Zgoń leży na ziemi pszczyńskiej w dekanacie Orzesze. Do 1870 roku mieszkańcy na nabożeństwa chodzili do parafii w Woszczycach, mieszkańcy musieli pokonać nawet 10 km. Już wcześniej pisali prośby do biskupa (pomocny był proboszcz Woszczyc ks. Andrzej Zając), które w 1934 roku zostały przyjęte i kuria katowicka odłączyła Zgoń od Woszczyc. W 1922 roku mieszkańcy postawili już obszerną kaplicę, a w 1935 roku gmina utworzyła komitet budowy kościoła. W 1937 roku postawiono ze zbiórek pieniężnych bez całego wyposażenia i poświęcono kościół. Pierwszym stałym księdzem był Leon Szkatuła, duszpasterzujący w latach 1943-1945. W czasie II wojny światowej kościół ucierpiał, dlatego tuż po zakończeniu wojny zaczęto go odnawiać. W 1948 roku bp Stanisław Adamski podpisał dekret ustanawiający tu parafię. Pierwszym proboszczem został ks. Jerzy Raszka, który sprowadził do Zgonia malarza Adama Bunscha. Wykonał on freski o tematyce biblijnej, natomiast znany rzeźbiarz z Istebnej Jan Wałach zrobił boczne ołtarze przedstawiające Matkę Bożą Częstochowską i Najświętsze Serce Pana Jezusa. W głównym ołtarzu znajduje się stara figura świętego Antoniego, który w lewej ręce trzyma lilię, a na jego prawej ręce siedzi Dzieciątko Jezus trzymające w lewej rączce złotą kulę a prawą błogosławi. W 1957 roku Zgoń stała się samodzielną parafią.

Kapliczki i krzyże przydrożne

Proboszczowie

Bibliografia

Zmiana przynależności dekanalnej parafii Zgoń, WD 1979, nr 8, s. 186; Katalog Diecezji Katowickiej 1986; Orzesze, biuletyn wydany przez Urząd Miejski w Orzeszu, Pszczyna 2004, k. 9; Straty wojenne. Zabytkowe dzwony utracone w latach 1939-1945 w granicach Polski po 1945, t. 3 Województwo Śląskie, cz. 1 diecezja katowicka wraz z częścią diecezji częstochowskiej, opr. P. Nadolski, Katowice 2008, s. 314; A. Krętosz, Zniszczenia obiektów sakralnych dekanatu żorskiego w 1945 roku i ich odbudowa, Katowice 2009, praca mgr mps w Bibliotece WTL UŚ w Katowicach.