Matysik Michał: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
(dr)
Linia 1: Linia 1:
==Matysik Michał (1976-), misjonarz==
==Matysik Michał (1976-), misjonarz==
Urodził się 9 lipca 1976 w Rudzie Śląskiej. Pochodzi z [[Parafia Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach|parafii Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach]]. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej nr 18 i Liceum Ogólnokształcącego nr 3 w Kochłowicach wstąpił do [[Śląskie Seminarium Duchowne|Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach]]. Święcenia kapłańskie przyjął w 2001 roku w [[Parafia Chrystusa Króla w Katowicach|katowickiej katedrze Chrystusa Króla]]. Następnie przez 6 lat posługiwał w [[Archidiecezja Katowicka|Archidiecezji Katowickiej]] w dwóch parafiach: [[Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Suszcu|św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Suszcu]] i [[Parafia Matki Bożej Szkaplerznej i św. Piusa X w Jejkowicach|Matki Bożej Szkaplerznej i św. Piusa X w Jejkowicach]]. Podjął decyzję o wyjeździe na misje. Za zgodą [[Zimoń Damian|abpa Damiana Zimonia]] w 2007 roku rozpoczął przygotowanie w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. W 2008 roku został posłany do Zambii. Pracuje w parafii pw. św. Józefa w Mpanshyi we wschodniej części Zambii, w kierunku Malawi. Teren parafii to odległość w linii prostej 110 km. Zamieszkują go plemiona mówiące językami soli, nsenga i nyanja. Ze swoimi parafianami spotyka się w 13 różnych miejscach - kaplicach, a ludzie docierają tam nawet z kilkunastu wiosek. Misja została założona przez misjonarzy [[Jezuici|jezuitów]] w połowie XX wieku. W 1926 roku zbudowali w Mpanshyi małą kapliczkę z trawy i gliny, a później stopniowo zaczęli rozbudowywać misję. Zbudowano probostwo i kościół, szkołę, szpital, warsztat stolarski i ślusarski. Dzisiaj na terenie misji znajduje się klasztor sióstr św. Karola Boromeusza, szkoła dla pielęgniarek i położnych, przedszkole, wioska dla osób starszych i chorych, piekarnia. W misji tej od samego początku brakuje energii  elektrycznej; ostatni słup elektryczny znajduje się 140 km od  misji w kierunku stolicy - Lusaki. Pojawiła się nadzieja, że będzie prowadzona elektryfikacja tego rejonu. Obecnie ks. Matysik wraz z zarządem parafii stara się cały czas ulepszać infrastrukturę, aby stworzyć dogodne warunki do dalszej posługi misyjnej w Mpanshyi.
Urodził się 9 lipca 1976 w Rudzie Śląskiej. Pochodzi z [[Parafia Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach|parafii Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach]]. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej nr 18 i Liceum Ogólnokształcącego nr 3 w Kochłowicach wstąpił do [[Śląskie Seminarium Duchowne|Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach]]. Święcenia kapłańskie przyjął w 2001 roku w [[Parafia Chrystusa Króla w Katowicach|katowickiej katedrze Chrystusa Króla]]. Następnie przez 6 lat posługiwał w [[Archidiecezja Katowicka|Archidiecezji Katowickiej]] w dwóch parafiach: [[Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Suszcu|św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Suszcu]] i [[Parafia Matki Bożej Szkaplerznej i św. Piusa X w Jejkowicach|Matki Bożej Szkaplerznej i św. Piusa X w Jejkowicach]]. Podjął decyzję o pracy misyjnej. Za zgodą [[Zimoń Damian|abpa Damiana Zimonia]] w 2007 roku rozpoczął przygotowanie w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. W 2008 roku został posłany do Zambii. Pracuje w parafii pw. św. Józefa w Mpanshyi we wschodniej części Zambii, w kierunku Malawi. Teren parafii to odległość w linii prostej 110 km. Zamieszkują go plemiona mówiące językami soli, nsenga i nyanja. Ze swoimi parafianami spotyka się w 13 różnych miejscach - kaplicach, a ludzie docierają tam nawet z kilkunastu wiosek. Misja została założona przez misjonarzy [[Jezuici|jezuitów]] w połowie XX wieku. W 1926 roku zbudowali w Mpanshyi małą kapliczkę z trawy i gliny, a później stopniowo zaczęli rozbudowywać misję. Zbudowano probostwo i kościół, szkołę, szpital, warsztat stolarski i ślusarski. Dzisiaj na terenie misji znajduje się klasztor sióstr św. Karola Boromeusza, szkoła dla pielęgniarek i położnych, przedszkole, wioska dla osób starszych i chorych, piekarnia. W misji tej od samego początku brakuje energii  elektrycznej; ostatni słup elektryczny znajduje się 140 km od  misji w kierunku stolicy - Lusaki. Pojawiła się nadzieja, że będzie prowadzona elektryfikacja tego rejonu. Obecnie ks. Matysik wraz z zarządem parafii stara się cały czas ulepszać infrastrukturę, aby stworzyć dogodne warunki do dalszej posługi misyjnej w Mpanshyi.


==Bibliografia==
==Bibliografia==

Wersja z 23:18, 21 paź 2019

Matysik Michał (1976-), misjonarz

Urodził się 9 lipca 1976 w Rudzie Śląskiej. Pochodzi z parafii Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej nr 18 i Liceum Ogólnokształcącego nr 3 w Kochłowicach wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach. Święcenia kapłańskie przyjął w 2001 roku w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. Następnie przez 6 lat posługiwał w Archidiecezji Katowickiej w dwóch parafiach: św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Suszcu i Matki Bożej Szkaplerznej i św. Piusa X w Jejkowicach. Podjął decyzję o pracy misyjnej. Za zgodą abpa Damiana Zimonia w 2007 roku rozpoczął przygotowanie w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. W 2008 roku został posłany do Zambii. Pracuje w parafii pw. św. Józefa w Mpanshyi we wschodniej części Zambii, w kierunku Malawi. Teren parafii to odległość w linii prostej 110 km. Zamieszkują go plemiona mówiące językami soli, nsenga i nyanja. Ze swoimi parafianami spotyka się w 13 różnych miejscach - kaplicach, a ludzie docierają tam nawet z kilkunastu wiosek. Misja została założona przez misjonarzy jezuitów w połowie XX wieku. W 1926 roku zbudowali w Mpanshyi małą kapliczkę z trawy i gliny, a później stopniowo zaczęli rozbudowywać misję. Zbudowano probostwo i kościół, szkołę, szpital, warsztat stolarski i ślusarski. Dzisiaj na terenie misji znajduje się klasztor sióstr św. Karola Boromeusza, szkoła dla pielęgniarek i położnych, przedszkole, wioska dla osób starszych i chorych, piekarnia. W misji tej od samego początku brakuje energii elektrycznej; ostatni słup elektryczny znajduje się 140 km od misji w kierunku stolicy - Lusaki. Pojawiła się nadzieja, że będzie prowadzona elektryfikacja tego rejonu. Obecnie ks. Matysik wraz z zarządem parafii stara się cały czas ulepszać infrastrukturę, aby stworzyć dogodne warunki do dalszej posługi misyjnej w Mpanshyi.

Bibliografia

Biuletyn Misyjny Archidiecezji Katowickiej, Aniołowie Misji, ISSN 2391-4157 Nr 2 i Nr 5.