Lubowiecki Dawid

Z e-ncyklopedia

Lubowiecki Dawid (1982-), misjonarz

Pochodzi z parafii Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach. Zanim został księdzem formował się w Ruchu Światło-Życie. Z zawodu jest sprzedawcą (Liceum Zawodowe) i technikiem handlowcem (Studium Handlowe). Studiował także Zarządzanie i Marketing. Pewność powołania kapłańskiego odczuł, gdy miał 22 lata i wtedy podjął studia w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach.

Jak wspomina - nigdy nie chciał być misjonarzem. Przez cały okres studiów nie chodził ani na spotkania z misjonarzami, ani nie był w Kole Misyjnym. Gdy przeglądał zdjęcia z Afryki to czuł wręcz niechęć. Po święceniach kapłańskich (od 30 sierpnia 2010 do 30 sierpnia 2013) był wikarym w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Chwałowicach. Tam założył i prowadził Wspólnotę Jezusa Miłosiernego i Szkołę Nowej Ewangelizacji. Następnie był wikariuszem w parafiach: św. Jadwigi Śląskiej w Szopienicach, gdzie był oazowym moderatorem rejonowym, św. Andrzeja Boboli w Wirku, gdzie należał do kapłanów pracujących w projekcie Światło w Familoku (pomoc ubogim, bezdomnym i tym, którzy źle się mają). Był także opiekunem Oazowej Diakonii Misyjnej w Archidiecezji Katowickiej.

Jego marzeniem było zwiedzać cały świat, poznawać ludzi, ich kulturę i taki miał plan. Jednak, gdy w sierpniu 2014 roku przyjechał do Zambii i poznał Zambijczyków, którzy nieraz przez całe życie nie wyjechali ze swojej wioski, zrozumiał, że to nie może być jego celem i Bóg wymaga od niego czegoś więcej i podjął decyzję o posłudze misyjnej. Od września 2015 roku rozpoczął przygotowania w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, później kilka miesięcy w Anglii (nauka języka) i 6-letni kontrakt do Afryki. 7 sierpnia 2016 w czasie Mszy św. w jego rodzinnej parafii w Żorach posłał go na misje bp Marek Szkudło wręczając mu krzyż misyjny. Po zakończeniu formacji w Warszawie przez kilka tygodni przebywał w Irlandii w celu nauki języka. 10 listopada 2016 wyjechał do Zambii do parafii Miłosierdzia Bożego w Namalundu. Tam zastąpił dotychczasowego misjonarza ks. Grzegorza Kaputa, który po 12 latach misyjnej posługi wrócił do Polski. Od 1990 roku służy tam ks. Wacław Stencel. Oprócz misji głównej jest tu siedem stacji dojazdowych, 65 km w głąb buszu. Ta parafia obfituje w wiele grup formacyjnych (np. Odnowa w Duchu Świętym, grupa ewangelizacyjna).

W połowie marca 2017 roku ks. Dawid zdecydował się powrócić do Polski, gdzie ponownie pracował w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Szopienicach. Od września 2017 roku dekretem abpa Wiktora Skworca został wikarym w parafii NSPJ i św. Jana Bosko w Piotrowicach. 15 czerwca 2021 otrzymał dekret abpa Wiktora Skworca na urząd wikarego w parafii św. Cyryla i Metodego w Knurowie.

Bibliografia

Biuletyn Misyjny Archidiecezji Katowickiej, Aniołowie Misji, ISSN Nr 2 i Nr 4; Gość Niedzielny, (dodatek katowicki), dostęp 19.03.2017; informacje przekazane przez misjonarza.