Lach Hubert

Z e-ncyklopedia

Lach Hubert (1918-2012)

Urodził się 5 września 1918 w Biertułtowach w wielodzietnej rodzinie Alojzego i Franciszki z d. Gojny. Uczęszczał do szkoły powszechnej w Biertułtowach oraz do gimnazjum ogólnokształcącego w Rybniku; w 1937 zdał egzamin dojrzałości. Po maturze przez rok studiował psychologię i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Studia przerwał mu wybuch II wojny światowej. Wraz z ojcem i dwoma braćmi został aresztowany i osadzony w więzieniu w Mysłowicach, w latach 1943-1945 był więźniem obozów koncentracyjnych Auschwitz i Mauthausen-Gusen.

W 1946 rozpoczął formację w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie oraz studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święceń kapłańskich udzielił mu bp Stanisław Adamski, 25 czerwca 1950 w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach.

Rozpoczął posługiwanie duszpasterskie od zastępstwa wakacyjnego w Żyglinie i Boronowie. Następnie był wikariuszem w Lipinach Śląskich (do 1951) i Boguszowicach (do 1954), a potem, w latach 1954-1957, w Żyglinie (jako adiutor), Pszowie, Katowicach-Zawodziu, Borowej Wsi i Rydułtowach. Dalszą drogę kapłańską ks. Huberta wyznaczały posługi duszpasterskie: katechety w Rybniku (do 1960), wikariusza w Czechowicach-Dziedzicach (do 1962; obecnie diecezja bielsko-żywiecka) i administratora parafii w Lesznej Górnej (obecnie diecezja bielsko-żywiecka). W latach 1968-1983 był kapelanem w klasztorze sióstr urszulanek w Rybniku. Po przejściu w 1983 roku na emeryturę posługiwał jeszcze duszpastersko w Domu im. Św. Maksymiliana Kolbego w Węgierskiej Górce (obecnie diecezja bielsko-żywiecka), w którym przebywali więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych. Ostatni okres życia spędził w Rybniku. Zmarł 8 czerwca 2012 w szpitalu w Rybniku-Orzepowicach. Spoczął w rodzinnych Biertułtowach.

Bibliografia

Opracowanie własne.