Czakański Henryk: Różnice pomiędzy wersjami

Z e-ncyklopedia
(dr)
(dr)
 
Linia 1: Linia 1:
== Czakański Henryk (1911-2009), duszpasterz w Santiago de Chile ==
== Czakański Henryk (1911-2009), duszpasterz w Santiago de Chile ==
[[Grafika:Czakanski Henryk.jpg|150px|left|thumb]]
[[Grafika:Czakanski Henryk.jpg|150px|left|thumb]]
Urodził się 25 lipca 1911  w Świętochłowicach w rodzinie formierza Wincentego i Marii z d. Małek. Ochrzczony został 2 sierpnia tegoż roku w kościele parafialnym [[Parafia św. Piotra i Pawła w Świętochłowicach|świętych Apostołów Piotra i Pawła w Świętochłowicach]]. Był starszym bratem [[Czakański Bernard|ks. Bernarda]]. Sakramentu bierzmowania udzielił mu 10 listopada 1923 w [[Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach|kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach]] administrator apostolski [[Hlond August|ks. August Hlond]]. W wieku sześciu lat rozpoczął naukę w szkole powszechnej w Świętochłowicach. Potem kontynuował naukę w Państwowym Gimnazjum w Katowicach. Po zdaniu w 1931 roku egzaminu dojrzałości dawnego typu klasycznego, wstąpił do [[Śląskie Seminarium Duchowne|Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie]] i rozpoczął studia na [[Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego|Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego]]. Święcenia diakonatu otrzymał 28 marca 1936, kapłańskie 28 czerwca 1936.  
Urodził się 25 lipca 1911  w Świętochłowicach w rodzinie formierza Wincentego i Marii z d. Małek. Został ochrzczony 2 sierpnia tegoż roku w [[Parafia św. Piotra i Pawła w Świętochłowicach|kościele pw. św. Piotra i Pawła w Świętochłowicach]]. Był starszym bratem [[Czakański Bernard|ks. Bernarda]]. Sakramentu bierzmowania udzielił mu 10 listopada 1923 w [[Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach|kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach]] administrator apostolski [[Hlond August|ks. August Hlond]]. W wieku sześciu lat rozpoczął naukę w szkole powszechnej w Świętochłowicach. Potem kontynuował naukę w Państwowym Gimnazjum w Katowicach. Po zdaniu w 1931 roku egzaminu dojrzałości dawnego typu klasycznego, wstąpił do [[Śląskie Seminarium Duchowne|Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie]] i rozpoczął studia na [[Wydział Teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego|Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego]]. Święcenia diakonatu otrzymał 28 marca 1936, kapłańskie 28 czerwca 1936.  


Od 15 lipca pełnił zastępstwo wakacyjne w rodzinnej parafii w Świętochłowicach. 6 sierpnia 1936 objął funkcję wikariusza w [[Parafia św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym|parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym]]. Następnie był wikariuszem w parafiach: [[Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłowicach|NSPJ w Mysłowicach]] (1939) i [[Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach|Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach]] (1941). W marcu 1943 został powołany do wojska niemieckiego. Po wojnie pełnił duszpasterską posługę w Obozach Polskich koło Hannoveru. W 1946 roku pisał w liście do [[Adamski Stanisław|biskupa Stanisława Adamskiego]]: ''Tęskno mi za krajem i diecezją. Jeśli Bóg pozwoli i z obowiązków zostanę tu zwolniony, wrócę jeszcze w tym roku do diecezji''. W 1947 roku za pośrednictwem [[Skowronek Jan|ks. dr. Jana Skowronka]] udało mu się uzyskać paszport i wizę do Chile. Biskup katowicki zezwolił mu na pobyt poza rodzimą diecezją. Z powodu trudności komunikacyjnych dopiero 21 sierpnia 1948 dotarł do Santiago de Chile. W 1950 roku został proboszczem 40-tysięcznej parafii. Urządzał też regularnie nabożeństwa dla Polaków. Założył Kooperatywę pożyczkową, która po sześciu latach dysponowała już 15 milionami pesetów i miała własny dom. Po jakimś czasie jej prowadzenie oddał w ręce świeckich. Był głównym kapelanem więziennictwa, kapelanem chorych, dziekanem. Zmarł 26 kwietnia 2009 w Santiago de Chile i tam został pochowany.
Od 15 lipca 1936 pełnił zastępstwo wakacyjne w rodzinnej parafii w Świętochłowicach. 6 sierpnia 1936 objął funkcję wikariusza w [[Parafia św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym|parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym]]. Następnie był wikariuszem w parafiach: [[Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłowicach|NSPJ w Mysłowicach]] (1939) i Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach (1941). W marcu 1943 roku został powołany do wojska niemieckiego. Po wojnie pełnił duszpasterską posługę w Obozach Polskich koło Hannoveru. W 1946 roku pisał w liście do [[Adamski Stanisław|biskupa Stanisława Adamskiego]]: '' Tęskno mi za krajem i diecezją. Jeśli Bóg pozwoli i z obowiązków zostanę tu zwolniony, wrócę jeszcze w tym roku do diecezji''. W 1947 roku za pośrednictwem [[Skowronek Jan|ks. dr. Jana Skowronka]] udało mu się uzyskać paszport i wizę do Chile. Biskup katowicki zezwolił mu na pobyt poza rodzimą diecezją. Z powodu trudności komunikacyjnych dopiero 21 sierpnia 1948 dotarł do Santiago de Chile. W 1950 roku został proboszczem 40-tysięcznej parafii. Urządzał też regularnie nabożeństwa dla Polaków. Założył kooperatywę pożyczkową, która po sześciu latach dysponowała już 15 milionami pesetów i miała własny dom. Po jakimś czasie jej prowadzenie oddał w ręce świeckich. Był głównym kapelanem więziennictwa, kapelanem chorych, dziekanem. Zmarł 26 kwietnia 2009 w Santiago de Chile i tam został pochowany.


== Bibliografia ==
== Bibliografia ==

Aktualna wersja na dzień 21:18, 22 paź 2019

Czakański Henryk (1911-2009), duszpasterz w Santiago de Chile

Czakanski Henryk.jpg

Urodził się 25 lipca 1911 w Świętochłowicach w rodzinie formierza Wincentego i Marii z d. Małek. Został ochrzczony 2 sierpnia tegoż roku w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Świętochłowicach. Był starszym bratem ks. Bernarda. Sakramentu bierzmowania udzielił mu 10 listopada 1923 w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach administrator apostolski ks. August Hlond. W wieku sześciu lat rozpoczął naukę w szkole powszechnej w Świętochłowicach. Potem kontynuował naukę w Państwowym Gimnazjum w Katowicach. Po zdaniu w 1931 roku egzaminu dojrzałości dawnego typu klasycznego, wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie i rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia diakonatu otrzymał 28 marca 1936, kapłańskie 28 czerwca 1936.

Od 15 lipca 1936 pełnił zastępstwo wakacyjne w rodzinnej parafii w Świętochłowicach. 6 sierpnia 1936 objął funkcję wikariusza w parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym. Następnie był wikariuszem w parafiach: NSPJ w Mysłowicach (1939) i Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach (1941). W marcu 1943 roku został powołany do wojska niemieckiego. Po wojnie pełnił duszpasterską posługę w Obozach Polskich koło Hannoveru. W 1946 roku pisał w liście do biskupa Stanisława Adamskiego: Tęskno mi za krajem i diecezją. Jeśli Bóg pozwoli i z obowiązków zostanę tu zwolniony, wrócę jeszcze w tym roku do diecezji. W 1947 roku za pośrednictwem ks. dr. Jana Skowronka udało mu się uzyskać paszport i wizę do Chile. Biskup katowicki zezwolił mu na pobyt poza rodzimą diecezją. Z powodu trudności komunikacyjnych dopiero 21 sierpnia 1948 dotarł do Santiago de Chile. W 1950 roku został proboszczem 40-tysięcznej parafii. Urządzał też regularnie nabożeństwa dla Polaków. Założył kooperatywę pożyczkową, która po sześciu latach dysponowała już 15 milionami pesetów i miała własny dom. Po jakimś czasie jej prowadzenie oddał w ręce świeckich. Był głównym kapelanem więziennictwa, kapelanem chorych, dziekanem. Zmarł 26 kwietnia 2009 w Santiago de Chile i tam został pochowany.

Bibliografia

J. Pawliczek, Nekrolog, WA 2009, nr 4, s. 182; Diamentowe jubileusze, 60 lat kapłaństwa, GN 1996, nr 28, (dodatek katowicki), s. 13; M. Ł., W rytmie salsy i tanga. Jubileusz śląskiego kapłana, GN 2006, nr 26 (dodatek katowicki), s. 10.