Boromeuszki w Chorzowie Batorym

Z e-ncyklopedia
Wersja z dnia 20:32, 15 lut 2023 autorstwa Mira (dyskusja | edycje) (dr)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Boromeuszki-Chorzow Batory11.jpg
Boromeuszki-Chorzowow Batory12.jpg

Działalność boromeuszek na terenie Chorzowa Batorego (parafia Wniebowzięcia NMP) związana była z dwoma placówkami: ochronką oraz szpitalem hutniczym. Pierwszą z nich erygowano w maju 1898 roku. Siostrom powierzono opiekę nad dziećmi pracowników Huty „Bismarck”. Wydany rok później schematyzm zgromadzenia wymienia siostry wspólnoty: Hildegardę Brinschwitz (przełożona), Caję Marsollek i Desiderię Brinschwitz. Z czasem rosła liczba sióstr we wspólnocie. W dwudziestoleciu międzywojennym wspólnota liczyła 7-9 sióstr. Poza prowadzeniem ochronki (przedszkola), siostry udzielały dziewczętom nauki szycia i haftu oraz pielęgnowały chorych w domach prywatnych. Pomieszczenia ochronki znajdowały się w innym budynku niż klasztor. Budynek ochronki mieścił dwie duże sale – na parterze dla chłopców, a u góry dla dziewczynek. Informacje o działalności ochronki zaczerpnięto ze spisanych wspomnień s. Pauli Gertrudy Rolnik, wychowawczyni hajduckiej ochronki w latach 1915-1932. Na początku II wojny światowej pracę w przedszkolu przejęła NSV (Nationalsozialistlische Volkswohlfahrt – Narodowosocjalistyczna Opieka Społeczna). Siostry zostały zmuszone do opuszczenia domu. Kilka z nich pozostało w parafii podejmując pracę przy kościele oraz pielęgnację chorych. Zamieszkały w prywatnym mieszkaniu przy ul. Richthofenstrasse 6. Po zakończeniu wojny boromeuszki nie podjęły działalności w tej placówce. Budynek klasztoru przeznaczono na mieszkania prywatne. W latach 70. XX wieku, ze względu na rozbudowę w tym miejscu dróg komunikacyjnych, budynek wyburzono.

Drugą placówkę boromeuszek w Chorzowie Batorym, w szpitalu założonym przez Hutę „Bismarck”, erygowano w 1919 roku. Działalność boromeuszek w tym miejscu trwała do 1987 roku.

Bibliografia

Archiwum Sióstr Boromeuszek w Mikołowie; s. Natana Anna Bańczyk, Hajduckie boromeuszki. Wprowadzenie do zagadnienia, [w:] U przemysłowych źródeł kultury. Z dziejów Chorzowa i Górnego Śląska w XIX i XX w., red. Jacek Kurek, Chorzów 2004, s. 64-78; Gertruda Kasperek, Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Mikołowie w latach 1939-1947, Lublin 1997; Foto: Chorzów Batory (Wielkie Hajduki), Ochronka, Archiwum Sióstr Boromeuszek w Mikołowie/Spuścizna s. Pauli Gertrudy Rolnik.