Balcarek Józef

Z e-ncyklopedia

Balcarek Józef (1912-1946)

Balcarek Jozef1.jpg

Urodził się 30 grudnia 1912 w Karwinie w górniczej rodzinie Pawła i Anny z d. Krysta. Do szkoły powszechnej uczęszczał w Lipowcu i w Ustroniu. Następnie uczył się w Gimnazjum im. Antoniego Osuchowskiego w Cieszynie, gdzie w 1933 roku zdał egzamin dojrzałości. Po maturze wstąpił do Seminarium Duchownego w Kielcach. W 1937 roku przeniósł się do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie i kontynuował studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia kapłańskie przyjął 25 grudnia 1939 w katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach z rąk bpa S. Adamskiego.

Jako wikariusz duszpasterzował w parafiach: św. Klemensa w Ustroniu, Bożego Ciała w Jabłonkowie i św. Anny w Pruchnej. W kwietniu 1940 roku został mianowany substytutem w parafii Wszystkich Świętych w Górkach Wielkich. Był członkiem konspiracji Związku Walki Zbrojnej, a następnie AK. Należał do podziemnej organizacji w Górkach Wielkich. W ramach sekcji socjalnej organizował pomoc dla represjonowanych rodzin polskich. Mimo zakazu wygłaszał często kazania w języku polskim, co spowodowało liczne donosy na niego do gestapo. Jego parafia w Górkach Wielkich była punktem kontaktowym dla oddziałów AK. Często znajdowali tam schronienie łącznicy i kurierzy AK. Ks. Balcarek pomagał ukrywać się ks. Józefowi Kani, kapelanowi oddziałów partyzanckich AK.

11 listopada 1943 został aresztowany i więziony w Cieszynie i w Mysłowicach. Następnie przewieziono go do obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie. Wyzwolony 14 kwietnia 1945 przy likwidacji obozu. W czerwcu 1945 roku powrócił do diecezji katowickiej. Po zakończeniu II wojny światowej był krótko na zastępstwie duszpasterskim w parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie. W sierpniu 1945 roku rozpoczął posługę wikariusza w parafii Trójcy Przenajświętszej w Szarleju. Zmarł 23 maja 1946 w Ustroniu i tam został pochowany.

Bibliografia

AAKat, Akta personalne ks. Józefa Balcarka; Schematyzm 1947; A. Grajewski, Balcarek Józef (hasło), [w:] Słownik biograficzny, s. 16; Martyrologium s. 164; Myszor, Historia diecezji, s. 336; Tenże, Stosunki Kościół - państwo okupacyjne w diecezji katowickiej 1939-1945, s. 172; Represje wobec duchowieństwa, s. 58, 255; Służba wojskowa, s. 121.