Św. Łucja

Z e-ncyklopedia

Św. Łucja, dziewica i męczennica

0st lucy.jpg
Mal. Lotto Lorenzo

Łucja pochodziła z Syrakuz na Sycylii. Najstarszy żywot św. Łucji pochodzi z V wieku. Według niego Łucja miała pochodzić z arystokratycznej rodziny i była przeznaczona na żonę dla pewnego bogatego młodzieńca. W czasie pielgrzymki do grobu św. Agaty miała się jej ukazać ta Święta i przepowiedzieć śmierć męczeńską. Po powrocie do Syrakuz wycofała zgodę na planowany ślub, rozdała majątek ubogim i złożyła ślub dozgonnej czystości. Po wybuchu prześladowań za cesarza Dioklecjana niedoszły małżonek z zemsty oskarżył Łucję przed władzami rzymskimi, że jest chrześcijanką. Namiestnik cesarski Paschazjusz usiłował namówić Łucję do apostazji. Św. Łucja nie wyparła się wiary mimo tortur. Została ścięta mieczem 13 grudnia 304 roku. Łucja miała wówczas 23 lata.

Jej życie i śmierć z biegiem czasu obrosło legendą, w której szczegóły męczeńskiej śmierci są już trudne do sprawdzenia. Miała zostać zawleczona do domu publicznego, w którym nikt nie mógł jej pohańbić. Kiedy chciano ją spalić na stosie, ogień jej nie tknął. Przeżyła nawet cudownie ścięcie mieczem. Przyniesiono ją do domu, gdzie po przyjęciu Komunii Świętej zmarła (W. Zaleski).

  • W ikonografii przedstawia się św. Łucję w stroju rzymskiej niewiasty z palmą męczeństwa w ręce i z tacą, na której leży para oczu. Według jednej tradycji Łucji podczas tortur wyrwano oczy. Inna tradycja mówi, że nasza patronka miała tak piękne oczy, że ściągała na siebie powszechną uwagę. Widząc zachwyt u oprawców, kazała je sobie wyłupić. W Syrakuzach podczas procesji ku czci św. Łucji niesie się na drogocennej tacy oczy Świętej.
  • Atrybutami św. Łucji są: lampa, miecz, palma męczeństwa, płomień u stóp; na tacy oczy, które jej wyłupiono; sztylet.
  • Św. Łucja jest patronką miasta Toledo, a także krawców, szwaczek, ociemniałych; orędowniczką w chorobach oczu. Modlił się do niej w chorobie oczu między innymi Dante Alighieri.
  • W polskiej tradycji ludowej dzień św. Łucji przypadający 13 grudnia i jego wigilia były czasem wzmożonej aktywności czarownic i ich czarów. Dlatego też proszono wówczas św. Łucję o pomoc.
  • Liturgiczne wspomnienie św. Łucji przypada na dzień 13 grudnia.

Bibliografia

Portal Opoka: [1] ; Foto: Web Gallery of Art