Weber Władysław

Z e-ncyklopedia

Weber Władysław (1882-1961), burmistrz Rybnika

Weber Wladyslaw.jpg

Urodził się 25 maja 1882 w Opalenicy w Wielkopolsce w rodzinie Sylwestra i Heleny ze Stankowskich. Po ukończeniu miejscowej szkoły ludowej rozpoczął bezpłatną praktykę biurową w miejscowym magistracie. Po skończeniu kursów samorządowych rozpoczął tutaj pracę, przenosząc się następnie do zarządu miejskiego w Grodzisku Wielkopolskim. 8 października 1907 zawarł związek małżeński z Eufrozyną Beyga. Małżonkowie początkowo osiedlili się w Lublińcu, a następnie przenieśli się do Rybnika. Tutaj Weber rozpoczął pracę jako referent w administracji miejskiej. Podczas I i II powstania śląskiego aktywnie włączył się prace organizacyjne m.in. zaopatrując walczących w broń i żywność. Uczestniczył również w działalności Polskiego Komitetu Plebiscytowego, stąd też po zajęciu miasta przez oddziały powstańcze Komenda Powstańcza mianowała go tymczasowym burmistrzem Rybnika. Prawdziwa nominacja przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych została zatwierdzona 10 czerwca 1922. Jako gospodarz 3 i 4 lipca 1922 witał polskie władze oraz wojsko przejmujące powiat rybnicki. Władysław Weber burmistrzem Rybnika pozostawał do 1939 roku.

Za jego rządów wybudowano nowy gmach Urzędu Miasta przy ul. Chrobrego, budynek Straży Pożarnej, kilka szkół, liczne drogi; odnowiono płytę rynku. Szczególną wagę burmistrz przykładał do spraw szkolnictwa, stąd też w tym celu sprowadzono do Rybnika zgromadzenia zakonne werbistów i urszulanek. Dbano również o piękny wygląd miasta.

W czasie II wojny światowej W. zmuszony był opuścić Rybnik. Podczas okupacji przebywał w Krakowie i Warszawie. Tutaj też uczestniczył w powstaniu warszawskim. Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Śląskim Krzyżem Powstańczym, Odznaką FOS, Odznaką Honorową PCK II stopnia. Po wojnie pełnił funkcję burmistrza jeszcze do 1950 roku, kiedy to władze PRL-owskie zmusiły go do przejścia na emeryturę. Do 1955 roku pozostawał jeszcze kierownikiem Oddziału Powiatowego PCK w Rybniku. Zmarł 26 grudnia 1961. W uznaniu zasług dla rozwoju Rybnika rok 1996 Rada Miejska ogłosiła Rokiem Władysława Webera.

Bibliografia

Władysław Weber-burmistrz Rybnika, red. R. Paryzek, Rybnik 1996, s. 5-24; [www.rybnik.pl/index.php?id=291]; L. Musiolik, Rybniczanie. Słownik biograficzny, Rybnik 2000, s. 188; Śląscy patroni rybnickich ulic, oprac. L. Musiolik, Rybnik 1994, s. 49; foto za zezwoleniem Muzeum w Rybniku.