Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Z e-ncyklopedia
MBWniebowziecie.jpg

15 sierpnia w Kościele katolickim obchodzona jest uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, nazywana także Świętem Matki Bożej Zielnej (w Polsce) czy Matki Boskiej Korzennej (w Czechach). Jest to największe święto Maryjne, upamiętniające wzięcie Maryi z ciałem i duszą do nieba. Dogmat o Wniebowzięciu NMP został ogłoszony przez papieża Piusa XII konstytucją apostolską Munificentissimus Deus, a stało się to 1 listopada 1950. Jednak uroczystość ta obchodzona jest w Kościele już od V wieku. Na początku występowała pod nazwą Przejścia lub Zaśnięcia NMP, a dopiero w VII wieku rozpowszechniła się jej obecna nazwa. Jest to najstarsza uroczystość maryjna, wywodząca się z przekonania, że nieskalana grzechem Maryja nie umarła, ale za wierność Bogu została wzięta do nieba. Prawda o Wniebowzięciu nie jest zawarta w Biblii, ale wierni Kościoła Rzymskokatolickiego powołują się na starożytną praktykę tego święta. O tej tajemnicy pisali: św. Tomasz z Akwinu, św. Albert Wielki, Jan Gerson i inni. Pisarze kościelni podkreślają, że skoro Maryja została niepokalanie poczęta, była wolna od wszelkiego grzechu to konsekwencją tego jest to, że nie podlegała prawu śmierci, które jest skutkiem grzechu pierworodnego. Ponadto nie wypadało, aby ciało, z którego Jezus wziął swoją ludzką naturę, uległo rozkładowi - Chrystus mógł zachować od skażenia ciało swej Matki. Maryja jako pierwsza osiągnęła zbawienie i stała się dla nas źródłem pociechy i znakiem nadziei. Przez Wniebowzięcie swej Matki Jezus dał nam zapowiedź tego, co będzie udziałem naszego życia, jeśli upodobnimy je do życia Najświętszej Panienki.

Kult Maryi Wniebowziętej był w Kościele bardzo żywy już od V stulecia. Wystawiano wiele świątyń pod wezwaniem Maryi Wniebowziętej, a w ciągu wieków powstało aż 8 zakonów pod tym wezwaniem. Również jedna z prowincji Zakonu Braci Mniejszych w Polsce (Franciszkanie) ma wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Siedzibą tej prowincji są Panewniki.

Scena Wniebowzięcia Maryi należy także do bardzo często przedstawianych w ikonografii.

W Polsce Wniebowzięcie Maryi jest zwane także Świętem Matki Bożej Zielnej. Od IX wieku w tym dniu poświęca się w kościołach zioła, kłosy zbóż, kwiaty i owoce. Ludzie wierzą, że poświęcone za pośrednictwem Maryi w tym dniu zioła mają leczniczą moc, a także chronią od zarazy i chorób. Rolnicy w tym dniu składają Bogu podziękowania za zboże oraz inne plony ziemi.

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obchodzą również wierni wyznania prawosławnego i polskokatolickiego, a także mariawici.

  • Uroczystość - 15 sierpnia.

Parafie i kościoły w archidiecezji katowickiej pw. Wniebowzięcia NMP

Bibliografia

www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/08-15a.php3, (dostęp: 21 V 2010); [1], (dostęp: 21 V 2010); Foto: Web Gallery of Art.