Szkudło Marek

Z e-ncyklopedia

Szkudło Marek (1952-), biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej

Szkudlo.jpg

Urodził się 28 lutego 1952 w Tychach. 23 marca 1978 w katowickiej katedrze Chrystusa Króla, z rąk bpa Herberta Bednorza , przyjął święcenia kapłańskie. Na pierwszą wikariuszowską placówkę został skierowany do parafii św. Małgorzaty w Lyskach. W latach 1981-1987 był wikarym w parafii św. Michała w Katowicach, a następnie przez 7 lat - rezydentem.

W czasie pobytu w parafii św. Michała mógł obserwować działalność duszpasterstwa harcerskiego skupionego w tym kościele. W marcu 1987 roku został mianowany diecezjalnym kapelanem harcerzy. Pełnił funkcję duszpasterza harcerskiego do 1992 roku, kiedy to dekretem bpa Damiana Zimonia nowym kapelanem harcerskim w Katowicach został długoletni uczestnik spotkań i członek Rady Duszpasterstwa ks. Piotr Płonka. W 1994 roku został proboszczem parafii NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu Zdroju. W 2008 roku otrzymał nominację na moderatora formacji kapłanów młodszych roczników święceń. Uhonorowany prałaturą. W 2012 roku został wikariuszem biskupim ds. stałej formacji kapłanów w archidiecezji katowickiej.

Członek Zespołu Presynodalnego przygotowującego II Synod Archidiecezji Katowickiej (2011-2012). Członek Komisji Głównej, przewodniczący Komisji ds. Duchowieństwa oraz członek Komisji ds. Duszpasterstwa Ogólnego II Synodu Archidiecezji Katowickiej.

13 grudnia 2014 ogłoszono, sygnowaną przez papieża Franciszka, jego nominację na biskupa pomocniczego w archidiecezji katowickiej ze stolicą tytularną Wigry. 6 stycznia 2015 w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach odbyła się jego konsekracja przez posługę abpa metropolity katowickiego Wiktora Skworca, któremu asystowali: abp senior archidiecezji katowickiej Damian Zimoń i bp senior diecezji legnickiej Stefan Cichy. Jego biskupie zawołanie brzmi: In te Domine speravi (W Tobie, Panie, zaufałem).

Bibliografia

Opracowanie własne, JM; Foto: [1]