Stempor Wilhelm

Z e-ncyklopedia

Stempor Wilhelm OMI (1913-1990), kapelan Wojska Polskiego

ks. Wilhelm Stempor

Urodził się 24 czerwca 1913 w Bobrownikach. Był jednym z sześciorga dzieci Wincentego Stempora i Berty z d. Kubitza. Jego droga do kapłaństwa wiodła przez Małe Seminarium Duchowne Ojców Oblatów w Lublińcu, potem pięcioletnie studia w Wyższym Seminarium w Obrze k. Wolsztyna, przerwane wybuchem II wojny światowej. Zaraz po jej rozpoczęciu udał się przez Włochy do Francji, gdzie ukończył seminarium i w 1941 roku przyjął święcenia kapłańskie, których mu udzielił bp A. Clabaut.

Po ukończeniu nauki podjął pracę duszpasterską wśród rodaków na obczyźnie, gdzie był kapelanem polskich żołnierzy zdemobilizowanych i internowanych w południowej Francji oraz Polaków wygnanych przez Niemców z Alzacji. Tam wraz z innymi zakładał polskie szkoły, ucząc języka polskiego, historii i religii. W towarzystwie kilku żołnierzy, dwóch lekarzy i jednego kapelana zbiegł przez Pireneje do Hiszpanii, stąd drogą lądową do Gibraltaru, po czym okrętem do Szkocji, gdzie bp Józef Gawlina mianował go kapelanem słynnego Dywizjonu Myśliwców 303 im. Tadeusza Kościuszki, 3 Polskie Skrzydło Myśliwskie.

Ojciec W. Stempor niebawem stał się prawdziwym przyjacielem pilotów i obsługi. W maju 1945 roku z radością powrócił do Polski: Szczerze jestem zadowolony, że wróciłem, że mogę dalej pracować wśród polskiego ludu i dla niego, dla naszej ukochanej Ojczyzny. Wkrótce rozpoczął pracę pedagogiczną w Małym Seminarium w Lublińcu. Choroby nabyte w czasie wojny, wymagające dłuższego leczenia, wyłączyły go z obowiązków i skłoniły do poddania się leczeniu. Po kuracji przebywał kolejno w Grotnikach, Laskowicach Pomorskich i we Wrocławiu, pełniąc posługę misjonarza ludowego, a w tym ostatnim miejscu także przełożonego domu zakonnego. Zmarł nieoczekiwanie w rodzinnej parafii w Poniedziałek Wielkanocny w 1990 roku. Został pochowany na cmentarzu w Bobrownikach Śląskich.

Bibliografia

GN 1990, nr 7, s. 1; J. Humeński, W służbie Ojczyzny. Ogólnokrajowe spotkanie księży- byłych kapelanów Wojska Polskiego – uczestników II wojny światowej oraz kapelanów Sił Zbrojnych PRL, Warszawa 1969, s. 63-64; "U Oblatów” 2001, nr 11; A. Kłosek, Powołania kapłańskie w parafii Przemienienia Pańskiego w Bobrownikach Śląskich w latach 1909-1998, Katowice mps pr. mgr 2003; A. Kupka, Stempor Wilhelm (hasło), [w:] Słownik biograficzny katolickiego duchowieństwa śląskiego XIX i XX wieku, red. J. Pater, Katowice 1996, s. 397. Waldemar Piasecki, Jan Karski - jedno życie: Kompletna opowieść, t. 2 (1939–1945) Inferno, 2018, s. 798; Fotografia użyczona przez Wojciecha Zmyślonego; J. Glanc, Oblat i marzenie termita, GN 2011, nr 33, (dodatek katowicki), s. 4-5.