Skornia Józef

Z e-ncyklopedia

Skornia Józef (1918-1994), proboszcz w Marklowicach

SkorniaJozef.jpg

Urodził się 25 lipca 1918 w Załężu w rodzinie górnika Józefa i Klary z d. Piaskowska. Do szkoły powszechnej uczęszczał w Załężu. Następnie uczył się w Państwowym Gimnazjum Klasycznym w Katowicach. Egzamin dojrzałości zdał w 1938 roku. W tym samym roku wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie i rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po wybuchu II wojny światowej był zmuszony przerwać edukację. Począwszy od lutego 1940 roku kontynuował studia w Widnawie, Salzburgu i w Fuldzie. Święcenia kapłańskie przyjął 21 lutego 1943 w katedrze Zbawiciela i św. Bonifacego w Fuldzie z rąk bpa Jana Chrzciciela Dietza.

Jako wikariusz, do zakończenia okupacji hitlerowskiej, duszpasterzował w parafiach: św. Marii Magdaleny w Tychach, św. Antoniego w Siemianowicach Śląskich i św. Antoniego w Chorzowie. We wrześniu 1945 roku został mianowany katechetą w Miejskim Gimnazjum i Liceum Żeńskim oraz Miejskim Instytucie Kształcenia Handlowego w Chorzowie. Rok później otrzymał nominację na kapelana męskiego hufca harcerskiego w Chorzowie. W 1951 roku zdał egzamin proboszczowski. Od października t.r. był wikariuszem w parafii św. Antoniego w Rybniku.

W listopadzie 1952 roku został skierowany jako substytut do parafii św. Antoniego w Syryni. W tym samym roku otrzymał prawo do noszenia pelerynki proboszczowskiej. Następnie pełnił posługę wikariusza w parafiach: św. Pawła w Nowym Bytomiu oraz Imienia NMP i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich. W styczniu 1957 roku bp S. Adamski mianował go katechetą w Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza oraz Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach. W latach 1959-1965 ks. Skornia był rektorem kościoła św. Michała Archanioła w Katowicach.

W lipcu 1965 roku otrzymał nominację na administratora, a rok później – proboszcza w parafii św. Stanisława w Marklowicach. Od 1970 roku był wicedziekanem dekanatu wodzisławskiego. W sierpniu 1984 roku przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Katowicach-Piotrowicach. Będąc w stanie spoczynku pomagał duszpasterzom tworzącej się parafii Matki Bożej Różańcowej w Katowicach-Zadolu. Wyjeżdżał także regularnie z pomocą duszpasterską do austriackiej parafii w Bad Hofgastein. Zmarł 4 czerwca 1994 w Marklowicach i tam spoczął na miejscowym cmentarzu parafialnym.

Bibliografia

Monografia parafii św. Antoniego w Syryni, red. P. Kachel, Syrynia 2005, s. 42; A. Wróbel, Z przeszłości czterech wsi. Syrynia, Lubomia, Grabówka, Nieboczowy, Katowice 1991, s. 248; J. Żurek, Ruch "księży patriotów" w województwie katowickim w latach 1949-1956, Warszawa-Katowice 2009, s. 304.