Służebniczki - Chełm Śląski

Z e-ncyklopedia
klasztor ss. służebniczek w Chełmie

9 czerwca 1914 Zrzeszenie Kobiet (Vaterleandischer Frauenverein) w Pszczynie skierowało do Domu Generalnego Sióstr Służebniczek w Porębie prośbę „o wydelegowanie 2 sióstr do Chełmu celem założenia nowej placówki do pielęgnacji chorych”. Siostry przybyły do Chełmu z domu macierzystego w Porębie 10 grudnia 1914. Zamieszkały na krótko w domu Józefa Palki, by wkrótce przenieść się do dworku p. Műllera. Na początku swojej posługi skupiły się na udzielaniu pierwszej pomocy w wypadkach i domowej opiece nad chorymi.

W styczniu 1918 roku siostry uzyskały zgodę na prowadzenie przedszkola dla dzieci katolickich, nie uczęszczających jeszcze do szkoły. Przedszkole zostało uruchomione w domu Jakuba Madei, a z biegiem czasu przeniesiono je do tzw. „organistówki” czyli Domu Parafialnego. Pierwszą przełożoną domu została s. M. Dorothea Wrodarczyk (1914-1920). 31 marca 1922 została zerwana umowa o pracę sióstr w Chełmie zawarta między Zrzeszeniem Kobiet a Domem Generalnym w Porębie. Od tego momentu, opiekę nad domem zakonnym w Chełmie przejął miejscowy proboszcz. Po erygowaniu Prowincji Sióstr Służebniczek z siedzibą w Panewnikach (27 czerwca 1923), placówka w Chełmie została do niej przyłączona.

7 lutego 1924 otwarto prywatne przedszkole służebniczek w Chełmie. Siostry przejmowały coraz więcej funkcji na terenie parafii: opieka nad chorymi i nad dziećmi z ochronki, dbałość o bieliznę ołtarzową, strojenie ołtarzy, prowadzenie chóru kościelnego. Z inicjatywy ks. Pawła Winklera parafia podarowała siostrom parcelę budowlaną pod budowę własnego klasztoru. Teren znajdował się naprzeciw kościoła, gdzie w przeszłości znajdował się dawny tzw. szpital (hospicjum), rozebrany w 1866 roku. Budowę nowego klasztoru rozpoczęto w 1928 roku. Przez kilka lat w okresie międzywojennym, klasztor w Chełmie pełnił funkcję domu rekolekcyjnego dla osób świeckich. W okresie międzywojennym w klasztorze służyły 2-4 siostry.

Po wkroczeniu okupanta część domu została przejęta przez policję niemiecką. Siostry opuściły klasztor 29 marca 1943 i zamieszkały w domu parafialnym tzw. organistówce. Po zakończeniu okupacji, l lipca 1945 siostry otworzyły pierwszy oddział przedszkola. Z dniem l września 1961 przedszkole przeszło pod kierownictwo osób świeckich, wyznaczanych przez gminę. Siostry zostały wyeliminowane z życia publicznego, przejęły natomiast katechizację dzieci przedszkolnych, przygotowywały dzieci do wczesnej i I Komunii św., opiekowały się chorymi w parafii oraz dbały o wystrój Kościoła i czystość bielizny liturgicznej. W 1998 roku rozpoczął się generalny remont budynku zniszczonego przez szkody górnicze. Obecnie siostry służebniczki poza tradycyjną pracą w parafii, prowadzą również dom dla ludzi w podeszłym wieku.

Bibliografia

Monografia gminy i parafii Chełm Śląski, pr. zb. pod red. J. Myszora, Chełm Śląski 2004, s. 364-369.