Rosiński Bolesław

Z e-ncyklopedia

Rosiński Bolesław (1888-1968)

Urodził się 4 września 1888 we Włocławku w rodzinie Ludwika i Magdaleny z d. Rychter. Po ukończeniu szkoły elementarnej uczył się w gimnazjum w Kaliszu. Egzamin dojrzałości zdał jako eksternista w 1906 roku. Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku i rozpoczął tam studia teologiczne. Święcenia kapłańskie przyjął 6 czerwca 1912 we Włocławku z rąk bpa Stanisława Kazimierza Zdzitowieckiego.

Po święceniach jako wikariusz pracował w następujących parafiach diecezji kujawsko-kaliskiej: św. Kazimierza w Osjakowie, NSPJ w Turku, Wszystkich Świętych w Sieradzu i w Częstochowie. Był zaangażowany także w działalność społeczną i ruch spółdzielczy. W Sieradzu założył kooperatywę dla niezamożnych parafian pod nazwą „Hurtownia Ziemi Sieradzkiej”. W marcu 1921 roku został inkardynowany do diecezji płockiej. Tam zajmował się działalnością publicystyczną oraz jako proboszcz duszpasterzował krótko w parafii św. Andrzeja w Brwilnie. W latach 1923-1925 przebywał w Rzymie, gdzie studiował prawo kanoniczne oraz odbył jednoroczną praktykę w Rocie Rzymskiej. Studia ukończył uzyskaniem doktoratu.

W listopadzie 1926 roku poprosił o przyjęcie w szeregi duchowieństwa diecezji katowickiej. Kilka miesięcy później bp Arkadiusz Lisiecki skierował go jako katechetę do Miejskiego Gimnazjum Matematyczno-Przyrodniczego w Katowicach oraz mianował adwokatem w Sądzie Biskupim. W październiku 1935 roku ks. Rosiński otrzymał ponadto nominację na stanowisko kapelana męskiego hufca harcerskiego w Katowicach. Od lutego 1936 roku był asystentem kościelnym Katolickiego Stowarzyszenia Inżynierów Polskich w Katowicach. W marcu 1936 roku bp Stanisław Adamski włączył go oficjalnie do prezbiterium diecezji katowickiej.

W czasie okupacji hitlerowskiej ks. Rosiński został zmuszony do opuszczenia Górnego Śląska. Od 1947 roku pełnił funkcję kapelana Sióstr Boromeuszek w Trzebnicy. Cztery lata później w sierpniu 1951 roku za zgodą bpa Stanisława Adamskiego opuścił szeregi duchowieństwa katowickiego i został inkardynowany do Administracji Apostolskiej Dolnego Śląska z siedzibą we Wrocławiu. W uznaniu zasług otrzymał tytuł Tajnego Szambelana Jego Świętobliwości. Zmarł 12 grudnia 1968 w Trzebnicy i tam został pochowany.

Bibliografia

Zmarli kapłani Kościoła Katowickiego. T. I: Kapłani wyświęceni do 1922 roku, cz. II: Kapłani wyświęceni w latach 1901-1922, zebrał i opr. E. Nalepa, Katowice 1999, s. 183-184.