Pinocci Hieronim
Pinocci Hieronim (1612-1676), kupiec, sekretarz królewski, dyplomata, wydawca, pisarz
Wywodził się z patrycjuszowskiej rodziny ze Sieny, urodził się w Lukce w Toskanii. Ok. 1638 roku przybył do Polski i osiadł w Krakowie. Niepospolity umysł i umiejętności pozwoliły szybko piąć się w hierarchii lokalnej społeczności. W 1640 roku nabył prawa miejskie i został wybrany rajcą miejskim, w latach 1645 i 1649 pełnił funkcję burmistrza Krakowa. Znajomość 6 języków i ówczesnej Europy sprawiły, że został sekretarzem królewskim na dworze Jana Kazimierza. Brał udział w poselstwach dyplomatycznych. Od 1660 roku zarządzał mennicą lwowską, był wydawcą - razem z Janem Aleksandrem Gorczynem - pierwszej polskiej gazety - „Merkuriusz Polski Ordynaryjny”. W uznaniu zasług nobilitowany w 1662 roku - herb Nałęcz (odmienny).
Wieś Dziećkowice nabył w roku 1651 i pozostawała ona w rodzinie Pinoccich do 1806 roku. W Dziećkowickim Dworze Pinocci zgromadził znaczny księgozbiór (1707 książek), obejmujący pozycje w 8 językach świadczący o zainteresowaniu m.in. fizyką, astronomią, alchemią, medycyną, muzyką, historią, ekonomią. Do dziś znaczna jej część przetrwała w Bibliotece Jagiellońskiej. Pinocci zmarł w Warszawie, ale wg przekazów pochowany został w krypcie ówczesnego kościoła na Starym cmentarzu w Dziećkowicach. Spoczywają tu również jego potomkowie, w tym ostatni z tej linii Pinoccich - Jan Ernest, zmarły w 1806 roku.
Hieronim Pinocci miał brata - Kacpra (Gasparo). Hieronim z Kacprem prowadzili wspólne interesy - związane z wytopem żelaza. Linia Hieronima ostała się w Dziećkowicach do 1806 roku, ale ostatnia z rodziny Anna Magdalena zmarła tam w 1832 roku, prawdopodobnie pochowana w krypcie rodowej w Dziećkowicach. Kolejne pokolenia tej linii zawędrowały do Wieliczki, Krakowa i dalej w Polskę. Natomiast wielu potomków Kacpra nadal zamieszkuje na Śląsku. Istnieje stowarzyszenie Rodu Pinocych (Pinoccich) - i ma swoją siedzibę w Lędzinach.
Bibliografia
[1]; J. Bieniarzówna, M. Małecki, Dzieje Krakowa, t.2, Kraków 1984; [2];[3].
|