Parafia u Jezusa i Maryi - pismo parafii Najświętszych Imion Jezusa i Maryi w Brynowie

Z e-ncyklopedia

W brynowskiej parafii pw. Najświętszych Imion Jezusa i Maryi jest wydawany od 20 lutego 1994 roku tygodnik Parafia u Jezusa i Maryi. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był Franciszek Goli, a pomysł podjęli Małgorzata i Emanuel Romańczykowie. Ustalono, że będzie to tygodnik zawierający ogłoszenia parafialne, intencje mszalne, artykuły o sprawach parafii oraz materiały dotyczące historii brynowskich rodzin.

Od początku Tygodnik redagowali: Jacek Pachlewski, Weronika Pawłowicz oraz Małgorzata i Emanuel Romańczykowie. Od roku 1994 zmieniano winietę czasopisma i skład redakcji. Początkowo winieta - zaprojektowana na bazie zdjęcia brynowskiego kościoła przez Stanisława Boczara, ówczesnego redaktora naczelnego „Sejmiku Samorządowego Województwa Katowickiego”. Potem zmieniono liternictwo, rozmieszczenie treści względem zdjęcia fasady kościoła. Od 1995 roku, winietę opracował artysta grafik Marian Imański, praktycznie nie zmieniła się do dziś.

Do 25 numeru Tygodnika zespół pracował w niezmienionym składzie, a następnie pojawiają się nazwiska Józefa Jelenia i Stanisławy Warmbrand - zawodowej dziennikarki. Od numeru 151, czyli od Tygodnika wydanego w 1997 roku, w stopce zapisano, że „Redaguje kolegium”. Dalej pojawiają się teksty osób wcześniej związanych z wydawnictwem, ale odpowiedzialność za Parafię u Jezusa i Maryi przejęła Krystyna Kajdan. Na łamach Tygodnika między innym pisali: W. Pawłowicz, Maciej Czakański, M. i E. Romańczykowie, Michał Lubina, Michał Węgrzyn, Rafał Wróbel, Rajmund Karkosz, ks. Eugeniusz Krasoń, ks. Jarosław Paszkot, ks. Henryk Olszar, o. Ludwik Mycielski OSB, ks. Jerzy Szymik, ks. Jan Grzesica, ks. Andrzej Hoinkis, ks. Roman Dobosiewicz, ks. Maciej Krajewski, ks. Tadeusz Pater, Iwona Lounis, Bożena Karkoszka, Barbara Maresz, Aleksandra Kajdan, ale zdecydowanie dominują teksty redaktora prowadzącego - Krystyny Kajdan, która zaangażowała się w prowadzenie czasopisma i w 2006 roku ukończyła Podyplomowe Studia Komunikacji Społecznej o profilu dziennikarskim na WT UŚ.

Od pierwszego numeru w 1994 roku do ostatniego z roku 2013 zachowano dwa stałe elementy: „Ogłoszenia duszpasterskie” przygotowywane przez aktualnego proboszcza i „Porządek nabożeństw”, który przygotowuje M. Romańczyk.

Od roku 2000 na stałe wprowadzono egzegezy Pisma Świętego do czytań przypisanych na daną niedzielę. Dominują teksty związane z rokiem kościelnym i z życiem Kościoła, w tym także z parafią Najświętszych Imion Jezusa i Maryi. W pierwszych numerach czasopisma ks. Henryk Olszar przygotował Krótką historię parafii brynowskiej, z biogramem ks. kuratusa Pawła Lubosa. S. Warmbrand, opublikowała wywiady z ks. Adolfem Kocurkiem oraz otworzyła Tygodnik na sprawy społeczne i kulturowe Górnego Śląska. Pozyskała do współpracy prof. Marię Pawłowiczową, która m.in. w pracach badawczych zajmowała się tematem: Informacyjne i dokumentacyjne funkcje gazetek parafialnych, której teksty (między innymi o religijności kresowiaków) przybliżyły czytelnikowi tamtejszą duchowość. Zrealizowano pomysł prezentacji brynowskich rodów. Pojawiły się relacje z pielgrzymek oraz wywiady m.in. z Wojciechem Kilarem, brynowskimi proboszczami, wikariuszami, misjonarzami, siostrami ze Zgromadzenia Sióstr Szkolnych de Notre Dame, ludźmi parafii i Kościoła, materiały związane z Pierwszą i Wczesną Komunią Świętą, bierzmowaniami, z jubileuszami małżeńskimi i kapłańskimi. Pamięcią objęto kolejne rocznice: papieża Jana Pawła II, Matkę Teresę z Kalkuty, Brata Rogera, ks. Jana Twardowskiego, ks. A. Kocurka, ks. Marka Targiela i senatora Augusta Chełkowskiego.

Od 1994 roku zaczęły się ukazywać teksty Chiary Lubich o Ruchu Focolari i o religijności maryjnej. W 2003 roku zaproponowała łańcuch modlitwy, który miał polegać na tym, aby co tydzień modlić się za mieszkańców konkretnej ulicy w naszej parafii. Inicjatywą Tygodnika, jest przypominanie postaci wszystkich księży związanych z brynowską parafią. W 2006 roku przedstawiono wykaz 45 duszpasterzy, publikując wywiady i ich wspomnienia. Materiały te są wzbogacane ilustracjami i ciekawymi relacjami o dalszych losach kapłanów.

Początkowo Tygodnik był wydawany w nakładzie 200 egzemplarzy. Od roku 2013 sprzedawanych jest 400 egz. Dotychczas ukazało się ok. 900 numerów. Stroną techniczną wydawnictwa, tj. składem i łamaniem komputerowym zajmują się Adam Skierski i Irena Niedopał, a Ryszard Liebich, od 1996 roku co tydzień nadaje kształt graficzny kolejnemu numerowi Tygodnika.

Od 2006 roku gazetkę parafialną można znaleźć w wersji elektronicznej www.parafia.brynow.katowice.pl, czym na bieżąco i profesjonalnie zajmuje się Andrzej Jurek i Bartosz Kajdan. Brynowski Tygodnik jest więc dostępny na całym świecie; są sygnały ze Stanów Zjednoczonych, Australii, Anglii, Austrii, Niemiec i Włoch.

Bibliografia

M. Lubina: „Parafia u Jezusa i Maryi” – tygodnik parafii pod wezwaniem Najświętszych Imion Jezusa i Maryi w Katowicach Brynowie. Fides. Biuletyn Bibliotek Kościelnych 2013, 2 [w druku].