Parafia Trójcy Świętej w Wieszowie

Z e-ncyklopedia

Wieszowa to wieś sołecka w powiecie tarnogórskim, w gminie Zbrosławice.

Najstarszym zachowanym dokumentem, w którym odnotowano istnienie Wieszowy jest Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis. Z księgi tej wynika, że pod koniec XIII wieku wieś zajmowała obszar 504 ha. Oznacza to, że już wtedy istniał tu kościół i parafia, chociaż wzmianka dotycząca bezpośrednio kościoła w Wieszowie datowana jest na 1376 rok. Kolejny raz Wieszowa wspomniana jest w dokumentach historycznych w 1447 roku. Wtedy wymieniono ją w wykazie świętopietrza w Księstwie Opolskim Registrum de denario Sancti Petri in ducato Oppoliensi, spisanym przez archidiakona Mikołaja Wolffa. Kolejne zapisy o Wieszowie pochodzą z II połowy XV wieku, z zapisów księcia ziemi oświęcimskiej i toszeckiej, Przemka. Na przestrzeni wieków Wieszowa miała wielu właścicieli. W 1839 roku Wieszowę i Stolarzowice zakupił Karl Lazar Graf Henckel von Donnersmarck. Ród ten, dobra te posiadał do 1945 roku. Niestety, po II wojnie światowej zostały znacjonalizowane i przeszły we władanie Skarbu Państwa.

Obecny kościół zbudowano w latach 1896-1898 w miejscu małego, barokowego. Budowniczym był proboszcz, ks. Adalbert Widera. Patronem budowy był hrabia Kraft Henckel von Donnersmack z Rept Śląskich, który partycypował w 2/3 kosztów budowy. Kościół konsekrował 18 maja 1904 biskup sufragan Heinrich Marx z Wrocławia. W czasie II wojny światowej kościół został bardzo uszkodzony, a odrestaurowano go dopiero w 1957 roku. W latach 1989-1991 wybudowano nowe probostwo, a generalny remont kościoła odbył się w latach 1994-1998. W kościele zwracają uwagę 23-głosowe organy, powstałe ok. 1896 roku, których budowniczym był Ernst Kurzer. Ustawione są na chórze muzycznym, nad głównym wejściem do kościoła, na osi ołtarza głównego.

Do parafii Wieszowa należały: do 1907 roku - część Rokitnicy, na zachód od Potoku Rokitnickiego, stanowiącego do 1821 roku granicę między diecezją wrocławską a krakowską, do 1958 roku Grzybowice i do 1925 roku Górniki.

Na zachodnim obrzeżu Wieszowy znajduje się źródełko. Legenda mówi, że wytrysnęło ono w czasie, gdy odpoczywał tam św. Jan Sarkander, będący w drodze na Jasną Górę. Od kilku lat w ostatnią niedzielę maja odbywają się uroczyste procesje z kościoła do źródełka, gdzie odprawiane jest nabożeństwo ku czci św. Jana Sarkandra.

Proboszczowie

  • ks. Adalbert Widera budowniczy kościoła (1863-1906)
  • ks. Rudolf Halemba (1990-2012)
  • ks. Henryk Bensz (2012-nadal)

Bibliografia

Oprac. MC; Ks. P. Szczygielski, Historia Parafii p.w. Trójcy Świętej w Wieszowie, Zabrze 2014; Z. Pierszalik, Siedem Wieków Wieszowy, Wieszowa 2004