Parafia Trójcy Świętej w Bargłówce

Z e-ncyklopedia

Bargłówka to otoczona lasami wieś w gminie Sośnicowice. Na rozwój gospodarczy tej okolicy wpłynęła działalność cystersów, sprowadzonych do Rud w II połowie XIII wieku przez księcia opolskiego, Władysława. To oni m.in. budowali mieszkania dla swoich robotników. W 1639 roku na zrębowisku w pobliżu Rud osadzono górników wydobywających rudę żelaza m.in. w lesie w kierunku Stanicy. Osiedle to przyjęło nazwę Bargłówka, od nazwiska Bargieł. Nazwa była wymieniana w 1743 roku - Barglawka, a w 1784 roku - Barglowka. Hitlerowcy zmienili ją na Bergwalde.

W zbiorach archiwum parafialnego w Rudach oraz Archiwum Archidiecezjalnego we Wrocławiu zachowały się księgi parafialne z terenu parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rudach, która obejmowała m.in. wieś Bargłówkę. W archiwum jest wzmianka o Urbarium (spis powinności chłopów wobec pana feudalnego) dotyczącym Bargłówki z 1640 roku. To wydaje się być data powstania osady o nazwie Bargłówka. W spisie księgi chrztów, ślubów i zmarłych od 1666 roku zachowały się spisy mieszkańców tejże wsi. Te zapisy można przyjąć jako wskazówkę o pierwszych chłopach - osadnikach, zamieszkujących w XVII wieku Bargłówkę. Była to specyficzna wieś parafii Rudy. Nie należała do dziedzictwa rudzkiego klasztoru. Tu przebiegała granica dóbr klasztornych Dominium Klasztoru.

W grudniu 1981 roku ówczesny proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Rudach, ks. Władysław Kopeć podjął starania o budowę kościoła i utworzenie parafii w Bargłówce. Plac pod budowę kościoła został poświęcony w lipcu 1983 roku. Kamień węgielny, który wmurowano w ściany nowego kościoła, poświęcił papież Jan Paweł II w czasie pielgrzymki do Polski, na Górze św. Anny w czerwcu 1983 roku. Budowę kościoła zakończono w 1986 roku.

Zbudowany na planie trójkąta równobocznego, ma powierzchnię użytkową 600 m kw. Konsekracji kościoła i ołtarza dokonał 16 listopada 1986 biskup opolski Alfons Nossol. Dekretem biskupa opolskiego z dnia 30 sierpnia 1987 została erygowana parafia w Bargłówce, a jej terytorium wyodrębniono z parafii Wniebowzięcia NMP w Rudach.

Bibliografia

Oprac. MC; H. Postawka, Bargłówka; Historia parafii Trójcy Świętej w Bargłówce