Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wojsce

Z e-ncyklopedia

Parafia powstała w 1940 roku. Pomysł budowy kościoła zrodził się w 1918 roku z inicjatywy proboszcza parafii w Wiśniczach, ks. Ernesta Steuera. Jednak ze względów finansowych nie doszedł do skutku. Dopiero 12 stycznia 1933 powołano komitet budowy kościoła. Teren na budowę ofiarowało małżeństwo Szwarc. Po uzyskaniu zezwolenia na budowę 27 marca 1934, kamień węgielny 10 maja 1934 poświęcił ks. Józef Zachod. Kościół budowali parafianie własnymi siłami. 27 września 1934 biskup wrocławski Wojciech Walenty konsekrował kościół.

Kościół zbudowany w latach 1934-1940, na planie prostokąta, murowany. Do nawy wkomponowana jest wieża, prezbiterium węższe, zamkniętw półokrągło, zakrystia dobudowana do nawy. Nawę nakrywa dach dwuspadowy, zwieńczony sygnaturką z małym dzwonem. W wieży zawieszone są dwa dzwony, Eufemia i Jan, poświęcone w 1934 roku.

Ołtarz główny wykonano w 1941 roku z płyt białego marmuru, płyta ołtarzowa z piaskowca, na środku pancerne tabernakulum. Tabernakulum ofiarował gospodarz Suchan, zakupił też złotą monstrancję, która do dziś jest używana w kościele. Ołtarz przedstawia akt poświęcenia rodziny i różnych zawodów Najświętszemu Sercu Jezusowemu. Ołtarz poświęcono w Boże Narodzenie1941 roku. W jednym ołtarzu znajdują miejsce św. Jacek i bł. Bronisława, w drugim są sceny męki Pańskiej. Gdy odsuwa się z przodu płytę przy ołtarzu Św. Krzyża, znajdujemy tam grób Pana Jezusa. Drugi boczny ołtarz, na którym do dziś stoi figura Matki Boskiej.

Pierwszym proboszczem był ks. Alojzy Trocha, który zadbał o wystrój wnętrza kościoła, ołtarz główny, ołtarze boczne, witraże, obrazy Drogi Krzyżowej. Wybudował też plebanię z salką katechetyczną. Zmarł nagle, podczas kolędy. Pół roku po jego śmierci, wdzięczni parafianie z Wojski i Połomii złożyli ofiary na pomnik z czarnego granitu.

Na terenie parafii znajduje się dom zakonny Zgromadzenia Córek Bożej Miłości.

Proboszczowie

  • ks. Alojzy Trocha (1940-1980)
  • ks. Jerzy Bednarek (1980-1996)
  • ks. Piotr Puchała (1996-2021)
  • ks. Przemysław Tyburski (2021-nadal)

Bibliografia

Oprac. MC; Z kroniki parafialnej.