Parafia Matki Boskiej Różańcowej w Rzeczycach

Z e-ncyklopedia

Rzeczyce to wieś sołecka w powiecie gliwickim, w gminie Rudziniec. Leży nad jeziorem Dzierżnem Dużym. Wieś wzmiankowana w 1305 roku. W dokumencie z 1317 roku wymieniony był Jan z Rzeczyc, prawdopodobnie właściciel wioski. Wieś zmieniała właścicieli. W kolejnej informacji o wsi, z 1539 roku, pojawia się Henryk senior von Larisch (zm. po 1540 roku), który kupił ziemię w Rzeczycach k. Gliwic od Wacława Prokopa. W I połowie XVII wieku właścicielem Rzeczyc był Jerzy von Fragstein. Na początku XVIII wieku wioska należała do Gustawa Magnusa Kozłowskiego (zm. po 1715 roku). W 1937 roku dobra należały do firmy Graflich Schaffgotsche Werke Gmbh. Po nacjonalizacji w 1945 roku dobra przejął PGR w Gliwicach, a po upadku przedsiębiorstwa w latach 90. XX wieku stał się ruiną.

Kościół w Rzeczycach wybudowano w latach 1980-1981, w miejscu dawnej kapliczki. Budowniczym kościoła był wikary z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ks. Piotr Kansy. Kościół poświęcił bp Antoni Adamiuk. Parafię erygowano 8 września 1998, dekretem bpa Jana Wieczorka. Teren parafii został wydzielony z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łabędach i parafii św. Jadwigi w Brzezince.

Kościół jest niewielki, skromny. Bryła budynku jest prosta, wzniesiona na rzucie prostokąta. Wieża zwień­czona niedużym krzyżem. Budynek jest murowany, pokryty dwuspadowym dachem, odznaczającym się od całości ciemnobeżowej elewacji swą czerwienią ponad nawą główną i zieloną barwą hełmu wieży. Ściany kościoła prześwietlają duże okna. Z drugiej strony kościoła, przy właściwym do niego wejściu, znajduje się niewielki, zadaszony ganek. Ponad nim jest okno w kształcie krzyża. Otoczenie kościoła jest zadbane, bogate w wielkie drzewa i przystrzy­żone krzewy. Przy kościele znajduje się Krzyż Misyjny.

Wnętrze kościoła jest także urządzone skromnie. Głównym elementem wystroju prezbiterium jest obraz przedstawiający Matkę Boską Różańcową z Dzieciątkiem na ręku. Wizerunek zwraca uwagę intensywnością barw, przede wszystkim czerwonych i niebieskich szat Matki Bożej, grą świateł, eks­ponujących delikatnie oblicza przedstawionych postaci, jak i realizmem ich wyrazu. Poniżej płótna znajduje się zdobne tabernakulum, na którym widnieją liczne symbole chrześcijań­skie, takie jak ryba, chleb, Alfa i Omega oraz krzyż. Całość otacza bogata w ornamentykę roślinną rama. Na uwagę zasługują także rzeźby przedsta­wiające Matkę Bożą Fatimską i św. Jana Nepomucena.

Charakterystycznym elementem wystroju są stacje Drogi Krzyżowej. Mękę Pańską ukazano za pomo­cą niewielkich, okrągłych, metalowych odlewów umieszczo­nych na drewnianej podstawie w kształcie krzyża, w które wpisane są wizerunki twarzy Chrystusa, wyrażające treść kolejnych stacji. Jedynie jedenasta przedstawia motyw dłoni przybijanych do krzyża.

Bibliografia

Oprac. MC; Z kroniki parafii Matki Boskiej Różańcowej w Rzeczycach.