Parafia Matki Boskiej Różańcowej w Rzeczycach
Rzeczyce to wieś sołecka w powiecie gliwickim, w gminie Rudziniec. Leży nad jeziorem Dzierżnem Dużym. Wieś wzmiankowana w 1305 roku. W dokumencie z 1317 roku wymieniony był Jan z Rzeczyc, prawdopodobnie właściciel wioski. Wieś zmieniała właścicieli. W kolejnej informacji o wsi, z 1539 roku, pojawia się Henryk senior von Larisch (zm. po 1540 roku), który kupił ziemię w Rzeczycach k. Gliwic od Wacława Prokopa. W I połowie XVII wieku właścicielem Rzeczyc był Jerzy von Fragstein. Na początku XVIII wieku wioska należała do Gustawa Magnusa Kozłowskiego (zm. po 1715 roku). W 1937 roku dobra należały do firmy Graflich Schaffgotsche Werke Gmbh. Po nacjonalizacji w 1945 roku dobra przejął PGR w Gliwicach, a po upadku przedsiębiorstwa w latach 90. XX wieku stał się ruiną.
Kościół w Rzeczycach wybudowano w latach 1980-1981, w miejscu dawnej kapliczki. Budowniczym kościoła był wikary z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ks. Piotr Kansy. Kościół poświęcił bp Antoni Adamiuk. Parafię erygowano 8 września 1998, dekretem bpa Jana Wieczorka. Teren parafii został wydzielony z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łabędach i parafii św. Jadwigi w Brzezince.
Kościół jest niewielki, skromny. Bryła budynku jest prosta, wzniesiona na rzucie prostokąta. Wieża zwieńczona niedużym krzyżem. Budynek jest murowany, pokryty dwuspadowym dachem, odznaczającym się od całości ciemnobeżowej elewacji swą czerwienią ponad nawą główną i zieloną barwą hełmu wieży. Ściany kościoła prześwietlają duże okna. Z drugiej strony kościoła, przy właściwym do niego wejściu, znajduje się niewielki, zadaszony ganek. Ponad nim jest okno w kształcie krzyża. Otoczenie kościoła jest zadbane, bogate w wielkie drzewa i przystrzyżone krzewy. Przy kościele znajduje się Krzyż Misyjny.
Wnętrze kościoła jest także urządzone skromnie. Głównym elementem wystroju prezbiterium jest obraz przedstawiający Matkę Boską Różańcową z Dzieciątkiem na ręku. Wizerunek zwraca uwagę intensywnością barw, przede wszystkim czerwonych i niebieskich szat Matki Bożej, grą świateł, eksponujących delikatnie oblicza przedstawionych postaci, jak i realizmem ich wyrazu. Poniżej płótna znajduje się zdobne tabernakulum, na którym widnieją liczne symbole chrześcijańskie, takie jak ryba, chleb, Alfa i Omega oraz krzyż. Całość otacza bogata w ornamentykę roślinną rama. Na uwagę zasługują także rzeźby przedstawiające Matkę Bożą Fatimską i św. Jana Nepomucena.
Charakterystycznym elementem wystroju są stacje Drogi Krzyżowej. Mękę Pańską ukazano za pomocą niewielkich, okrągłych, metalowych odlewów umieszczonych na drewnianej podstawie w kształcie krzyża, w które wpisane są wizerunki twarzy Chrystusa, wyrażające treść kolejnych stacji. Jedynie jedenasta przedstawia motyw dłoni przybijanych do krzyża.
Bibliografia
Oprac. MC; Z kroniki parafii Matki Boskiej Różańcowej w Rzeczycach.
|