Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Żorach

Z e-ncyklopedia

Historia

26 maja 1978 kuria diecezjalna w Katowicach uzyskała zgodę na budowę nowego kościoła w Żorach. 14 września 1978 Urząd Miasta i Gminy miasta Żory umożliwił budowę kościoła na terenie między ulicami Nowoboryńską i Staroboryńską, w centrum budujących się osiedli Pawlikowskiego i Sikorskiego. Projekt architektoniczny kościoła zlecono architektowi Janowi Głuchowi. 6 czerwca 1979, w Częstochowie papież Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła, którą rozpoczęto 8 kwietnia 1980. 17 listopada 1981 bp Herbert Bednorz erygował parafię św. Stanisława Biskupa i Męczennika, której teren został wydzielony z parafii Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach. W 1983 roku powstały salki katechetyczne. W czerwcu 1984 roku odszedł z parafii na inną placówkę dotychczasowy budowniczy ks. Kazimierz Kopeć, a urząd proboszcza objął ks. Jan Andres.

Bryła kościoła jest minimalistyczna. Jej sakralny charakter ukazuje znajdująca się obok dzwonnica, w której umieszczone są trzy dzwony: św. Stanisław, św. Jan Paweł II i św. Barbara. Układ przypomina amfiteatr, tak też prezbiterium jest dobrze widoczne z każdego miejsca w kościele. Jako pierwszy powstał kościół dolny, o większej przestrzeni, z czasem go zmniejszono i powstały salki parafialne. W kościele górnym, w ołtarzu głównym zwraca uwagę rzeźba patrona autorstwa Zygmunta Brachmańskiego. Ukazuje św. Stanisława na tle drzewa, które z jednej strony jest uschnięte, a z drugiej tętni życiem. Wzrok przyciąga prosta, symboliczna droga krzyżowa, minimalistyczna, ale czytelna. W kościele znajdują się także największe organy piszczałkowe w archidiecezji katowickiej, kupione od kościoła w Niemczech.

Uroczyste błogosławieństwo, konsekracja ołtarza i namaszczenie murów kościoła odbyło się dopiero 28 listopada 2021, prawie w 40-lecie jego istnienia. W ołtarzu zostały umieszczone relikwie patrona bpa Stanisława.

Grupy parafialne

Gazetka parafialna

Proboszczowie

Bibliografia

Dekret erekcji parafii pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Żorach, WD 1981, nr 12, s. 300-301; R. Kurzydem, Duszpasterstwo w Żorach w latach 1982-94 na podstawie parafii p.w. św. Stanisława BM, Katowice 1996, mps Archiwum Parafii św. Stanisława Biskupa w Żorach; Kronika parafii; K. Kopeć, Kilka faktów dotyczących budowy kościoła pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Żorach na Osiedlu, WA 1993, nr 2, s. 78-87, K. Banaś, Dokończyć dzieło budowy... Kościół pw. św. biskupa Stanisława i Męczennika w Żorach, GN 1996, nr 31, (dodatek katowicki), s. 13; Gość Niedzielny, nr 18 rok XCIX 8 maja 2022, s. VI-VII